Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyťaženie procesora na 100%

Zdravím :) Nový notebook, mám ho len 2 mesiace a procesor vyťažuje stále na 100%. Je jedno, či sa zapne chrome, mozilla alebo spustí nejaký program, otvorí niečo, stále vyťaženie na 100%. Skúšal som už aj preinštalovať windows, rôzne návody a zatiaľ nepomohlo nič. Máte nejaké rady, alebo ho dať reklamovať? Vďaka za pomoc.

chýbajú ti správne ovladače výrobcu HW počnúc čipsetom. Nestačí čistá inštalácia, či ako to nazývaš - preinštalácia OS Windows.

Ak System Idle Process vyskakuje nad 70% po ustálení systému v kľude, je vždy problém v originál ovladačoch, generiká stiahnuté servermi MS ich nenahradia.

Je to podobné s Windows, ako dodatočne, po čistej inštalácii preskenovať HW DriverBooster od Iobit. Síce ti poskytne databázu požadovaných ovládačov, ale je nutné ich verifikovať priamo u výrobcu HW.

Osobne s úspechom používam DriverBooster, jeho ponuka je takmer na 99% vyhovujúca pre daný HW skontrolovaných mašín. (Bacha na sofistikovaný bloatware v podobe darčekov, Iobit ich potmehútsky, ako tichošlápek lamám nasúka na pozadí plný systém, plné Registre bordelu).

klidně si ho zkus.
udělá ti zálohu čistých ovladačů bez kokotin, které mohly doprovázet původní setup.exe
(jiná věc je smysl toho počínání, když podstatně efektivnější je záloha komplet systémového disku do image. taky se hw může mírně obměňovat, případně prvních pár let se updatuje driver grafiky)

někdy doporučuje úplné hovadiny - ovladač procesoru je typický právě pro tento tupý nástroj a jeho uživatele. komunikačním prostředníkem cpu byl léta chipset, dnes je sice integrován do cpu, ale chipset driver zůstal.
a že buzeruje uživatele "neaktuálností" ovladačů - jak jinak by zdůvodnil svou existenci?
[19884-driverbooster-aktualizuj6xb-png]
dokonce nabízí možnost automatické instalace na pozadí (nevím jestli nezatrhává default, ostatně stejnou stupiditou prosluly win10)
[87694-driverbooster-napozadi-png]

píšu to mlocikovi, to je člověk již pár pc ventilátory ošlehaný.
při použití mozku není ten driverbooster nebezpečný, spíš člověk přijde k názoru, že je úplně zbytečný.

ale laikovi, který slepě důvěřuje čemukoliv na co se dá klikat, bych driver booster nedoporučil. NIKDY!
- laik nechápe, které z vnucovaných položek jsou nesmysly.
- neví, že drivery se instalují v nějakém pořadí (chipset, restart, zbytek) a dodatečná změna už nemusí být úspěšná.
celá ta instalace je špatně. výš to začal psát správně nuda, bohužel komentář zakončil právě imbecilním driverboosterem.

žádný hw neměníš a s tím biosem už to snad předtím běželo. když ti tu píšou o instalaci driverů, tak neřeš bios.

máš hw amd, ten nemá (u tvého notebuku) samostatný ovladač chipset driver, ale společný balík "VGA Driver". ten instaluješ jako první, pak restart.
tím máš pořešenou kompatibilitu pro zbytek ovladačů.

než vůbec zapojíš lan kabel (nebo wifi připojení), ošetříš si aktualizace. pro klid při instalaci je načas zakážeš (přesněji: nastavuje se "ruční spuštění" a služba se stopne). ideální je, když to tak zůstane navždy.
taky si pořešíš zákaz automatické aktualizace ovladačů - do win8 v nastavení aktualizací, w10 snad přes registry nebo policies, máš google.

