Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doporučte monitor 27" QHD

Ahoj všem,

poslední dobou se dost na poradně probírají monitory a já zrovna také zvažuji koupi nového. Měl jsem vybraný tento:

https://www.czc.cz/dell-ultrasharp-u2717d-led-monitor-27/190004/produkt

Dosud užívám Dell P2213, 22", 1680x1050 k celkové spokojenosti, ale chtěl bych už větší. Jenže pročítáním různých témat začínám být zmatený, jaký panel, jakou odezvu, jakou obnovovací frekvenci, jakou bitovou hloubku barev apod.. Vlastně už ani nevím na co všechno se dívat a proto bych chtěl poprosit o doporučení monitoru. Monitor z 70% užívám na hraní her, 30% internet, kancl a video.

Moje požadavky: 27", 2560x1440, výškově nastavitelný, matný, cenový limit +-10k, samo že čím levnější tím lepší, ale i dražší pokud to bude mít odůvodnění.

Můj HW: I5 6600K, GTX 1660Ti, 16GB RAM.

Snad jsem uvedl vše potřebné, pokud ne, tak rád doplním. Díky.
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

No, kdyz vemu v potaz ze i na mé STOCK GTX@1070 s rozlisenim 1440p nejaky problém na 60Hz monitoru nemam, tak ty s GTX@1070Ti na tom urcite nedudes hur ;-) S GTX@1070Ti se da lec co zahrat i v 4K.
* V podstate veskére hry na 60Hz bez prehaneni a nastavovani vse na Ultra + 8 x MSSA malo kdy spadnu pod 55FPS.

S mou stock na 4K vetsina her jede plynule, pri tech narocnejsich jen trochu stahnu detali a vyhlazovani, na rozliseni 2160p je obraz uz tak v zaklade docela dobry a za sebe spis stejne preferuju hry s ostrejsim obrazem jak rozmazané textury takze to stejne s MSSA/SSAA nejak neprehanim.

Já právě sleduji jak řešíš koupi monitoru a když vidím na co všechno třeba koukat, tak jsem z toho fakt zmatený. Stejně jako ty nehraji online, kromě teda WoT, tam jsem při současném nastavení grafiky na nějakých 200 FPS, když sundám nějakých 30% (vyšší rozlišení), tak budu na nějakých 140 FPS. I když můžu hrát hry na plné detaily, stejně některé věci vypínám, protože mi při hrách vadí. Třeba stíny, ty vypínám vždy a všude. A nové hry hned nehraji, čekám až klesne cena za kterou jsem hru ochotný koupit. Díval jsem se na nějaké testy, třeba:

Far Cry New Dawn - ULTRA - 60-70 FPS
Battlefield V - ULTRA -50-60 FPS
Assassins Creed Odyssey - ULTRA - +-40 FPS
Division 2 - ULTRA - +-45 FPS
Project Cars 2 - ULTRA - 60-70 FPS
Metro Exodus - ULTRA - 60-70 FPS

Takže asi časem nějaký ten kompromis bude muset být. Ještě bych se mohl podívat po 27" v rozlišení FHD, ale mám obavy, že pixely budou velké a bude to rozmazané, já fakt nevím.

Z toho bych měl taky trochu obavu. Máme sice dole v obýváku fullHD TV 32" a když jsem si na tom pustil kvalitní! film ve fullHD, vypadalo to báječně. Jenže na TV se dívám třeba ze 2-3 metrů, ale na PC monitor cca z 3/4 metru.

Na jedné straně bych větší pixely bral (bude větší písmo na PC), ale mám obavu viz výše. Proto bych ve 27" volil to QHD rozlišení. Já ale preferuji 24" a 1920*1200, kvůli místu. Jak jsem již mockrát psal, i 1280*1024 na 19" mi ve hrách naprosto stačí - o větším uvažuji spíše kvůli programům.

Asi to bude QHD. Právě, že já taky čučím na monitor z necelého metru. Taky mi vyhovuje více poměr stran 16:10, ale 1920x1200 je jen 24" to pro mě nemá význam (22" 1680x1050), tak jsem chtěl větší, 27". Na CZC je jeden monitor s rozlišením 2560x1600, na Heurece jich je asi 5 ale cena startuje na nějakých 30k a to já za monitor nedám.

