Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Program na klonování: Windows 7 64 bit.

Zdravím,
potřeboval bych poradit jaký software použít na klonování windows 7.

Nejlépe tak aby aby vše naklonoval stéjně jak na původním disku i s vytvořenýmí oddíly. Nebude vadit, pokud oddíly nevytvoří ale bude vědět kde co bylo a já oddíl vytvořím ručně a naklonuji daná data.

250GB disk chci vyměnit za SSD stejné velikosti.
Notebook má tyto oddíly:
C: data
D: HP tools
E: recovery

V případě klonování musím znovu zadat product key ?

Celkem to je cca 52GB dat, dám to na USB disk.

A ne, Windows 10 mě jenom sere, prozatím nemám zájem si ho vesrat i na notebook.

Nejjednodušší ten, co bývá u SSD. Jinak v zásadě kterýkoliv ... EaseUsTB, Aomei, Macrium Reflect, vše i ve free verzi. Clonezilla (nemám zkušenosti). Klonovat "celý disk". PK se nezadává.

Nejlépe vytvořit boot médium a klonovat z něho. Nebo klonovat na jiném PC (oba disky offline).

S tím PK se nezadává bych byl trošku opatrný. Pokud OS zjistí změnu komponent, bude ověření požadovat.
V práci jsem rozkopíroval udělaný obraz pomocí bitové kopie (součást Windows).
Po nakopírování obrazu je dobré spustit (pokud budou počítače v síti) Sysprep s parametrem generalize. Aby se vygenerovalo jednoznacne SID

čekal bych, že w7 máš na mbr disku, s tím by mělo být kompatibilní všechno.
ať víš jak je slovní popis na houby proti obrázku: kdybys dělal screen z jinak neužitečné správy disků, asi bys zjistil, žes nevyjmenoval z hlediska bootu ten nejdůležitější oddíl a pouze takto naklonovaný disk by ti nestartoval. (naštěstí ty klonovací programy myslí za uživatele). chybí ti tam typický 100mb bootloader = aktivní oddíl.

kromě specializovaných sw umí klonování i některé free partition managery. klonují přímo 1:1, za chodu z windows, bez strkání zálohy na zbytečný usb disk.
klasika = partition wizard, ale i některé další free. ty managery mívají zarovnání na 4k bloky pro ssd, respektive mají rovnou pojmenovanou možnost "clone to ssd".

po naklonování dostaneš stejně očíslovaný nový disk a licence ti v tvém pc bude fungovat i z nového disku.

W10 sa nenasere na pevný disk, ale z bútovacieho ISO čerstvo stiahnutého zo stránok MS, sa pohodlne, za pár minút nainštaluje na rozdiel od umastenej, naboptnanej skostnatenej W7 ku ktorej okrem prihotoveného balíka na ISO spolu s balíkmi SP1+SP2+IE11 je nutná nekonečná onánia ťahaním záplat.
-------------------------------
Klon je založený na presnom kopčení bit po bite veškerých dát, metadát, sektorov, ID HW, Partition Geometry, Unalocated Space od nultého sektora počnúc z pôvodného disku na externé úložisko.

Ak máš v úmysle viac zistiť, ako je zložený pevný disk, usporiadanie sektorov, logických oddielov, stiahni si SW Active@ Disk Editor, Active@ Partition Manager a spol. z dielne vývojárov: http://www.ntfs.com/ntfs_recovery_concepts.htm

Klon sa robí z hľadiska bezpečnosti nenarušenia integrity dát výhradne pri uspatých dátach pevného disku, nie live, za behu OS. Preto musíš najprv nabútovať do RAM nejaký vlastný backupper mini systém založený na jadre Linuxu alebo bútovací OS pod WinPE.

Za mňa: EaseUS Backup Todo - free. Vyrobí ti externé médium alebo dualboot, vlastný bootmanačér priamo na pevnom disku.

Budeš potrebovať externý hdd, nie flešku.

Externý hdd musí byť čistý, lebo ti Klon najprv externý disk naformátuje a následne prepíše dáta step-by-step. Preto sa volá Klon.

S USB fleškou moc nešpekuluj v prípade Klonu, hlavne nerob Klon live, za behu spusteného OS lebo sa neustále menia a zapisujú metadáta (sú skryté súbory v koreni systémového disku $$.*).