kdyby se na tvé nové čisté instalaci znovu objevilo trvalé 25, 50 nebo 100% vytížení, podíváš se ve správci úloh o co přesně jde. (lepším nástrojem je process explorer)

Áno, tak ako som uviedol vyššie v diskusii. Áno pri prehliadačoch aj pri spustení akéhokoľvek programu, nabehne na 100%, potom sa zníži a napr. zase preklik medzi oknami prehliadača a zase to ide na 100%, sekne notebook trocha a takto dookola. Je to taký len na občasnú prácu, a používa ho sestra, ja som to nesledoval, len potom som niečo na ňom robil a som si to všimol. Ona sa do toho nevyzná, len som sa jej pýtal, či to robilo už od začiatku tak, že áno. Posielam screen parametrov.

jo, už jsem to zahlídl uprostřed diskuse.
amd procesor amd a4-9120 v tom je zhruba jak 2-jádrový atom (čili shit), jen s lepší kancelářskou grafikou. se nedivím tomu zoufalému vytížení, pokud nepoužívá blokování reklam.
ten, kdo jí to vybral, by měl ten krám vyhodit a s omluvou jít koupit něco normálního. ta věc má totiž výkon leda pro windows xp.

doporučuju v tom aspoň zakázat antivir, stejně jsou k ničemu.
důležité je nějaké blokovadlo reklam, nebo aspoň rozumně upravený hosts soubor.
disk nahradit ssd, ať to nemá tak zoufalé odezvy.

ale nejlepší bude to věnovat 5-letému dítěti na hraní.

edit:
když chceš někde publikovat parametry, pusť speccy.
dá se udělat alt+prnscr, ti bystřejší ojedou hodnoty myšem a vloží sem jako kopírovatelný text.

Človek, ktorý na domácej mašine s Windows používa AV pričom sa po záplatovaní aktualizáciami WU diví, že mu CPU fičí na 100%, je beznádejný prípad.

CPU v prípade vyladenej, ustálenej, záplatovanej desiny zbavenej bloatware, apps, telemetrie, OneDrive, Store, apod., skáče medzi 0 až 1%.

Sprav si čistú inštaláciu z ISO W10 x64bit. Ideálne z flešky na zmazaný systémový oddiel; Diskpart.exe - Clean - set Active - NTFS.

Čistá inštalácia sa dá vykonať priamo v gr.prostredí W10, rozbalením ISO v Explorer, klik na Setup.exe - Neponechať žiadne osobné nastavenia ani SW. Bordel vo Windows_OLD si určite vieš vyčistiť.

Záplatuj poslednou záplatou čerstvo nainštalovanú desinu a obratom si vyrob Image (bitovú) zálohu systémových oddielov niekam bokom. Ideálne použiť backupper od tretích výrobcov, napr.: EaseUS Backup Todo, je free, zálohy robí pod Linuxom pri uspatom Windows na disku (Dá sa spraviť dualboot, zapíše sa EaseUS do zavádzača pevného disku čím poskytne výber po reštarte PC).

"procesor" je zoufalost: https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A4-9120&id=3093
ssd je je taky hodně levný krám: https://novabench.com/parts/ssd/hfs128g39tnd-n210a , https://notebooks-und-mobiles.de/sk-hynix-sc308-m-2-sata-ssd-128-gb-im-test
(ale výměna ssd v tomto krámu se už nevyplatí, stejně jako navýšení ram)

ad neaktuální správce úloh: https://pc.poradna.net/files/87692-100-procesor-png
chtělo by to vidět screen všech procesů, lepší je na to ms process explorer. (sejmout do schránky přes alt+prnscr)

když funguje blokování reklam a přesto vytížení "atomového cpu" na webových stránkách dosahuje skoro 40%, je to beznadějný shit. kromě "nechat dětem na hraní" to jde ještě využít pro jedinou aplikaci: jako jednookenní přehrávač filmů. jinak je to beznadějný odpad.

