Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalý SSD jako systémový

Ahoj, zakoupil jsem SSD Adata 650 240Gb. Chtěl jsem ho do starého notebooku Asus K50IE. ( konfigurace: Core 2 Duo T6500 2,1Ghz , 8GB ram , integrovaná Geforce 310m 512mb ) Na notebook jsem chtěl nahrát Win 10 64bit. Rozdíly: na klasickém disku instalace Windows 10 cca 16minut...ale jakmile zkouším instalaci na SSD, tak instalace z toho samého CD trvá přes 40minut..jako by disk něco brzdilo. Po instalaci windows se počítač výrazně zrychlil,avšak jen při startu, pokud např. instaluji ovladače grafické karty trvá to třeba 10min...tak je to při všem, cokoli se ukládá na disk, tak to trvá hrozně dlouho.. počítal jako by něco brzdilo...vložim jsem zpět klasický disk a vše funguje Ok..ale mrzí mě to, jelikož výměna SSD je přínos pro starší PC. Budu rád za každou radu..co by mohlo způsobovat, že je disk tak pomalý. Jinak zapojení..v Biosu nastaveno IDE...disk byl ještě odzkoušen v krámu a prý funguje bez problému, rychlosti vše ok...měnil jsem pár SSD ve starších Pc a notebooků a vždycky super změna..ale u tohohle způsobuje spíše zpomalení a sekání systému... díky za info :beer:

V prvé rade jsi ten SSD mel pred instalaci Windows v BIOS nastavit na AHCI né IDE, nasledovne SSD nastavit i pod OS, dezaktivovat defragmataci a podobne.
Disk bych doporucil aby byl ve formatu partition GPT (v pripade ze tvuj NTB podopruje BIOS UEFI), ale to jedno, jelikoz to zde stejne bude prekriceno at ho naformatujes na MBR a jiné konstruktivni rady pres diskpart.

Ahoj, v Biosu mam přesně

IDE configuration

Sata Operation mode: Enhanced ( aktivní )
Compatible

AHCI port0 HDD
AHCI port1 CD-rom

pokud zmenim nastavení na sata Compatible, tak vždycky po startu se pc sekne a nelže dělat nic, takže nastavení zde není moc a tohle je správně

Musel bych videt obrazovku notebooku, nicmene vypada to, ze by disk snad mohl byt v AHCI modu. Zmena modu disku obvykle vyzaduje reinstalaci Windows, nejdou spustit a seknou se nebo skonci chybovou hlaskou.

Ohledne GPT nebo MBR z prvni odpovedi vubec to neres, je to nesmysl, ikdyz GPT muze mit urcite vyhody, stoprocentne to neni tvuj problem. A co se tyka AHCI nebo IDE docela bych si tipnul, ze ani v tom u tebe zakopany pes neni.

Na me to dela dojem, ze je to SSD vadne, ikdyz ti v prodejne tvrdi opak.

Samozrejme muze byt, ze se neco chova divne na strane radice notebooku a SSD tam nepujde ani jine, ale bez odzkouseni toho SSD jinde nebo jineho SSD v notebooku se vice nedozvime.

Ve stolnim PC mam 2 SSD..zkusim vyměnit a uvidíme...říkali, že zkusili a čtení a zápis odpovídá..spíš říkali, že je notebook hodně starej a problém bude v základní desce a sběrnici, že to bude brzdit disk. Každopádně díky ;-)

Ahoj, tak jsem zkusil vyměnit za jiný SSD disk..konkrétně za Samsung a pak i Crucial...notebook je určitě v AHCI modu, ale výsledek stejný...samotná instalace na oba disky trvá více jak hodinu...PC se rychle spustí, ale samotná práce...něco instalovat, to je 5x delší jak normálně. To je stejné na všech discích... kupovaný SSD bude v pořádku, dal jsem ho i do stolního PC a tam bez problému. Jak jsi psal, že problém by mohl být na straně řadiče, lze s tím něco udělat?

Zkousel jsem pohledat na netu, ale nic, sam taky netusim, co by s tim mohlo byt, sorry. Obavam se, ze s tim neudelas nic.

Jeste teda: Udelej si na tom druhem PC backup disku, nechces-li ho znovu instalovat a zkus na ten disk nahodit Ubuntu linux a ozkousej, jestli se to bude zase chovat stejne a pujde to tak pomalu, jestli jo, tak opravdu asi ten diskovy radic si s SSD nevi rady a neudelas s tim nic.

ale to jedno, jelikoz to zde stejne bude prekriceno

už jsi tou obsesí proti poradně nudný.
namlátil sis do hlavy jeden případ, kdy mělo mbr u neorientujícího se tazatele smysl, a teď to nesmyslně cpeš do každého druhého komentáře.
je mi fuk že nechápeš souvislosti, ale pokud jsi vysadil své prášky, byla by tě škoda.

Nediv se, že to nikdo nebere vážně, když tvrdíš, že ve Win10 je nutno po instalaci "deaktivovat defragmentaci a podobně".

