Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co za CPU na upgrade?

Ahoj.
Tak venku uz jsou nove Ryzeny tak by mohlo byt vic na vyber. Bohuzel ja jasno nemam a proto se chci zeptat co za CPU?
S CPU by sla i nova deska a pameti RAM a rovnou i chladic na CPU(ten cim lepsi-tissi tim lip)
Momentalne mam i5 4670 a DDR 3 16GB

Tak a ted co za CPU ktere bude opravdu upgrade zase na cca 5 let + a bude dobry pomer cena vykon.
Koukal jsem na neco kolem Ryzenu 3700X?
Co Intely? Koukal jsem ze ve hrani jsou porad o kousek lepsi.
Staci na 3700X i "horsi" chipset?
Chtel bych mATX diky skrini.

Diky moc za rady a tipy co a jak :-)

Tady jsem si zkusil postavit neco na AMD a neco na Intel:

AMD:
CPU: https://www.alza.cz/amd-ryzen-7-3700x-d5634215.htm
Deska: https://www.alza.cz/msi-b450m-mortar-d5372848.htm
RAM: https://www.alza.cz/hyperx-16gb-kit-3200mhz-ddr4-cl16-predator-rgb-d5454219.htm
Chladic: https://www.alza.cz/noctua-nh-u12s-se-am4-d4788212.htm

Intel:
CPU:https://www.alza.cz/intel-core-i7-9700k-d5463127.htm
Deska: https://www.alza.cz/asus-prime-z390m-plus-d5472714.htm
RAM: https://www.alza.cz/hyperx-16gb-kit-3200mhz-ddr4-cl16-predator-rgb-d5454219.htm (Ty same)
Chladic: https://www.alza.cz/noctua-nh-u14s-d520376.htm

Tak nejak takhle...
Ten Intel vychazi o cca 3000 vic.
Bohuzel nic od Intelu se ted nevyplati "vic"
i5 9600K je k nicemu...to radeji levny Ryzen 3600(a i tak bych chtel neco lepsiho...)
No a pak nic neni az ta i7 9700K...a to je rozdil skoro 5000 O_O

EDIT:
Tak jsem zkousel jeste "upravit" AMD
Kdyz vezmu Ryzen 3700X kterej ma uz sam o sobe "pouze" 65W TDP tak uplne v klidu bude stacit ta deska nahore.
Chladic bez OC muzu nechat co je u CPU a RAM muzu vzit bez RGB osvetleni a dostanu se pod hranici 14k...
Coz myslim ze je asi nejlepsi co se muze dat sehnat pri pomeru cena/vykon.

Tak porad premyslim co ...
Pameti RAM jsem nakonec nasel cena/vykon 3333Mhz CL16 za 2500
Noctua u Intelu se mi nevejde co casu takze bych nakonec volil vesmes to "same" SCYTHE Mugen 5 Rev. B.

Co ta deska u Intelu? Nebude nejaky problem s tim ze je to vlastne nejlevnejsi z390?
Slo o to stahnout trochu rozdil cen aby nebyl tak velky(zadne taktovani atd) a pak se rozhodovat jestli to za ten rozdil stoji.

Na hrani porad vyhrava i7...(auto boost byva kolik? 4.6Ghz +-?)
Zase ten Ryzen nebude tolik topit/zrat a diky HT(SMT) ma mensi vytizeni a dava trochu vic smysl do budoucna.

Vim ze to asi bude "vesteni" z koule ale je nejaka moznost ze by ten Ryzen mohl byt casem lepsi?(trochu vsazim na to ze nove konzole budou mit taky Ryzeny 8core a to by jim mohlo pomoct ve hrach byt lepsi)

Berte to treba i jako diskuzi...ne nutne vyber :-)
Diky

Ja osobne bych aktualne Intel nekoupil, jen ciste osobni nazor - nove Ryzeny 3*** jsou povedene, AMD si zaslouzi uspech, a naopak - Intel potrebuje dostat vychovnou po cuni.