Co nepochopim ani u jednoho z vas, ze nevezmete auto jestli zijete nekde v malym meste a nevyjedete se o vikendu podivat nekam, kde maji monitory vystavene.

Na hry stejne jako na filmy musi byt 27" fullHD naprosto ok. Problem by mohl nastat u textu (Word, web prohlizece), kde muze byt znat, ze uz jsou pixely preci jenom zbytecne velke. Jak to bude u vasich oci, uvidite jen vy, takze nebudte lini a dojedte si to zkouknout naprimo, co je pro vas akorat.

---

Nicmene osobne to vidim tak, ze monitor chci aspon na 10 let nebo i vice, takze 27-32" QHD ideal a casem to daji i mainstream grafiky na pohodu. Mne dela starosti jen 4K (UHD), chtel bych hrat na 55" TV ve 4K, ale grafiku na to nemam a myslim, ze jeste bude dlouho trvat nez mit budu. Nastesti je fullHD stara TV funkcni, takze vyckavam.

To s tebou souhlasím, taky ho chci právě na déle, teď už jsem rozhodnutý pro 27" QHD. S tím mojím 22" monitorem válčím asi 7 rok. Líný nejsem, jezdím pořád někde, ale prodejci mi budou cpát všechno možné a já chci být připravený a vědět co vlastně chci.

Jo, takový showroomy, kde bys narazil na vytipované monitory, máte možná tak v Praze. Já ve Vídni, ale když jsem tam naposledy bez navigace těžce zabloudil, moc se mi tam nechce ]:)

Když zajdu do nějakého kvelbu v okolí, narazím tak akorát na bžilión lowendových notebooků a spousty TV. Mezitím možná jeden monitor.

Buď risknu koupi na pas blink (s tím, že mohu vrátit), nebo vydržím u té 1280*1024. Kdyby šlo o jen hry, neměnil bych.

Já sháněl monitor před pár měsíci a měl jsem i stejné požadavky, akorát já teda navíc chtěl i G-sync. S cenou jsem taky počítal s podobnou jako ty, ale po chvíli hledání jsem zjistil, že nejlevnější monitory vyhovující mým požadavkům se stěží dají sehnat pod 15000. Nakonec jsem si vybral tento https://www.alza.cz/27-acer-xb271huabmiprz-predator-d4575928.htm a jsem s ním spokojený. Snadno se dá nastavovat výška i vytáčet a naklánět. Obraz je na něm hezký a díky G-sync nemusíš až tak řešit kolísání fps ve hrách ;) Osobně si myslím, že je lepší si ty 4000 za g-sync připlatit, když už nehledáš úplně nějaký levný šunt a ten monitor ti nějakou dobu vydrží.

Jen upozornim, ze v tvem pripade se jedna o ciste herni monitor zalozeny na technologii TN. Pro hrace sedici napřímo před monitorem, kteremu nevadi mensi pozorovaci uhel, nijak tento typ panelu nevadi. Osobne mam PC nejen na hry, ale i praci s grafikou, takze bych si tento monitor nikdy nekoupil a osobne si myslim, ze je to predrazeny kram. Vyjma drahého G-Sync modulu neobsahuje nic navíc kvůli cemu by stalo za to si priplacet. Nicmene dokazu pochopit, ze cistokrevny hrac FPS her hledajici co nejnizsi odezvu a vysokou obnovovaci frekvenci muze ten Acer XB271HUA zvazit a nakonec mu dat prednost, ale je třeba mit opravdu na zretel, ze je to ciste herni monitor. Osobne mi teda smysl nedava když tam je ještě takovy priplatek.

Muj tip je:

https://www.czc.cz/iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-led-monitor-27/204141/produkt

Nicmene monitory dle recenzi uzivatelu často trpi nehomogenitou podsvetleni, takze nejlepe dojit vybrat do kramu a před koupi si zkontrolovat. Nikdo si asi nechce kupovat monitor, kde uz dopředu vi, ze je velka sance, ze ho bude vracet.

Pak mi prijde zajimavy i tento Benq, ale nemá FreeSync, co hracum muze vadit.

https://www.czc.cz/benq-pd2700q-led-monitor-27/198466/produkt

No a ten Samsung S27H850, co tu uz visi mi prijde take ok.