Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 10 debžo update

Zdar,

furt se vsem updatujou Windows 10, lidi to nechteji, ale ja chci novou verzi, ale Microsoft se proste zrovna u me usmyslel, ze proste nebude a urazil se. :-D

Abych teda vysvetlil situaci. Mam PC na chalupe na LTE a teda zadne updaty nepotrebuju, cehoz lze dosahnout zapnutim datoveho limitu, sit s cenou za jednotku dat. To jakztakz funguje. Sice se mi na me W10v1803 pokusilo v tydnu nahodit W10v1809, ale jen nejaka priprava a potom to hlasilo, ze mam sit uctovanim podle objemu dat a jestli chci presto stahnout a tlacitko STAHNOUT, coz jsem nedal samozrejme.

No prijel jsem domu, napichnul ten pocitac z chalupy na internet, vypnul uctovani podle objemu dat, ono to umi rozlisit Ethernet a Ethernet 2 (mobil), ale ja predtim omylem nastavil datovy limit na oboji. V upresnit moznosti jsem dal 0 a 0 dni a nechci zadne v1809 ale rovnou v1903, ovsem to teda ne. Nemam ve Windows update ani jedno. Naskocilo mi tam akorat Kumulativni aktualizace pro v1803 KB4503286 a ta jiz hodinu ceka na stazeni a nic se nedeje, zadne tlacitko stahnout nic, proste ja potrebuju updatovat Windows, ale proste nic.

Da se neco delat?

Řešení:

Přímo na stránkách, kde se stahuje .ISO Windows 10, je taky možnost Aktualizovat.

Také jsem se dnes do toho pustil, chci z 1803 skočit na 1903. Zrušil jsem 365/30 (na 0/0) a zatím se mi stahuje kumulativka 1803 ze 7/2019. Uvidím, co bude pak :)

Data zálohována, acronisácký mirror céčka taky.

edit: Tak se stáhlo a aktualizovalo KB4507435, teď po restartu se stahuje KB4507466. Pořád se pohybuji v 1803.
edit2: Tak mi to tady 1903 nenabízí. Stáhl jsem ten nástroj, viz Redmax výše. Spuštěno, začalo se to stahovat, děj se vůle Páně

Mne to prijde vyslovene vtipny, ze tu je dost casto dotaz, jak zastavit aktualizace Windows 10 a kdyz nekdo chce aktualizovat, tak to nejede.

U me po aktualizaci na 1903 dobry, ale pak tam skocila kumulativni KB4505903 a ta je nejaka mrtva, sice ted uz 74%, ale uz nekolik desitek minut nic. Predtim to slo po tich zhruba 10 minutach. No jeste pockam.

Já jsem už také v 1903, vše se zná OK. Build 18362.267.
Ve winpdate jsem raději zase nastavil odkládání aktualizací na 365/30.

Vlastní aktualizace (když to píše, že je třeba PC restartovat a dává mi na zavření souborů 30 minut) trvala několik málo minut, přestože strašili hodinou a půl.

Jo, a musel jsem znovunastavit, aby se neaktualizovaly drivery hardware, raději si to také zkontroluj!

Prohlídl jsem si nastavení soukromí a v rozporu s mým očekávání se (vše mám zakázáno, telemetrie na minimu) se nic nezměnilo. Přibylo tam akorát (myslím) pár položek, ty byly defaultně zapnuty, tak jsem je vypnul, např. Telefonní hovory.

A když už jsme u té velké aktualizace (u W10 to dělám vlastně poprvé), co s tímto?

Na C: je adresář Windows.old, to je jasné, co to je. Dále adresář "Windows10Upgrade", to je asi ten pomocník při aktualizaci W10, to by se asi mělo odinstalovat, je to tam zbytečné. No a na D: je stejný adresář, tam je ten vlastní instalátor 1903.

Necháváš to (zatím) tam nebo to mažeš?

Na Decku mi zbylo jen WindowsApps, s tim mam neblahe zkusenosti, radeji do toho nevrtam, ostatni jsem hned smaznul, bylo potreba zmenit vlastnictvi. Na Cecku to neresim, Windows.old jak uz tu bylo poznamenano se po case smaze sam, myslim, ze jsem ho taky ale minule smaznul sam driv, ale ne hned, kdyby nahodou nejaky problem.

Jinak teda nejaky mi to prijde linejsi, pritom chyby v prohlizeci udalosti zadne a procesor to taky nevytezuje, asi pomalu to stary PC prestava davat, uvidime jak dlouho jeste poslape.

Tak to není u MS žádná novinka, to bylo stručné shrnutí tak půlky problémů už za XP a výše, že co nechceš se dá jen obtížně zarazit a co chceš dá ještě víc práce vynutit (i když jde o tu samou věc).

(U mě na Gentoo neaktulizovat znamená jednoduše neudělat nic, aktualizovat znamená zadat "emerge --sync" (stáhni seznam aktualizací), "emerge world" (stáhni a aktualizuj všechno) a "dispatch-conf" (aktualizace nastavení - ukáže rozdíly, můžu aktualizovat všechno/nic/vybrané položky/nechat na jindy). Samozřejmě si s tím jde hrát i mnohem víc, klidně třeba do úrovně preferovaných verzí knihoven (nebo podle libosti i do hlubších detailů) a samozřejmě na to jsou i grafická naklikadla, ale základní princip je ten, že se vždy děje jen to, co přikážu, když to přikážu a jak to přikážu a když je to hotovo, tak to jasně oznámí.)

Mne nic o linuxu nerikej, ja jsem ho mel a jsem rad, ze jsem zpatky na Windows.

Ubuntu a hop sem trop tam Canonicalu, nechci.

Fedora furt dokola aktualizace, horsi jak Windows 10.

Manjaro neustale rozbite knihovny diky rolling updates.

---

Jiste Gentoo, kdyz sis to sam vymazlil asi bude kvalita, ale to neni pro nas bezne uzivatele. Navic u me jasny duvod, ze jsem se vratil ke hrani 3D her, takze linux uz nepostacoval.

Tak na spouštění nových her určitě fajn, ale než se mi obehrajou všechny ty, co tu mám, tak to ještě pěkných pár let uteče (natož než mě přestane bavit si k nim dělat doplňky ať už ve formě modulů, nebo HW). Ale přece jen ten počítač spíš potřebuju na práci ...

No táhnu to s různýma distribucema už asi 20 let a za tu dobu jsem po windows fakt ještě neměl důvod zatoužit, obzvlášť vezmu-li v úvahu, co o nich pořád slyším a vidím ...