Pro tazatele - jestli máš ještě čas vrátit disk ve čtrnáctidenní lhůtě, tak ho vrať a pořiď něco jiného, třeba Crucial za stejné peníze. Je to rychlejší, než se handrkovat s reklamací, kde je výsledek nejistý (disk papírově jede...).

Kdyz dosli desitky tak to bylo v default aktivovane, hodne uzivatelu s disky SSD s tim tak melo problemy tak se defrag musel vypinat rucne, projdi si historii desitek, nemam zajem te presvedcovat o necem, o cem jsi jiz ted presvedcen ze to tak neni.

Skutečný a úplný příběh - Defragmentuje systém Windows váš SSD? ;
https://www.hanselman.com/blog/TheRealAndCompleteStoryDoesWindowsDefragmentYourSSD.aspx
* Hned na prvnim obrazku jde videt, ze je defragmatace pro disk C:/ planovana a aktivovana. Navic Microsoft to tak ma nastavené umyslne (ze je pro SSD automaticky dezaktivovany, je smysleny vymysl), v clanku je popsané i proc. Jsem na Bulid 1809 a defragmatace pro disk SSD je v default také aktivovana dam ti klidne screen, ale pak prijde tvrzeni ze jsem ji aktivoval umyslne, "protoze ze to tak urcite neni " ? Dit uz jsi ten Windows prece mockrat instaloval ..

Desítky jsem instaloval mockrát, nikdy nebyl defrag aktivovaný.

Kolikrat ses podival? Jestli jsi neinstaloval nejakou "rapidshare edition", tak aktivovany byl, protoze aktivovany byt ma.
* Fakt, jestli to necemu vadi je diskutabilni to ano, ale aktivovany je. Myslim ze dnes skoro kazdy ma disk SSD, "staci se podivat /dfrgui".

Pořád mícháš optimalizaci a defragmentaci.
Klidně můžeš v roce 2019 věřit článku z roku 2014. Jen připomínám, že první veřejný build Win10 vyšel v roce 2015. Tento článek tedy v nejlepším případě vzniknul na základě chování preview verze. Ve Win10 od té doby zůstalo stejné jenom jméno a zbytky GUI.
Můžeš si vypínat a zapínat, co uznáš za vhodné. Určitě je Microsoft plný vývojářů blbců, kteří schválně huntují náš hardware nesmyslnými operacemi, které nemají přínos. Naštěstí nám dali možnost je přelstit.

Zkusím do toho taky zasáhnout - https://www.cistepc.cz/defragmentace-disku-ve-windows-10/:

Defragmentace ssd disku
Tu není třeba dělat, protože ssd disk pracuje na jiném principu než harddisk klasický. Navíc jak vidíte, ani to nejde spustit, volba Analyzovat je vyšedlá.

A třeba ještě zde:

Defragmentace a SSD disky
... Už i Windows 7 (a následně také Win 8 a 10) dokáží SSD rozpoznat a namísto defragmentace na nich spouští nástroj TRIM, který zajišťuje rovnoměrné ukládání, a tedy i opotřebení jednotlivých paměťových buněk SSD.

Možná tě mate, že to vše schoval MS pod jedno tlačítko, ale vnitřně to funguje jinak na klasickém HDD (optimalizace = defragmentace) a jinak na SSD (optimalizace = TRIM).

a jinak na SSD (optimalizace = TRIM)

To ano, ale aby pouzil a aby mu TRIM sprave fungoval by musel byt ten SSD na AHCI coz neni a jestli se nepletu, na IDE TRIM spravne nefunguje nebo tak na IDE + SSD nedosahne takového vykonu jako na AHCI (coz se muze zapojeni SSD v IDE projevit treba na strate rychlosti jako v tazatelove pripade o proti AHCI).
Proto jsem mu doporucil radeji defrag radeji nastavit, dezaktivovat rucne nebo SSD nastavit na AHCI..

Pretoze koko je fajn chalan, ale chybu si uznat nevie.
Bude sa vykrucat tak dlho az sa potom odmlci. Toto moje skusenosti s nim. ALe svojim sposobom ho mam rad;o).
Btw ako nezucastneni pozorovatel tejto diskusie...uz od prvej zmienky sa podla mna sekol pri tej defragmentacii, co ste mu viaceri oponovali, potom sa klasicky vykrucal, ze to tak nemyslel a teraz...teraz sa asi urazi a bude isty cas ticho.
Pritom staci povedat tak malo...splietol som sa sorry.
Mylit sa je ludske, stava sa to aj mne.
Btw viete preco mi nesla spustit poradna na novom servri? Lebo ja debil som dal recovery na prvy nastaveny storage a to bola nasa povodna poradna (kde sme bezali par rokov dozadu). Robil som to 2x a 2x mi to sciplo na 78% a trvalo mi par dalsich hodin kym som si chybu vsimol. Vidis koko nie je to take tazke;o).
Ako hovorim, mylit sa je ludske.