Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ryzen 3600 - problémy s napětím a boost clockem

Ahoj,
od pátku používám sestavu s R 3600 a MSI 450 Tomahawk, po dvou dnech jsem si začal všímat některých zvláštností - nejprve jsem zjistil, že frekvence CPU (i v jednovláknových úlohách) se drží kolem 4.0 GHZ a ani náhodou 4.2.(násobič nepřekročí 40.75x), pak jsem si všiml trochu zásadnějšího problému - a to že podle CPU-Z i všech ostatních diagnostických programů běží neustále na 1.375V a to i v idle. (+ všechny programy ukazovali frekvenci stále na 4GHz i když jsem byl vytížením v task manageru opravdu někde kolem 0-3% a teplotně kolem 30°C).

Začal jsem se o to zajímat a našel v BIOSu možnost nastavení "Game boost" - to mne opravdu po zapnutí dostalo na 4.2GHz, jenže problémy s napětím(teď pro změnu zaseklé na 1.35V) a stálou nejvyšší frekvencí přetrvaly, navíc větráky se začali točit v tomhle nastavení na maximum a to neustále.(i když teploty byly zas OK)
Poté co jsem "Game boost" vypl, vygooglil jsem, že by mohlo pomoct vyřešit problém nastavením funkce "AMD cool and quiet" v BIOSU - a to skutečné vyřešilo problém s napětím, nikoliv však s maximálním boost clockem a ani to nevyřešilo to, že CPU jede pořád na maximální frekvenci.

Takže situace je teď taková: Napětí se zdá být v idle ok kolem 1.0V s tím že skočí na 1.375 když něco dělám. Frekvence je pořád vymaxovaná na 4GHz (přes které se nejde ani dostat).
BIOS je aktualizovaný na poslední verzi ze stránek výrobce, je v něm defaultní nastavení krom té "amd cool and quiet" featury (která je defaultně nastavené na auto a musíte jí dat na enable, aby se vám regulovalo napětí)

Nějak se do toho bojím hrabat dál, nechápu proč to neběží normálně defaultně a musím vůbec něco dělat (a i tak to neběží úplně jak má)
Nemá s tím někdo prosím zkušenosti/nějaké nápady proč a co se děje?

Bosty zlobi, bud rad, ze tam nejaky mas.

https://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/57895-amd-ryzen-a-boost-je-to-horsi-nez-se-cekalo-rika-der8auer

Jinak proste nedoladene BIOSy a AGESA (firmware procesoru), casem si to sedne.

Kamosovi taky neustale jeho RyZen 3700X zlobi, nicmene:

která je defaultně nastavené na auto a musíte jí dat na enable, aby se vám regulovalo napětí

Jo, teprve kdyz to prendal, tak u nej to zacalo fungovat jakz takz spravne, ale na opak si na boost frekvenci, kterou by to melo umet nesahne ani pri plnem vytizeni benchmarkama.

Tušil jsem, že bude na vině rozbitý BIOS.. Mám teda tu jednu featuru díky které to ukazuje nižší napětí nechat zaplou a vykašlat se na to?
Někdo zas tvrdí, že to konstantní vysoké napětí v CPU-Z "neavadí", protože vždycky když si chce CPU vytáhnout data, tak ten logicky zabere a v tu chvíli je tam to napětí skutečně vymaxované (to by možná vysvětlovalo i tu stálou max. frekvenci) - ale nechápu, jakto že to najednou ukazuje nižší napětí po zapnutí téhle featury, jedině že by to předání stavu nějak opozdila.

Napeti by nemelo byt na maximu ani v CPU-Z, problemy se tykaly jen teplot. S tim napetim je to problem. RyZen 3000 se proste moc nepovedl a maximalne mozna holt cekat nez to opravi v mikrokodu, teda cekat na updaty BIOSu.

B450 Tomahawk je jedna z nejlepsich levnych desek mimo X570, v desce problem nevidim, problem je v procesorech.

U Ryzenu 3600(bez X) zapomen na takt 4.2 Ghz i na jednom jadru.
Pokud mas i boxovej chladic tak "herni" vykon bude spis nekde kolem 3.9Ghz.
U novejch Ryzenu si automaticky odecti 200Mhz +- a mas Boost co mozna dostanes.
Jsou grafy a vubec vsechno na redditu atd kde se o tom hodne bavi.
Urcite pouzivej Ryzen Master.
Ty volty jsou slozitejsi. Ono podle AMD ty volty jsou ok a procesoru nevadi. Pri Boostu jsou i nad 1.45V...
Ale jak uz bylo receno ono jsou porad novy takze BIOSy atd muzou blbnout.
Ja sam cekam co ukazou ty MAX desky
Jinak oni tyhle Ryzeny maj za prve jinej Boost nez ostatni a za druhe je celkem "agresivni" takze vesmes kazda kravina a hned boosti max...

