Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přestavba troubleshooting

Poprvé za život měním board+cpu a po zapojení všeho se ani větráček nerozjel. Ve zdroji to cvakne, ale jinak nic. Znamená to, že v cestě tlačítko-základní deska-zdroj problém není (a manuální zproštění z desky tedy nemá cenu zkoušet)?

Bohužel Gigabyte x570 gaming x neobsahuje jedinou kontrolku,takže o problému nedokážu říct vlastně nic. Piny power switch jsem vypojil, zapojil ale nic. Vyndal jsem všechny disky až na jeden, nic, zkusil jinej, zase nic, takže diskem to není.

Zbývá přezkoušet ramky po jedné a pak už jediné kompletní rozložka složka. Musím říct, že radost z toho nemám, všechno mi trvá hrozně dlouho.

Nějaké nápady?

Je to právě mimořádně zvláštní. Je vlastností noctua NH-D14, že přídavnej osmipin vedle processoru se zapojuje extrémně obtížně, ale jestli jsem četl z internetových zdrojů dobře, tak to by mělo způsobit krach až krátce po startu. Tedy co dle mě zbývá je zkontrolovat 24-pin a RAMky a pak už rovnou na reklamační oddělení.

Co se týče processor, mám Ryzen 7 3700X, tedy kompatibilní je a naorientoval jsem ho do socetu taky dobře.

No tak uvidíme zítra při kompletní znovupřestavbě. Nicméně jsem za celou dobu nezaznamenal žádný výboj statické elektřiny ani na desce ani jinde (že by šroubovák?), nic neprasklo a kromě náročnějšího přišroubování chladiče se nedělo nic mimořádného. Copak je možné, aby byl procesor až moc přitlačený k boardu?

UPDATE: Abych si ověřil, že nejsem blázen, jsem vrátil do skříně původní board+cpu+ram, power sv, připojil jeden disk a větrák do cpufan a počítač se spustil jak hodinky.

Tedy chyba musí být v novém board+cpu+ram. Podívám se nad socket, jestli jsem neohnul piny, vystřídáním všech ram vyloučím možnost vadné ram.

Zatím na vydaném boardu jsem žádné známky poškození nenašel.

Správná konfigurace je závislé na desce, nebo na bedně? V návodu od desky nebylo o nich ani slovo a mám je nainstalovaný jak byly u starý desky.

Jinak UPDATE: dal jsem desku zpátky, zapojil vše minimálně a nic. Musím říct, že gigabyte zastrčení přídavného 8 pinu tím heatshieldem zrovna neulehčuje,takže na cvaknutí nedošlo, ani když jsem to instaloval bez chladiče. Mohlo by to způsobit, že se ani větráky neroztočí?

Jestli jsou obě desky rozměrově stejné, tak by to problém neměl být, ale určitě bych to zkontroloval. Může tam být nějaký navíc a způsobovat zkrat.
Podle té fotky to vypadá, že je pasta i na pinech. Nebo je to jen světlo?
A proč to prostě nezapojíš mimo tu bednu?

Pánové, asi jsem větší amatér, než jsem se obával.

Při sundání chladiče mi na chladiči zůstal o processor (thermal grizzly kryonaut lepí pořádně).

Nicméně socket vypadá v pořádku, procesor taky (viz foto), pasta sice drží, ale přehnané množství ji není (nebo jo?).

Takže smontuju, spustím minimalisticky a doufejme že problém byl nedotažený procesor.

He he, to víte, ono i těch 80 za nějakou z těch levnějších je neskutečná okrádačka a množstevní slevy to jasně ukazují. Ale já víc jak gram nepotřebuji a když stovka pomůže (taky předražené) noctua jet na maximum, pak to není špatná investice.

No nic, pánové, děkuji za odpovědi, ale evidentně se reklamaci nevyhnu. Ať už je to vadným kusem, či jsem něco zkazil při kontrolách, na boardu, na pinech ani na socketu není vidět žádná pozorovatelná vada a tedy reklamace doufejme bude úspěšná. Snad bych to jen uzavřel, že po 2 týdnech čekání po uvedení Ryzenu3000 na součástky mě budou čekat 2 týdny vyřizování reklamace součástek. Doufejme že do tě doby nepředstaví intel nějakou příliš zásadní novinku.