Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AVC vz HEVC (datový tok u filmu)

ahoj všem :)
otázka je jednoduchá, řešení možná složitější.
po koupi nové tv (úhlopříčka 160-4K rozlišení) jsem se rozhodl stahovat filmy ve 4K tyto filmy jsou ke stažení v kodeku HEVC (h265). S HEVC nemáš zkušenosti.
Exterák mám narvaný filmy v 1080p v AVC (datový tok videa 10 - 15 mbps).
chci se tedy zeptat jaký datový tok musí mít video v HEVC aby to mělo určitou kvalitu, ale ne přehnanou velikost (nechci mít film o 60gb). Ke stažení jsou i filmy 4K s datovým tokem videa okolo 5mbps (je to tedy stejná kvalita jako to co mám nyní (četl jsem že hevc je lepší než AVC a zmenší velikost filmu na polovinu o stejné kvalitě)
nebo na tu televizi stačí filmy o rozlišení 1080p, ty které mám?
1080p 10mbps AVC vz 2160p 5mbps HEVC????
moc děkuju všem za odpovědi

četl jsem že hevc je lepší než AVC a zmenší velikost filmu na polovinu o stejné kvalitě

Jenže při stejném rozlišení.
4K UHK má 4x více bodů než FullHD, takže při započtení dvojnásobné efektivity potřebuješ stále dvojnásobný datový tok.

HEVC oproti AVC muze usetrit cca. 40-50% datoveho toku pri subjektivne stejne kvalite obrazu, takze kdyz ma neco ve fullHD a AVC - .h264 kodeku 10GB, muse to same mit v HEVC - .h265 kolem 5-6GB a nepoznate rozdil.

Jak se se zvysuje rychlost pripojeni a kapacity disku, tak se filmy siri ve vyssi kvalite/vyssim datovem toku. Ale uprimne - jestli poznam ze jde o 4k "original" s bitratem 50Mb nebo prepocitany 25Mb? Ne, nepoznam. Mozna kdybych to porovnaval vedle sebe a hledal detaily v zastavenem obraze - ale ja se teda radeji divam na film.. ;-)

Nedá se to generalizovat. Ono se může říkat, že hevc ušetří 30%až50 místa, ale platí to pouze za nějakých podmínek, já bych tipl, když jede enkodér (v tomto srování AVC i HEVC) na nejvyšší efektivitu, tzn je nejpomalejší. Při běžném použití "preset střední" si myslím, že se rozdíly budou stírat. Roli i v praktickém použití hraje rychlost implentací enkodŕů

Jsou zde 3 proměnné nastavení enkodéru (ale jsou ale propojené, nezávislé jsou dvě, nejsou ani lineární):
- vizuální kvalita videa
- rychlost kódování
- datová náročnost
Co já pozoruji:
* parametr crf (vzdáleně podobný parametru quantitizer) mění především velikost a kvalitu celkem lineárně, skoro bez ovlivnění rychlosti
* parametr preset mění hodně rychlost kódování, ale jen nepatrně kvalitu

do toho externí proměnné
- rychlost počítače, na kterém se kóduje, sice je to jasné jak facka, že by se mělo porovnávat na nějakém referenenčním,
- obsah videa (prostě různý obraz dá jiné výsledky velikost-rychlost-cílová-kvalita)

Tech 30 az 50% skutecne plati jen za urcitych podminek, ale za jinych nez ty myslis. Plati to pro fullHD az 4K rozliseni, coz prave tazatele zajima. U SD rozliseni se v podstate neusetri vubec nic. Co se tyka presetu, tak kdyz to nastavis podobne teda na stejnou rychlost, tak to vzdycky bude podobne usetreni mista na disku, teda velikost souboru teda bitrate.

Jinak souhlas co tu pisou, 10-15Mbps AVC je podobne jako 5Mbps HEVC ale na stejnem rozliseni (fullHD). Na 4K budes potrebovat tak 25Mbps.

Mne je len záhadou ako to robí Youtube, keď si pustím 4K video...Bitrate nepresiahne 5 mbps... :i:

Osobne si myslím a som presvedčený, že HEVC ala H.265 pri 4K rozlíšení (3,840 x 2,160 pixelov) dokáže "vykúzliť" krásny obraz a stačí mu tých 5 mbps...
Samozrejme ak do toho zarátame aj zvukový kodek (napr. Dolby 5.1) , tak celkový bitrate narastie...ale o tomto sa tu nikto nezmieňuje.

Tak to teda nevim kde to berete, ale 4K na youtube klidne kolem 20Mb, 4k 60p bezne i 40 a vic

Coz by i odpovidalo pekelniku. Video Netflix / AmazonPrime si v 4K berou okolo 20. Obdobne to ukazuje i Youtube (pravy klik na video -> zobrazit statistiky)
Nektrera videa jsou jen upscaling a nekteri janci jsou "presvedceni" ze je to 4K,, ale mozna nekdo muze uvadet 5 MB/s a v realite jde o a (x8 = ) by delalo 40 Mbps. 5 Mbps je mi pro 4K 2160p pripadne ukrutne malo a spis jako pomatenost .. 5 Mbps je tak na HD/1080p.