Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Múžou být problémy, pokud přejdu z W 10 na Linux?

Chtěl bych opustit W 10 a přejít na Linux. Používám pouze Thunderbird, Firefox a Oficce Outlook jako kalendář s úkoly a Excel a Word. Tyto W programy jsem ochoten opustit a nahradit jinými. Moje žena pouze brouzdá po internetu. Nějaký její kamarád jí tvrdí, pokud přejdeme na Linux, že nám některé stránky nebudou fungovat. Je to pravda? A o jaké stránky by se mělo jednat? A jak vlastně slkončit s W 10 a začít s Linuxem, jaké udělat první kroky? Zvládne laik sám nebo je lepší to dát do pc servisu na předělání?

Zatím jsem objevil jediný starší článek - https://www.linuxexpres.cz/praxe/pruvodce-linuxem

Smím se zeptat, proč chceš přejít? Viditelně ses zatím s Linuxem nepotkal, tak nevím, co tě na tom tak vábí. Samozřejmě třeba v případě, že dosud nemáš legální licenci W10, tak je pro tvoje použití Linux ideální.
Osobně jsem v Linuxu "stálý začátečník" ale řekl bych, že kterákoliv z dnes populárních distribucí ti v pohodě vyhoví - všechno, co běžný uživatel potřebuje, je nastavitelné klikáním.
Záleží teda i na HW, na jakém to poběží - osobně bych zkusil třeba Linux Mint, ten je hodně user friendly, populární a vypadá jako Win10. :)

Pokud si nejsi jistý, jestli se s Linuxem zkamarádíte, bylo by ideální jej napřed zkusit ve virtuálce. Abys nebyl zklamaný.

Nějaký její kamarád jí tvrdí, pokud přejdeme na Linux, že nám některé stránky nebudou fungovat.

Ať jí ten "nějaký její kamarád" prozradí, které stránky měl na mysli. Mě nic nenapadá.

Viditelně ses zatím s Linuxem nepotka

A proč by to mělo vadit? Nainstaloval jsem hodně lidem Linux, když se Linuxu děsili, tak jsem jim řekl, že mají nové Windowsy 25 a chrochtali blahem. Nepadá to, je to podstatně bezpečnější, rychlejší a co potřebovali jim běží.

Existují distribuce linuxu, který se dají nainstalovat na USB flashku a tam si můžeš vyzkoušet, jak ti budou fungovat oblíbený stránky. Tvoje programy mají linuxový alternativy (Libre office), ale Outlookem si nejsem jist.

Pokud máš doma nějaký přebytečný starý harddisk, nic ti nebrání dát ho do počítače a nainstalovat linux na něj, budeš mít tedy oddělený systém a na něm si vyzkoušíš vše, co potřebuješ.

Mas na mysli "Linux OS" nebo Linuxovou distribuci jako "Ubuntu" ?
- Pojede ti 99% nynejsich stranek. Jestli mas namysli, jestli ti pojede Seznam, Facebook, Youtube etc tak ti pojede stejne jako na Woknos.
* Osobne jsem se stim, ze by se stranka nezobrazila kvuli tomu ze pouzivam linuxovou distribuci, jeste nikdy nesetkal.

- Nejsem si jen jisty, jak je se zasuvnymi moduly pro prohlizece jako Chrome, Firefox etc, jestli je jich stejne nebo maji stejnou nabidku, osobne je az na ADB / Ad-block Plus stejne nepouzivam, ale rozdil jestli jsi na internete pres Linux nebo Windows nepoznas.

PS: Nejvetsi problém ktery u lidi pozoruji je ten, ze kdyz nekomu nabidnes Linuxovou distribuci tak odpovi, " "no ja nevim, je to takovy komplikovany a musim zadavat naky kody ne ?". V dnesnich verzich Ubuntu a jeho GUI muzes tyto distribuce pouzivat bez toho, aniz by jsi si jedinkart musel otevrit "terminal".
* Jen kvuli HW kompabilite, podpore bych zvolil nejakou novejsi verzi ktera ma novejsi kernel.

Díky všem za reakce. Vyzkouším dle doporučených rad a uvidí se. Ženě dám přečíst zde přípspěvky o údajných nefunkčních stránkách. Změnit to chci kvůli sledování W10 a že si W10 dělají se mnou, co chtějí. Můžu se stavět na hlavu a stejně mě nikam nepustí na webu, dokud mi nuceně neaktualizují, co si zamanou, i když zrovna o to nestojím. Vím, že nějaké odesílání dat může být i na Linuxu, ale domnívám se, že to nebude v takové míře, jako je to ve W10. Alespoń co mám získané a různě přečtené informace. W 10 mi opravdu nevyhovují. XP bylo v pohodě a ještě W8 jsem tak nějak bral, ale vůči W 10 mám prostě výhrady a necítím se s nimi v pohodě.