Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Porovnání tří sestav - herní počítač kolem 13 tisíc

Zdravím vespolek

Chtěl bych si pořídit herní počítač pro méně náročné hry - asi tak kolem 13 tisíc.

v PC tuningu jsem našel tohle (sežeň, kup a sestav sám):
- https://pctuning.tyden.cz/hardware/pc-sestavy/56575-doporucene-herni-pc-sestavy-nizsi-a-stredni-tridy-jaro-2019?start=3 za asi 12 367
- https://pctuning.tyden.cz/hardware/pc-sestavy/56575-doporucene-herni-pc-sestavy-nizsi-a-stredni-tridy-jaro-2019?start=5 za asi 12 321

- v místním krámu mají takovýhle repas za přesně 13 500 Kč (už sestavený a prodavač je nadšenec, asi by i případně poradil s problémy, nebo za mírnou částku vyřešil)
** CPU: i5-740 3.0 GHz (turbo 3.5GHz) Kabby Lake
** GPU: MSI Geforce GTX960 4GB GDDR5
** RAM: 8 GB DDR4
** disk: 256 GB SSD
** disk: 750 GB HDD
** DVD-RW
** Windows 10 Pro
** půl roku záruka

Co bych měl vybrat, když hned tak nebudu mít peníze na nějaké velké rozšiřování a za pár let budou výkony a nároky (i moje peníze) asi úplně jinde a tak s rozšiřováním moc nepočítám, spíš s tím, že počkám a časem koupím úplně nový ve vyšší kategorii ?

(Pokud je to asi tak na stejno, tak bych asi volil ten repas, protože podpora, záruka na celek a má fakt hezkou kastli - prej zbytek z nějakého ROGu, co mu rozprodal střeva, které ještě chodila).

Klávesnici a tak budu dokupovat stejně (a do ceny nepočítám) a mám slíbený monitor 2560x1440 jako dárek od dědy, co kupuje si větší.

Díky za rady zkušenějších
LS/OS

Pokud chceš hrát v rozlišení 2560x1440, tak na to potřebuješ i dostatečně výkonné střeva. RX 570 je na hraně hratelnosti v tomto rozlišení, GTX 960 je na tom podobně.

https://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/46407-gigabyte-aorus-rx-570-za-nejlepsim-pomerem-cena-vykon?start=1
https://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/32687-novy-maxwell-v-testu-asus-gtx-960-oc-a-msi-gtx-960-gaming?start=1

Na ten repas úplně zapomeň a ten návrh s Intelem bych také zavrhnul.
Jinak osobně bych to sestavil asi takhle (aktuálně 14420,-Kč na CZC):
https://www.czc.cz/233925,271336,249939,256042,130896,241086,233407/kody
Jsou tam určité kompromisy způsobené snahou o nízkou cenu, ale hlavní je, že grafika má 8GB paměti, je tam rozumné SSD.
Pokud se poohlédneš, tak např CPU koupíš třeba na MIRONETu ještě výhodněji:
https://www.mironet.cz/amd-ryzen-5-2600-34ghz-turbo-39ghz-6c12t-3mb-l2-16mb-l3-am4-zenpinnacle-ridge-65w+dp347689/

Děkuju mockrát, já bych si nikdy nebyl jistý, že to dokážu poskládat tak, aby to spolu fungovalo všechno.

Ale rád bych se ještě zeptal, co je na tom repasu špatně? (Neříkám, že není, jen že tomu nerozumím a zajímá mě to) Když uvážím, ze za tu cenu má v sobě i W10, což by jinak byla položka za skoro 3k, tak mi přijde docela výhodný (o skoro 4 tisíce levnější, než vaše sestavy, protože ty W10 bych stejně musel koupit).

A pak mě ještě zarazila jedna věc, že jak vaše sestavy, tak sestavy v PcTuningu používají zdroj 430-450W, ale ta karta samotná má doporučený zdroj 500W, CPU přidá dalších 65W (průměrné TDP, ale všude se píše, že to občas bere i podstatně víc, a jindy míň, takže pro dimenzování zdroje by se asi teda spíš měl brát ten maximální příkon) a pak je tam ještě deska a disk a paměti a to všechno taky něco žere, takže bych spíš čekal zdroj okolo 600-700W, když se to posčítá (nebo i víc, aby měl nějakou rezervu) ... zvlášť u slabšího herního stroje, kde se dá čekat, že v každé náročnějšíí scéně pojedou naráz CPU, GPU i paměti na doraz, deska taky pojede a nejde vyloučit ani případnou práci s diskem - takže se zátěž nebude různě přesouvat, ale spíš mít tendenci se kumulovat všechno naráz, nebo naopak všechno odpočívat.

Děkuju předem za odpovědi
LS/OS

Děkuji za vysvětlení,

už je mi to mnohem jasnější, jen mě teď štve, že se u těch karet neuvádí jejich vlastní spotřeba a člověk to pak musíí lovit z recenzí, protože ani výrobce to jednoduše dohledatelné nemá. Třeba ta RX 570 požaduje 500W zdroj a přitom sama žere jen něco jako 120W - jak pak mám ten zdroj dimenzovat, když chci vákonný procesor a mraky hard disků pro data, nebo naopak jen něco dostačujího a jeden SSD, když nevím o kolik to ten várobce karty zkreslil ?!?

No aspoň vím, na co dalšího dávat pozor a jak to řešit :)

Díky

LS/OM

U toho repasu jde o to, že ke staršímu CPU budeš v případě potřeby těžko shánět náhradní mainboard, neboť Intel dělá téměř každou novou generaci záměrně nekompatibilní s předešlou.
Také neuvádíš zda se náhodou nejedná o nějaký původně značkový PC (HP, DELL.....). Tyto totiž často mají nestandardní komponenty a to může znemožnit domácí servis.

Tak to mě nenapadlo.

A vůbec netuším, z čeho všeho to poskládal (no z toho, co mu tam lidi nanosili, jasně, ale to moc nepomůže).

A když tu mám seznam z CZC, tak tam mi to taky zapojí dohromady, takže si ušetřím případné problémy s reklamacema součástek, že jsem to nějak poničil já při montáži.

Děkuji za vysvětlení
LS/OS