Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co mi brzdí sestavu?

Dobrý den.

Nevíte někdo, která komponenta mi brzdí sestvu? PC mi sestavoval před mnoha lety kamarád, který sestavoval PC spoustě lidem. Já jsem na tohle proti němu a Vám všem naprostý amatér. Poslední dobou se mi začínal více zahřívat procesor. Zřejmě bude potřebovat po tolika letech přepastovat, možná jiný chladič. Bohužel teď na to nemám vůbec čas a tak se mi známý zeptal, jestli jsem si procesor nepřetaktovával? Ano, řekl jsem. Z 2,8 GHz na 3,2 GHz, max stabilní po zátěžových testech byl 3,3 GHz, ale nechal jsem si nepatrnou rezervu. Po těch letech se mi procesor hřál v zátěži na 65 °C. Známý mi poradil, že jestli na výměnu chladiče, příp. přepastování nemám teď čas, mohu procesor podtaktovat za cenu snížení výkonu. To jsem udělal, po několika testech jsem zkončil z 3,2 GHz na 1,8 GHz. Zarazilo mě, že při náběhu PC a běžné práci s Windows není znát ŽÁDNÝ rozdíl. Při hraní her byl nepatrný rozdíl znát, zvýšil jsem takt na 2GHz a tak ho zatím mám pár dní. Teď opravdu nepoznám žádný rozdíl ve výkonu mezi 3,2 GHz a 2,0 GHz ani v plné zátěži pro procesor. Usoudil jsem, že mám v PC nějakou "brzdu", komponentu, která mi nedovolí procesor využít naplno. Možná se v něčem pletu a něco jsem přehlédl.

Proto se ptám Vás. Co mi brzdí procesor?

Moje sestava:
SW
Win7

HW
MB : ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n
Proc : Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2,83GHz
RAM : Corsair PC3-10700H (667 MHz) 4x2GB
Graf : ATI Radeon HD 4870 X2
HDD : WD 1002 F9YZ-09H1JL1

Děkuji

tou brzdou bývá za léta nashromážděný softwarový hnůj, který uživatel nechává automaticky spouštět. občas se v tom schovává i nějaký spyware.
1) odinstalovat zbytečný sw, který je k ničemu, ale stále ještě spouští své monitory čehosi, aktualizátory
2) odspywarovat: adwcleaner.
3) pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy). windowsí msconfig je k ničemu.
4) pro kontrolu procesů v paměti process explorer. lidi totiž neumí nastavit zobrazení správce úloh.
5) co je tam za antivir - celý název?

Čo ti bráni z ISO W7+SP1 CZ x64bit., kontrolný súčet SHA1, vykonať čistú inštaláciu na zmazaný disk nástrojom Diskpart.exe - Clean - Active - format NTFS? Ešte nič jednoduchšie, účinnejšie, bezpečnejšie s garanciou úspechu ohľadom pošahaného SW, na svete nikto nevymyslel. HW rieš až následne, ak by problémová vec pretrvávala.

Pre urýchlenie sumáru po nainštalovaní z ISO, celkovo zdochnutej, naboptnanej, pomalej, nebezpečnej sedmy na PC, si stiahni skompletizované záplaty spracované v *exe súbore WU z dielne rusáka pod názvom: UpdatePack7R2 19.6.15 for Windows 7 SP1 and Server 2008 R2 SP1,
napríklad: https://s0ft4pc.com/updatepack7r2/ albo hľadaj rýchlejší server so zipkou, rar apod.

Po WU už stačí iba posledná júlová kumulatívna záplata stiahnuť cestou WU. Máš sedmu ako maľovanú, podľa predpisu.

Predpokladám, že máš sedmu Home Premium x64bit. riadne svojim jedinečným, kúpeným licenčným kľúčom, aktivovanú. Lebo aj daz_loader či skupina KMS aktivátorov môže spraviť v paprčiach lám po čase galibu.

Alebo si sprav image, bitovú zálohu systémového oddielu s OS W7 a plynule, z ISO W10, prejdi na W10.

Děkuji za reakce, ale na čištění SW jsem se vůbec neptal. ? Ano mám Win7 Home Premium, Antivir ESET Smart Security. Ač je PC Hardwarově mnohem starší, Win7 jsem instaloval na čistý disk před pár lety. Aplikace po startu mám omezené bohužel jen přes msconfig (jak tu někdo psal, jeho lepší rady zkusím taky). Defragmentace pravidelná Auslogics Disk Defrag. Čištění pomocí nástr. CCleaner.

Já ale nemám potíže s výkonem, ale udivilo mě, že PC je vytížený na maximum, ale procesor si tam jen tak chrochtá na 40 - 60% zátěže a to i když jsem ho výrazně podtaktoval (1,8 GHz), úplně stejně jako předtím (3,2 GHz). Napadlo mě, že nějaká komponenta brzdí PC. Jestli žádná, tak žádná. Jen se ptám....

Děkuji za dosavadní rady, určitě do budoucna něco k SW použiju. A ano veškěrá žebrování jsou čistá ?.

Když někdo přiloží i rady k budoucímu taktování, budu vděčný. Na netu je toho na tohle téma spousta, ale osobní zkušenosti od Vás si cením více....

Díky všem...

na čištění SW jsem se vůbec neptal

tam ovšem bývá brzda. přitom jsi doteď nezjistil, co ti běží v paměti a proč.

Antivir ESET Smart Security - špatně: vyhozené peníze, nedělá co dnes má, zpomaluje diskové operace, plete se do obsahu webových stránek, vlastní firewall, může kolidovat s dns cache windows.
Aplikace po startu mám omezené bohužel jen přes msconfig - nestačí, nejsou jen položky v "po spuštění".
Defragmentace pravidelná Auslogics Disk Defrag - zbytečnost, ničemu nepomůže. 1x ročně je až až.
Čištění pomocí nástr. CCleaner - absolutní lamerství. ten systém bude spíš zralý na reinstalaci.

ten používaný sw mi připadá jako seznam nejhloupějších doporučení z "jak na počítač".
návrhy co s tím jsi už dostal, do konce prázdnin to snad zvládneš.

Tak nic.

Zeptám se jinde. Ptám se Vás na jabka a odpovídáte hrušky. Děkuji za užitečné rady ohledně SW.
Hádám, že 90% z Vás si přečetlo pouze nadpis ?.

Je mi líto, že v dnešní době přijde člověk na poradnu, tam ho sjedou jak malýho kluka a ještě ani jeden neodpovídá na otázku.

Co sem furt pletete SW, když řeším, jakto že mi nepracuje HW. Nic o tom, že se mi něco seká jsem neřekl. Vůbec neřeším který SW mi brzdí PC. To by asi procesor jel naplno ne? Řeším že jede stejně rychle na dva naprosto odlišné takty....

Znovu se zde opakovat nebudu frajeři... ?

Odpověď na jablka.

Milej zlatej badateli, rychlost procesoru taktěného a pod taktovaného poznáš třeba v super_pi_mod.
Při práci v OS (bez zátěže) je úplně fuk max. frekvence 2-3,2 GHz, jelikož fungují automatické šetřící funkce procesoru EIST a C1E ..............