Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový BIOS a hlučné větráky.

Dobrý den.

Prosím o pomoct.

Mám základní desku MSI Tomahawk B450 a procesor AMD Ryzen 7 3700X.

Jde o to že když jsem PC sestavoval před dvěma měsíci tak jsem upgradoval Bios a vše běželo hladce a potichu.
Problém nastal asi před dvěma dny kdy jsem stáhl upgrade Biosu a najednou větráky řvou, když do toho pustím nějakou instalaci nebo stahuji a instaluji tak řvou ještě víc..

Jde mi o to že v Biosu přesně v Hardware Monitor nastavení, jde nastavit větrák.

Konkrétně to mam nastavený na :

Level 1 Temperature 20
Level 2 Temperature 55
Level 3 Temperature 70
Level 4 Temperature 85

Level 1 Fan Speed 15
Level 2 Fan Speed 38
Level 3 Fan Speed 63
Level 4 Fan Speed 100

Nic jiného nepotřebuji než tyto hodnoty nastavit tak jak byli ale to sám nevím..
Proto prosím o nějakou radu kde mi napíšete ať nastavím tyto čísla na správné hodnoty v poměru chlazení, účinnosti a tichu. Asi tak jak by to mělo nějak být.
Když dám hodně tak to řve a zase nevím kolik je minimální hodnota abych to nějak nezničil.

Předem se omlouvám jak otázku píšu ale předem děkuji za vaší pomoct... :)

V tom BIOS musis mit nekde polozku nastaveni FAN (fan_control), jako pod Hardware Monitor.
Kdyz nastavis vse na AUTO, tak by hucet urcite nemeli, nekdy je zapotreby pouzit funkci "tuning", kde BIOS otestuje RPM kazdého FAN zvlast aby zjistil na kolik funguje (v min/max) rezimu a podle toho pak aplikuje nejaky ten svuj prednastaveny profil.

Upozorneni : U manualniho nastaveni davej pozor jaky typ napajeni volis, jestli jde o 3x PINové FAN a mas nastaveny profil PWM tak ho zmen za DC nebo pojedou na 100% (12V) jelikoz potrebuji byt rizeny pres napajeni.

Ahoj dekuju moc.

Prosimte akorát mám tam pwm nebo DC ale nechápu jaký je v tom rozdíl takže všude dát DC?

A jinak čísla nevím kde zjistit stačilo by změnit jen T hodnoty ale nikde na internetu jsem to nenasel? můžeš mi prosím nějak pomoct? Chápeš moji otázku ale já trochu nechápu odpověď. Dekuju moc.

CPU nastav : PWM
FAN v bedne co maji 3x PIN nastav na: DC
Rozdil pro tebe je ten, ze ty DC, jelikoz nemaji svoji regulaci, cidla pro mereni teplot ( zakladni deska neprijima signal PWM z ventilatoru), nemaji jakych teplot se drzet, tak je musis priradit kuprikladu k teplote CPU, nebo podle teplot zakladni desky (proto je tam vice polozek, ty se rid treba jen podle teplot CPU).
Podle toho zakladni deska bude regulovat napeti DC cimz bude menit otacky tech ventilatoru (pomoci napeti).
* Pwm je technologie, ktera dokaze regulovat ventilator jinak nez snizenim napeti (pres pulzy) u 4 PIN ventilatoru..

PWM (4xPIN) = Modulace impulsu.
DC (3xPIN) = Znamená regulace pomoci stejnosmerného proudu, ventilatory jsou rizeny napajenim.
* Minimalni zalezi od FAN, musis zkusit a kam az te pusti, tak by se ti nemuseli tocit vubec. Max pro tvuj FAN CPU (PWM) Ryzen nastav treba: Min : 35C° → 30%, STRED : 45C° → 40%, 55C° → 50%, MAX : 75C°→ 100% .

TiP ~ V BIOS je nech na AUTO (CPU = PWM, zbytek DC) a zkus jejich beh upresnit pres MSI command center. (ILUSTRACNI OBRAZEK)
http://download.msi.com/uti_exe/mb/command_center_3.0.0.98.zip Po instalaci pak spust FAN TUNE ktery nastavi +- nejlepsi pomer.

