Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook se mi na 5 % vypne.

Zdravím, už dvakrát se mi stalo, že se mi notebook dostal na 5 % baterky a okamžitě se vypnul, přičemž já jsem ještě počítal s tím, že mi nějakých deset minut vydrží. Existuje pro to nějaký důvod a dá se to někde přenastavit? Díky. Windows 10.

Zdravím,

správa napájení - změnit pokročilé nastavení napájení -baterie - akce při nízkém stavu baterie

Těch položek o baterii ve správě napájení bývá více, je potřeba je všechny projít.

Podívej se tam, jaká akce je nastavena při nízkém stavu baterie,
může tam být nastaveno, že se má notebook vypnout.

Bude tam zřejmě uvedena rezerva baterie v procentech.

Díky. Tak nakonec tam není nastavené vypnutí, ale režim hibernace. Podle toho co jsem se dočetl, uloží všechna data na pevný disk a pak počítač vypne, takže kdybych měl zrovna něco rozpracované, tak počítač klidně můžu nechat klesnout až na 5 % a o žádná data nepřijdu, je to opravdu tak?

Pro pravidelne pouzivani rozhodne. Obcas ale je potreba notebook pouzivat.(mimo elektro). Zlata poucka je pohybovat se v rozpeti 30-70%, kdyz to jde. Minimalizovat dobu, kdy je baterka ve stavu napr pod 15% a nad 90%
jsou diskuze, jak toto brat dusledne, samozrejme mit tyden vybitou baterku na 5% neni zdrave. Nebo mesic mit zapojeno na 100%...

okamžitě vypnul, to nasvedcuje, ze baterie byla natolik vybita, ze bezpecnostni obvody rozhodly, ze baterii nelze dal zdimat.

ridici elektronika baterii neumi stav nabiti a dostupne mnoztstvi energie odhadnout presne, nekdy je elektronika primitivni, nekdy sofistikovana, nekdy si poradi
ruzne featury
-proste cteni napeti
- korekce napeti dane poklesem napeti vnitrniho odporu a nebo opotrebenim
-urcovani stavu staticky
-urcovani stavu integralne (mereni naboje - vyzaduje znat celkove mnozstvi naboje)
-krome toho nekdy elektronika je navrzena tak, ze dela rekalibraci hodnot (kdyz treba ma prilezitost monitorovat cely nabijeci cyklus), bez rekalibrace jsou data stara, nektere metody (vyse) rekalibraci nepotrebuji, nektere ano
uplne nejlepsi systemy pouzivaji kombinaci faktoru, jen jedna metoda sama o sobe je nespolehliva (skoky pri zmene spotreby, systematicky drift, nezohledneni stari/poskozeni)

a to sebavime jenom o aktulnim stavu baterky -- dalsi problem je, ma se vydrz urcit - z stavu nabiti ci stavu vybiti (nejde o komplementarni hodnoty), ci z napeti ci z naboje spotrebovaneho ci zbyvajiho?

krome toho pocitat ze nejakou dobu vydrži znamena znat spotřebu a a ocekavanou cinnost, ze bude mit tuto spotrebu...

a treti vec je, zpozdeni indikatoru (napriklad apple reportuje kazdou minutu, delly 10sec) a co s tim os dela (prumerovani, odhadovani zpusobu vyuzití)