50% vytížení cpu ti dělají procesy windows - jejich antivir a instalátor čehosi. nevím co máš za hw a kolik jader cpu, že ten ubožák nestíhá - aha, tradičně ošizený acer aspire A315-21 s "atomem" a4.
máš málo paměti v pc: s puštěným chromákem zabráno 72%, to už bývá hodně pomalé.

jestli ten zoufalý nevýkonný hw nechceš raději vyhodit, tak aspoň zdvojnásob ram ... což asi nepůjde, shitový acer to má nejspíš připájené, bez volného slotu.
proto jsem psal před měsícem že se to nevyplatí - do toho zoufalého hnoje bych nedal ani korunu, protože co s ramkou až to vyhodíš?

nech to jen pro jedinou aplikaci: sledování filmů. bude to jen těžší tablet s horší výdrží.
nebo to věnuj dětem 6-10 let: budou rády že mají vlastní krám a ještě neumí otvírat více oken prohlížeče, nedojde jim tak rychle paměť.

Za me doporucuji vyhledat a nainstalovat aktualizace.
Pozor, muze to trvat nekolik dni : 1.varka, restart, 2.varka, restart, 3.varka.

Oproti předchozím verzím Windows již u Windows 10 není služba Windows Update dostupná v Ovládacích panelech. Nyní se k aktualizacím a jejich nastavení dostaneme přes "Nastavení" v nabídce START.
START --> Nastavení --> Aktualizace a zabezpečení --> Windows Update

http://www.servispckupka.cz/jak_spravovat_aktualizace_windows_10.php

procesor amd a4-9120 je velmi pomaly.
Pokud navic mas neaktualizovany Win10, ktery se prave aktualizuje
a aktualizace muze byt Microsoftem malo otestovana

Změny v rámci aktualizace KB4343909....
Byla vyřešena degradace výkonu způsobená vysokém vytížením procesoru. Týkalo se to některých zařízení s procesory AMD rodin 15h a 16h. Problémy se začaly vyskytovat po instalaci aktualizací z letošního června nebo července, pakliže jste rovněž aplikovali aktualizaci mikrokódu pro tyto procesory, která byla namířená proti Spectre v2

to pak nema skoro zadne reseni.
Jedine prodat na aukru a teda si priplatit, nekoupit novy NB za 7tis ale holt za 12tis(procesor i3, i5)

Obavam sa, ze riesenie neexistuje.
Mam na nb nejaky Celeron, mam ho asi 2 roky a preklinam sa preco som taky olda setrny, pretoze...a uz to tu odznelo...na akomkolvek pc min i3 alebo AMD ekvivalent....vsetko ostatne vykonovo pod nimi NEBRAT!!!
Inak s tym mojim nb sa aj dalo chvilu robit, ale postupnymi updatmi Win10 a situacia zhorsovala a zhorsovala a dnes ak mam na nom zapnute 2 prehliadace (Opera a FF) tak sa na nom skoro neda pracovat. Ono je pravda, ze je mam naraz otvorenych asi 90 tabov, ale to by nemal byt dovod na 100% zatazenie procaku.
Skus pouzit iny prehliadac, ja ked zapnem Operu, alebo len FF som na 70%.

Zaujimavy poznatok...po poslednom velkom update Win10 (asi 2 dni dozadu) mi vyrazne pokleslo vytazenie procesora (ver 1903, zostava 18362.267), takze hlasim, ze posledny rok som fical permanentne na 100% a teraz mi procesor beha medzi 20-60% pircom mam spustene to co obvykle, cize Operu (asi 50 tabov), FF (asi 30 tabov), TheBat!, Viber a Alfa+ (jednoduche uctovnictvo).
Oo to vyzera, ze sudruhovia v USA nieco konecne odladili.
Nehovriac o tom, ze vizualne sa mi tento update paci vyrazne viac ako to co bolo predtym.
Podotykam, ze mam Celeron 3205U.