Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor 120, 144, 240Hz, lze přenastavit na 60?

Při vybírání náhrady mého monitoru jsou mi házeny ze všech stran překážky. Preferují se nudle a vysoká rozlišení, o což z různých důvodů - moc malé pixely a zvýšená náročnost na GPU - moc nestojím.

Vždy mi plně vyhovovalo/stačilo mít 60Hz LCD, nehraju multi, nemám reakční dobu bžiliontinu sekundy. Je tu spousta (herních) monitorů s 120, 144, 240 atd. obnovovací frekvencí.

Dotaz: pokud o tyhle rychlosti nestojím (předpokládám, že tak rychlé zobrazení je mnohem náročnější na HW počítače), protože 60 mi stačí a protože upřednostním maximum v nastavení detailů/grafiky ve hře před honěním fps, lze nějak takový monitor nastavit, aby jeho frekvence nebyla 120 atd, ale jen 60? Nebo se to "zamyká" ve Windowsech?

Díky za vysvětlení.
Možná si někteří ťukáte na čelo, je mi to naprosto jedno :-p

Můj ideální monitor by byl:
1920*1200 (v maximální nouzi bych musel akceptovat 1920*1080)
24-25"
60Hz (případně pokud jde 120,144 takto natvrdo nastavit)
plné 8bit barvy (ne 6+FRC)
doba odezvy +/- 5ms či míň
matný, plochý, nezahnutý
na ceně (do cca 15.000) nezáleží

Třeba někdo něco objeví :)

Seš dobrej, díky!
Nevěřil jsem moc, že něco takového existuje.

Trochu mě zaráží, že žere 2x více elektřiny než to EIZO. Při provozu minimálně 12/365 to udělá minimálně 100kWh ročně.

Snad na obou běží hry normálně, jak jsem zvyklý, tj. plynule, bez nějakého viditelného cukání, škubání. V 60Hz.

------
A teď babo raď!

To bude těžké rozhodování :-)

Pro EIZO: lepší spotřeba (v Eco 11W), 5 let záruka a "EIZO kvalita"
Pro BenQ: lepší barvy (na desktopu asi jedno, ale dělám i fotky, i když žádné profi)

Ty 2 tisíce v ceně nehrajou roli.

Ani jeden není herní, ale v 60Hz by neměl mít (snad!) problém ani jeden. Protože mám nVidia GPU (a asi vždy budu mít), FreeSync je mi asi k ničemu.

NVidia ale podporuje FreeSync, rikaji tomu "GSync Compatible" a vydava NVidia certifikat pro jednotlive monitory, ze zvladnou nejen FreeSync ale i GSync Compatible. Nicmene nektere necertifikovane monitory v tom rezimu GSync Compatible funguji take, jde tam o to, ze NVidia za to fungovani v pripade necertifikovanych monitoru neruci.

(Neplet si rezim GSync Compatible s monitory podporujicimi GSync, tam je potreba v monitoru mit specialni cip od NVidie a takovy monitor je pak oznacen "GSync".)

---

Ja bych ... vlastne ne, ja bych si neporidil mensi monitor nez 27", ale z tech 24" bych sel urcite do toho BenQ.

Osobni zkusenost mas s monitorem starym 20 let.
EIZO stejne jako spousta jinych znacek uz zdaleka neni co byvalo.
Spotreba bude v realu podobna. Zalezi jakej nastavis jas displeje, v ECO rezimu ve kterem uvadi spotrebu EIZO ten svuj displej rozhodne neprovozuju a to jej mam jen jako vedlejsi.
Displej, ktery prezije prvni 2 roky, vydrzi i 3 roky (BenQ) i 5 let (EIZO). Nerozumim posedlosti zarukou, nejsi ale na tomto foru sam, kdo to tak hroti skrz zarucni dobu.
Jedinna smysluplna zaruka je 0 vadnych pixelu a tu u tech monitoru nedrzi ani jeden vyrobce, takze to stejne nakonec bude o nahode, respektive bud zkontrolujes pred koupi nebo 14 dni od koupi muzes vratit.

Jestli EIZO není co bývalo, tak to ani ty ostatní neprémiové značky. Prostě EIZO je pro mě jako Volvo, Miele (a ne Dacia či Ardo).

Já se toho nedržím jako dogmatu, možná nakonec vezmu ten BenQ, jen se prostě nedokážu rozhodnout :)
:i: Na Megapixelu k němu dávají i stínítko zdarma, https://www.megapixel.cz/benq-sw240

Hledám "panel bit depth" u toho svého EIZA a je to čistokrevný 8bit, bez FRC.
Tak to asi opravdu riskovat (6+FRC) riskovat nebudu :/

Je pravda, že když budou vadné body, prostě to ve 14 dnech mohu vrátit.

Koukám na najeté hodiny svého S1911, má 52.581 hodin, to je 6 let čistého času. Jestlipak tohle vydrží ten potenciální příští..

Jestli to vydrzi? Ne, RoHS (bezolovnata pajka). Jinak by mohl, LED vs zarivka. To je maly zazrak, ze ta zarivka vevnitr dala takovych let.

V autech se nevyznam, v monitorech ti jiste EIZO je schopno nabidnout kvalitu, ale v jine cene a hlavne ty chces neco, co uz temer nikdo nevyrabi, dost mozna vsechny ty panely jsou nejake skladove zasoby, ktere behem dvou tri let zmizi a pak uz nic v 24" 1920x1200 nebude, protoze potom neni poptavka.

Treba tady mas pekny monitor od EIZO sice drazsi, ale porad v cene, ve ktere si ho i domaci fanousek muze dovolit a dost pravdepodobne to bude u EIZO hodne prodavany model:

https://www.czc.cz/eizo-flexscan-ev2750-bk-led-monitor-27/200161/produkt

Ano, je to 27" a QHD rozliseni, teda presne to, po cem kazdy sahne. Jen jeden clovek na svete chce neco jineho. :-)