Ve hrach bude rozdil nepodstatny, v radu nekolika procent na jednu nebo druhou stranu (neverim ze kdokoliv v slepem testu pozna co je co) - a osobne bych celkem slusne tezil pri cemkoliv mimo hry z vetsiho poctu jader a threadu u AMD. A ano - nova generace konzoli od MS i od Sony bude na Ryzenech s 8-core/16threads, specifikace uz poletuji po internetu = ano, ovlivni to i vyvoj her.

nova generace konzoli od MS i od Sony bude na Ryzenech s 8-core/16threads, specifikace uz poletuji po internetu = ano, ovlivni to i vyvoj her.

Jako ze ted hry pojedou na 8Cores a 16 thread jo ? :-)
K PC sestavam, nebo k HW se tady na poradne uz radeji vubec nevyjadruji, ale toto me vdycky dostane. Dopad na PC hry uz tuplem..
Vyvojari na konsole zadné hry co podporuji 16TH procesory nedelaji a nikdy nedelali, to jsou pouhé fantazie nekterych lidi co "poletuji" na internete, protoze by chteli aby tomu tak bylo.
Samotna konsole ve vyvojovem prostredi nabizi jen urcitou HW cast z té konsole ktera muze byt vyuzita na hry. Zbylé 4c/4t procesoru + ? GDDR6 jsou rezervované na chod samotné konsole, operacni systém etc. Na hry zbyde 6x Core.
* Takze to bude jako doposud. Hry na novych konsolich nebo novych PC budou nadale pouzivat DX12 ktery umoznuje explotovat az 6x Core + "extrathreads" (staci se podivat do dokumentace vyvojaru her) na nejaké vypocty listku na strome, nebo neco na strane site u online her . Vse nad 6xCore at je to 32 nebo 64core uz na FPS neprida nic.

Jo jako ja AMD taky fandim ale co stabilita atd?

Bohuzel je pry celkem caste ze CPU od AMD nejsou uplne "top"
Navic Ryzeny jsou celkem nove...
Jak jsem psal deska by byla B450(na 99% Mortar) Tak aby 100% fungovala...plus taky aby byla podpora RAMek.

Je fakt ze tohle se u Intelu neresi...proste se flakne CPU na desku...daj se RAMky a hura.

Ryzeny jsou v pohode, trochu byvaji starosti jen s vyberem pameti - spis v rovine ze ne kazde se cce bezet na te frekvenci kterou ma deklarovanou. Ale uz od prvni generace Ryzenu mam s nimi v provozu nonstop nekolik streamserveru, protoze 16 threadu za vyrazne lepsi cenu nez u Intelu - a proste jedou. Jako - uptime v radu mesicu.

Na hraní ti stačí bohatě tenhle pokud jde jenom o hry..

Za dvě stovky navíc máš prkno s lepší zvukovkou a napájecí kaskádou. https://www.czc.cz/asus-tuf-b450-pro-gaming-amd-b450/247072/produkt

AMD má v podpoře RAM 3200MHz ,takže bych vzal tyhle.

To sem jenom zmínil ten Linux,buhví co vypluje dál na povrch je to novinka co se testuje za chodu těch co koupili stejně jako dřív první generace, je to necelej měsíc na trhu.:-)

Hele tu 3700X beru "do budoucna" a ty penize navic mne nevadi.
Ja vim desku bych vzal ale mATX case :-)
No v podpore 3200Mhz sice ma ale zvlada vic.
Uplne nejlepsi jsou 3600Mhz...aspon kazdej je radi pro Ryzen.(proto moc nechapu proc tam ma jen 3200...i kdyz ono u 3700X je TDP 65W...a ted se prislo na to ze ma 90W :-D
Jo s tema "problemama" atd co by mohli byt uvidim...je mi jasny ze jsou ty CPU venku chvilku.

No v podpore 3200Mhz sice ma ale zvlada vic.

Jo tak tím bych si nebyl tak jistej,se podívej na předchozí generaci kde nad uváděnou podporu už problémy se zamrzáním atd,navíc to pak chce taky lepší X prkno když si chceš hrát s taktováním což B zrovna nejsou.

