Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor na práci s forografiemi do 5 tisíc

AHoj,
mohli by jste mi poradit s výběrem vhodného monitoru na úpravu fotografíí?
Předpokládám, že by se mělo jednat zhruba o 24" IPS pane ls full HD rozlišením.
Jediný další požadavek je snad aby byl výškově nastavitelný. Co sledovat dále? Poradíte?

Děkuji
S.

Obávám se, že za 5 tisíc bude jenom nějaký pro kancelářskou práci. Na fotky je potřeba dobré podání barev a na vážnější práci i možnost kalibrace a to se přesouváme o řád výš. Pokud jde o domácí práci (ne nějaké DTP), tak asi vyhoví skoro cokoliv až na největší šunky. Rozhodně bych bešetřil na velikosti, 27" bych bral jako minimum, ostatně mám na stole před sebou na stole dvojici iiyama (hrozně divné slovo) XB2788QS, ale žádné fotorealistické zobrazení jsem nepožadoval, cena taky nebyla tak limitující (nesmělo to překročit 39999 aby to nemusela být investice, s počítačem to bylo horší, sestavit něco do 40 tisíc dalo našim ajťákům zabrat). Ten je výškově nastavitelný, rozližení sice inzeruje 4K, ale 2560x1440 podle mě neni 4K. Dělala se i full HD verze, která byla levnější a možná že by opravdu 24" verze se do 5 tisíc vešla, už jsem dlouho ceny nesledoval.

Jde o domaci hrani, nebo neco profesionalnejsiho ?
TiP : Jako minimum : EIZO FlexScan EV2455-BK - 6 990,-

Kdyby slo o PRO cinost, tak bych asi sahl po panelu AMVA+ (1920x1200) a nechal si pres sondu doladit colometrii / kontrast.
* Prave certifikaty které muzes u PRO monitoru videt dela jejich vysi cenu. Kdyz delas nejaké PRO projekty, tyto certifikaty mohou byt pozadovany, ze jsi pracoval a projekt treba fotografie byly vytvoreny na vyladeném monitoru (jinak by urcita fotografie na kazdém monitoru vypadala jinak, s jinym vyvazenim jak barev, tak kontrastu).

A já se ptám, nebude ten monitor ezizo za 7K jen předražená verze jiný značky (třeba samsung za 5K?)

JInak děkuji všem za reakce

Aktuálně dělám na 10 let starém TN panelu, kterej svítí prakticky jen modře, takže jakýkoliv IPS pro mě bude asi velký skok

A já se ptám, nebude ten monitor ezizo za 7K jen předražená verze jiný značky

- Ne. EIZO celkove patri mezi castou volbu profesionalu. Pro amatéra foto, jde o zakladni a zcela dostacujici model a cena je zcela obhajena.

svítí prakticky jen modře, takže jakýkoliv IPS pro mě bude asi velký skok

- Podporuje i Less Blue Light, tak by jsi s modrym svetlem nemel mit takovy problém.
- Ten Samsung za 5K, mas na mysli nejaky urcity model ? Podporuje ten Samsung alespon :
Barevný rozsah standartu : sRGB / IEC61966-2.1 ? Minimalni certifikaci TCO Displays 6.0 ? Ma 5 letou zaruku ? Nulovou toleranci 0 pixel ? Jestli ano, tak proc ne.

Viz deskripce:
[spoiler]
Amatérská fotografie – žádný problém
Barevný rozsah monitoru se blíží standardu sRGB IEC61966-2.1, takže monitor okamžitě po vybalení z krabice bez problémů zvládně správně zobrazovat barevné fotografie s barevným rozsahem dle standardu sRGB, aniž by bylo třeba monitor nějakým způsobem kalibrovat a vytvářet tak jeho přesný barevný profil. Zobrazení snímků s rozsahem sRGB je správné dokonce i v prohlížečích bez podpory Správy barev (bez CMS), tedy např. také v internetových prohlížečích nebo dalších aplikacích, které původně ani nebyly primárně určeny pro reprodukci barevných fotografií.

To je velká výhoda zejména pro začátečníky nebo amatéry, kteří nemusí být vždy zcela seznámeni s problematikou barevné reprodukce na moderních širokogamutových monitorech. Pro ještě přesnější barevnou reprodukci fotografií dle standardu sRGB slouží tlačítko sRGB, které navíc automaticky správně nastaví odpovídající teplotu bílého bodu a nastaví automaticky správně gradační křivku.
[/spoiler]

* Jinak s monitory znacky Samsung moc zkusenost nemam a pro to co pisou na internete ses urcite pidit nedosel ;-).