- CPU fan nech tak jak je. (auto detect nebo auto)
- Ostatni vsechny ty "Smart Fan Control" na ENABLE / AUTO.
- "FAN type select" : DC

Pod Windows pak v k MSI command center spust FAN TUNE. Ten otestuje kazdy FAN zvlast (celé to trva +- 2 minuty) a prednastavi tvé FAN automaticky. Pak si je muzes doupravit dle potreby.
FAN TUNE ti pak nabidne tusim 3 mozné profili [tichy-silent, herni, turbo, vlastni SMART]. Kdyz spustis nejakou hru, zvolis jen HERNI a o nic se nemusis starat. Jestli chces ty FAN upravis, zvolis SMART.

PS: Kazdy procesor ma jiné TDP = jiné napajeni a jiné teploty = potrebuji jiny rezim FAN. Kazdy pouziva jiny CPU cooler. Nastavovat jen tak neco podle nekoho bych moc nedoporucoval jelikoz je to invidualni.
* Osobne bych ti to oravdu doporucil spis pres ten MSI command center. Muzes pouzit SMART MODE a nastavit vlastni RPM.
Z pocatku nech nejtissi rezim a pomalu ho zdvyhej az dosahnes co nejlepsich teplot v necinosti a v zatezi. V zatezi pomalu zdvyhej RPM tvého FANU az docilis opet nejlepsiho meritka RMP/dB/C°. (muzes si to psat bokem na papirek, treba u her kdyz CPU melo 60C° mi stacilo aby se FAN tocil na 45%, v klidovém stavu mi stacilo 25% etc. Nasledovne podle tebou namerenych udaju si vytvor vlastni profil. Az pak muzes neco urcitého v BIOSu nastavovat. Takle od oka to v tom BIOSu budes nastavovat celej den uvidis ;-)

Level 1 Temperature 35
Level 2 Temperature 45
Level 3 Temperature 65
Level 4 Temperature 80

Level 1 Fan Speed 15
Level 2 Fan Speed 35
Level 3 Fan Speed 60
Level 4 Fan Speed 100

Upřímně příteli.. Vysvětlujes to opravdu výborně.. Dekuju ti ale opravdu je to na mě trochu složitý..

Čekal jsem že to řekneš jak blbcovi jaký čísla tam nastavit.
Ale tohle opravdu ikdyz to vysvětluje sopravdu surové a MS snahu tak stejně furt se nechytam..ale zase tě nechci nějak otravovat. Spíš bych tě chtěl poprosit jestli mi zkusíš napsat jen podle tebe ty čísla co jsem psal.

Jen co by jsi tam dal ty, teď neřeš teplotu atd jen mi prosím zkus napsat něco svyho jako ten člověk na tom videu. A to úplně ocením.

Jestli tě můžu poprosit..

Nezlob se a dekuju moc ?

Ke konci jsem ty hodnoty od oka dopsal.
Jaky pouzivas alespon CPU cooler ?

Zkus (pro original CPU chladic) nastavit nasledujici hodnoty:

Rezim PWM
Level 1 Temperature 30
Level 2 Temperature 45
Level 3 Temperature 50
Level 4 Temperature 80

Level 1 Fan Speed 20
Level 2 Fan Speed 38
Level 3 Fan Speed 60
Level 4 Fan Speed 100

Heleď mám originální.. S tím RGB. Nechal jsem to tam protože jsem chtěl RGB bednu. Jak říkám před upgradem BIOSu super ale tedka prostě ne.

Budu večer doma a zkusím to podle tebe. Kdyztak sem napíšu kdyby něco pokud tě nebudu otravovat.

Dekuju ti moc.. Vážím si tvoji pomoci.

Kdyztak sem napíšu kdyby něco pokud tě nebudu otravovat.

- Ten original RGB neni spatny Cooler. Neotravujes, od toho ty poradny jsou.
* U toho RGB bych spis do 50C° nechal nizsi RPM kvuli omezeni hluku a zdyhl je az pri teplotach nad 50C° coz by korespondovalo nejaké zatezi treba herni kde vysi dB colery prekrici uz ty z grafiky..

[CPU FAN]
FAN type select : PWM

Level 1 Temperature 25
Level 2 Temperature 45
Level 3 Temperature 50
Level 4 Temperature 85

Level 1 Fan Speed 15
Level 2 Fan Speed 45
Level 3 Fan Speed 60
Level 4 Fan Speed 100

[SYS FAN 1-3]
Smart Fan Control : Auto
FAN type select : DC