No do budoucna,si myslím že 6 fyzických jader (12 vláken) ti do toho budoucna bude stačit až až.:-)

Na tom chladiči trváš ? Jsou hezčí i lepší za ty prachy ...https://www.czc.cz/be-quiet-dark-rock-4/234414/produkt

Není to tak dávno co tu jezekhifi psal že mu u Ryzenu 5 2600 jeli RAM na 2933MHz max,pokud dal víc tak Pc zamrzal byl nestabilní atd, takže stabilně jel pouze na tý frekvenci co uvádí AMD a nebyl sám .Někomu prostě jeli i na těch 3200MHz i víc na B prknech ,ale dosti lidem ne takže pak otázka co je to optimální když ti PC padá.U Ryzenu 3000 je si brzo posuzovat co je optimální když se testuje na různorodým HW a krátce.Takže nevidím důvod vyhazovat prachy třeba za těch 3600MHz k B prknům když nemáš jistotu že ti pojedou na tý frekvenci ani na X prknech....(jiná věc když stojej dneska stejně tak pak je asi fuk vzít s vyšší frekvencí)

on to bude spíše vliv novější AGESA, která je konečně pro starší Ryzeny funkční.
Výhoda Ryzen3000 je v tom, že tohle mají už prakticky odladěno, a tak nehrozí problémy s laděním RAM apod. a jediné co se řeší, jsou nepodstatné chybky typu RdRand instrukce či nesprávná reakce powermanagementu na monitoring.

Takze ty doporucujes Ryzen?
Jak jsem psal chtel bych urcite 3700X. Deska by byla vlastne nejlepsi mATX(MSI b450 Mortar)
Ma lepsi kaskadu Bios button flashback a zvlada celkem spoustu pameti RAM...i kdyz ne ty 3333Mhz ale myslim ze se uplne s klidem spokojim s 3200Mhz CL16

Hele ja to ted pocital a aby to davalo smysl(zadna deska za 2500+-) se dostavam na rozdil 4000(+-200) podle chladice.
Navic asi na 99% pujdu do toho Ryzenu pac je mi trochu lito(a taky je to trochu blbost) kupovat i7 9700K a nemit ji v planu taktovat.

Plus co nevrazim do CPU muzu prisetrit na grafiku a budu mit vetsi(lepsi) FPS nez jen takhle :-)
I tak mne zajima jak ten Ryzen pojede.

Tak ja to beru tak ze Intel byl vzdycky drazsi...ale pak clovek zjisti ze potrebuje minimalne o 2000 drazsi desku a pokud chce vazne taktovat tak jeste drazsi a nejlip vodni chlazeni.
Navic toho mam ted o Ryzenu ...a deskach atd tak hrozne moc nacteno/nakoukano ze by mne asi i mrzelo vzit Intel :-D

No prave ze jak pise i touch tak vsude v recenzich a u benchamarku radi ze 3600Mhz je top pro 3700X a nikdy s tim nemely problemy ze by to nezvladal.
Ja na te B450 ale 3600 mit nemuzu.
https://www.alza.cz/hyperx-16gb-kit-ddr4-3333mhz-cl16-predator-series-d4300651.htm
Vybral jsem tyhle. Co se radilo tak tohle jsou top cena/vykon pokud clovek nechce taktovat atd :-)

Touchwood: ja prave ani nemam v planu taktovat. Proste to tam vsechno lisknu...a jak to pojede tak to pojede. Co jsem tak koukal tak 3700X bezi na 4250Mhz celkem v klidu coz si myslim ze je OK.
Co ty Ramky tady? Budou OK nebo budou nejake lepsi?(3200Mhz?)

Naopak doporučuju pořešit dobře chlazení a zapnout PBO2. To je OC přímo od AMD a funguje výborně.

Ad ram: pokud nehoníš každé procento výkonu, ale hledáš dobrý poměr cena/výkon, šel bych do 3200. Naopak pro fajnšmekry s X570 doporučuju 3600. Hlídej si napětí pro XMP režim, moduly by neměly jít přes 1.35V.