Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor k PC - jaká velikost a rozlišení? +výběr

Zdravím,
rozmýšlím o koupi nového monitoru, který by byl jako sekundární - na hraní mám 144Hz 27" FHD monitor, teď jej používám na všechnu hlavní činnost, neboď sekundární co momentálně mám má TN panel.

Monitor bych používal na jakoukoliv úpravu videí, fotek - grafika, vše možné.

Velikost bych si představoval něco od 31"-42", cena čím méně, tím lépe (Strop si říkám něco kolem 12k - v ceně tohoto monitoru Viewsonic VX4380-4K - který je třeba na CZC i za 10k, jako rozbalené zboží)
Každopádně nevím, jaké rozlišení bych měl brát k jaké velikosti?

Samozřejmě bych se chtěl dotázat, zda někdo máte zkušenost třeba s těmi 42" monitory, zda to není náhodou až hodně velké, když bych od něj seděl něco kolem 70-110cm?

A poslední dotaz, dá se použít třeba televize jako monitor? Koukal jsem třeba na Samsung UE43RU7092, za 9k má 4k rozlišení, HDR10+ ... Ale jak to je s podáním barev? Respektive, zda by se tato televize mohla vyrovnat třeba právě zmiňovanému Viewsonic VX4380-4K?

Budu rád za veškeré odpovědi, díky.

jaké rozlišení bych měl brát k jaké velikosti?

Do 42" staci QHD, ale pises

když bych od něj seděl něco kolem 70-110cm

Volil bych 32", staci QHD, ale s UHD(4K) nic nezkazis.

zda by se tato televize mohla vyrovnat

Ne, televize ma vetsinou horsi obraz nez kvalitni monitor, zvlast kdyz pises, ze na grafiku, tak bych to jednoznacne videl na kvalitni monitor.

Na hry je 32" taky hodne dobry. Zvaz koupi 32" monitoru jako hlavniho a soucasny 27" nechas jen jako doplnkovy vedlejsi.

Díky za odpověď.

Nejspíše zvolím tedy těch 32"- QHD.

Věřím, že na hry je 32" super, ale jak jsem psal, ten 27" má 144Hz, což mi vyhovuje více ke hrám, které převážně hraji. Ovšem kdybych hrál nějakou příběhovku, tak tu bych samozřejmě hrál na 32" monitoru.
Hlavně v této kombinaci dvou monitorů budu moct používat oba jako "hlavní", zkrátka jak na co.

Takže díky za odpověď :)

Jinak nějaké doporučení na 32" QHD monitory? Uvažoval jsem o nějakém z těchto - https://ctrlv.cz/AmjY

Nejsem clovek, ktery by ty monitory mel zkouknute vsechny, tudiz konkretizovat radu neni jednoduche, ale libi se mi tento. Ze je to UHD nicemu nevadi a kdybys na tom chtel neco hrat, tak UHD umi vetsina monitoru dobre downscalovat na FullHD, coz by mohl byt vyhoda. (Kazde ctyri pixely totiz sviti stejne, pokud se spravne prevzorkuje UHD na FullHD.)

https://www.czc.cz/viewsonic-xg3220-led-monitor-32/243459/produkt