Takže s tím boostem je to spíš věc samotnýho CPU, že to nedostanu nad 4GHz?
Pro mě těch 5% fakt moc velkej rozdíl není, jen mi to bylo divný. Pokud říkáš, že mám bejt rád, že to běží aspon na ty 4.075..
Jo a chladič mám zvlášť lepší, box nepoužívám.
Jinak ty MAX mají mít akorát větší paměť, aby nemuseli vymazávat podporu starších CPU, ne? (resp. asi žádnej rozdíl)

Ono se koukni na benchmarky jak se tohle CPU chova.
Na ms vyskoci vysoko ale pak hned spadne a bezi bezne kolem 4.0Ghz(tady zalezi jak mas stesti na kus kremiku) a pak taky na chladici pac tyhle procesory pri vyssich teplotach jdou celkem dolu s frekvenci. Klidne i 150-200+Mhz jim nedela problem.
Vetsina testeru co maj i stesti na CPU maj ty nejlepsi chladice dostanou sice i 4150Mhz...ale mas na YT i testy(mozna s boxem) kde frekvence pada i pod 4 Ghz...
Takze pokud to netopi hrozne...frekvenci pri hrani atd mas nad 4050MHz a nedela to kraviny...neresil bych to :-)

ne, to je problém chlazení, případně BIOSu (alternativně driverů chipsetu, které taky v profilu napájení modifikují triggery jak má CPU boostovat).
Když tentýž procesor strčíš do desky X570 a osadíš kvalitní chladič, bude boostovat jak má.

Další věc je, zda máš zapnuto PBO, to je taky docela rozdíl. A jak píše Hasek, pokud používáš nějaké "měřiče" třetí strany (nebo dokonce vícero měřičů), pak ten CPU bude boostovat prakticky neustále.

Stavěl jsem stroj pro manželčina synovce. A právě proto, že jde o zcela novou a "sedající si" platformu, jsem i pro R3600 zvolil X570. Kromě toho, je tu další předpoklad, že ten procesor za rok vymění za výkonnější, a pak je novější deska docela jasná výhoda. S X570 žádné problémy zásadního charakteru nejsou, tím spíše, že rozdíl mezi kvalitním prknem z minulé řady je typicky jen cca 1500 Kč. A to za to štrapáce s BIOSy a laděním IMHO nestojí.

Vždy je to otázka, jaké bude další směrování toho PC, pokud se jedná o jednorázový nákup, do kterého se nic už dokupovat nebude, klidně volím levnou desku starší řady. Pokud jde o herní PC, kde se budou měnit grafiky a CPU, tak tam jednoznačně lepší a životaschopnější prkno.

A jsi si jístý, že budou další řady Ryzenu taky na AM4? :-)
Mně zas příšlo nesmysl dávat za prkno stejně jako za CPU + když to zastarává, tak to jde jedno s druhým - zastarávají i sběrnice na desce, taky jsem si myslel, jak minulé PC něčím nakopnu ale nakonec nemělo cenu po 3 letech nic upgradovat, protože by zbytek komponent stejně brzdil.

Ještě jedna generace do AM4 bude určitě (Zen2+). AM5 přijde až s DDR5, a docela bych se i vsadil, že to proběhne stejně, jako kdysi přechod z AM2 do AM3, takže je dost možné, že ještě i první Zen3 do té desky půjde strčit. Mimochodem, právě X570 je na tom, co se týká výbavy do budoucna, velmi dobře. PCIe4 je klíčové, USB už dávno došel dech (a je úplně jedno, jestli máš 3.0, 3.1 nebo 3.1gen2).

edit: viz https://www.cnews.cz/hynix-ddr5-uvedeni-v-roce-2020-ddr6-za-5-6-let-12ghz
A dá se čekat, že první desku s DDR5 uvede asi Intel. Paměti budou drahé, takže reálnou akceptaci trhem vidím až na 2021+.

Mám nové poznatky - když jsem dnes zapl PC a vše zkontroloval, napětí se regulovalo v normálu - pak jsem zapl hru a po jejím vypnutím jsem s úžasem zjistil, že napětí je zase vymaxované i když procesor nic nedělá.
Může za to Steam - stačí jen aby byl spuštěn na pozadí a "nic nedělal"(resp 0% vytížení v procesech) a to už jen způsobuje tohle vymaxování. Nevím jak u ostatních aplikací, ale Steam se evidentné buďto dotazuje na nějaké resources moc často, nebo nějakým jiným způsoem nutí CPU být pořád ve střehu.

Ono tyhle CPU "probudi" k boostu vesmes kazda kravina...to jestli je to ok/vlastnost kterou opravi nevim.
Ja jediny co bych resil jsou teploty idle/max a jakou frekvenci CPU dosahne.
Ja osobne taky uvazuju na upgradem ale zatim cekam no(bral bych 3700X)

máš nejnovější chipset driver z amd.com s Ryzen Balanced Plan?

viz: https://www.cnews.cz/amd-ryzen-3000-aktualizace-opravy-destiny-2-event-17-whea-vysoke-napeti-takty-v-necinnosti

+https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

In short:

The AMD Ryzen™ Balanced power plan still permits aggressive power management. There should be little difference between the OEM Balanced and the Ryzen Balanced plan. We’re interested in your feedback!

Performance of the AMD Ryzen™ Balanced power plan should be on par with the High Performance plan. We're interested in your feedback on this, too.

Finally, if you see a third-party tool reporting “idle” clocks in the range of 3200-3400MHz, you can be virtually certain that the core is actually sleeping and the tool is simply reporting the last known P-State.

Mám chipset ze stránek té desky tady - sekce driver/system & chipset Drivers (myslel jsem že musí být chipset driver vždy pro konkrétní desku(?))
Ryzen Balanced power plan mám nastavený.

EDIT: tak jsem nainstaloval ten nejaktuálnější přímo ze stránek AMD jak jsi radil a vypadá to, že napětí se reguluje i se Steamem na pozadí :-) Boosty jsou pořád do 4.075GHz, ale to mě až tak netrápí.
Tak moc děkuju za pomoc!

MSI na to asi kašle a neaktualizuje odkazy.