Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade grafické karty kvůli HDR

Mám tento PC https://www.czc.cz/hal3000-herni-sestava-2016-mcr-pro/180136/produkt, s tím rozdílem, že mám jinou motherboard http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-h110m-s2hrev_10#kf

Koupil jsem si tento monitor - https://www.alza.cz/32-lg-32gk850f-d5482099.htm.
Avšak má grafika GTX 960, nepodporuje HDR přes DisplayPort.

Otázka zní:
Jakou grafiku bych měl koupit, vzhledem k ostatním komponentám tak, aby mi fungovalo HDR?

Díky za rady :)

Počítač s Windows 10 musí mít grafickou kartu, která podporuje správu digitálních práv hardwaru PlayReady 3.0 (pro chráněný obsah HDR). Může to být třeba kterákoli z následujících grafických karet: NVIDIA GeForce řady 1000 nebo vyšší, AMD Radeon RX řady 400 nebo vyšší nebo Intel UHD Graphics řady 600 nebo vyšší. Doporučujeme používat grafickou kartu, která podporuje hardwarově akcelerované dekódování 10bitového videa u videokodeků HDR.

Zdroj: https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4040547/windows-10-display-requirements-hdr-video

Proč nepoužiješ a nezkusíš připojení přes rozhraní HDMI? Vyjde tě to levnějš jak koupě nové grafiky.
Podle popisu monitoru by ti na místo HDR mohlo stačit i SDR.

PS: 400cd/m2 (jestli se nepletu zakoupil si monitor né televizi) což je základ pro HDR, a průměr bude nějakých 300-350cd/m2 pro SDR což je zcela dostačující (u TV HDR400 je v průměru okolo 320 až 400) u monitoru ani nějak víc nepotřebuješ a ani bych pro monitor víc nedoporučoval, teda jestli si nechceš vypálit oči až do důlku.
(nepočítaje HDR, v pokoji stačí bohatě 170cd/m2, to odpovídá někde v průměru nastavení jasu na polovinu)

jestli si nechceš vypálit oči až do důlku

mám monitor s HDR1000 a že by to bylo nějak hodně se mi nezdá a bral bych i víc (už je i VESA Certified 1400), neznamená že když ten monitor dokáže tolik svítit, že všechno se hned rozsvěcuje na 1000 nitů (možná tak v nějaký testovacím softu), třeba Win mám neustále přepnut do HDR protože je to krásně utlumené, ono celkově ve hrách/filmech je obraz takový naturálnější a saturace přichází až s vyšší svítivostí, což jsou třeba světelné zdroje - oheň, slunce, blesky, reflexní materiál vypadá fakt realisticky samotná scéna může být spíš tmavší, ale pořád perfektně prokreslená.

Zajisté, vše co je vizuální muže být subjektivní.
Za sebe bych určitě upřednostňil HDR400 na 10-12Bit panelu (12Bit 10Bit + 2FRC) IPS, OLED (AHVA+) s podporou lepší shody barevného prostoru HDR10+, jak HDR1000 na 8Bitovém (8Bit + 2FRC) HDR panelu TN.
Zkrátka jeden parametr z několika nezajištuje kvalitnější zobrazení i když to tak dnes prodejci TV dělají a do popředí pro reklamu nadhazují parametr s nejvyšším číslem :-)
Jestli jsem správně pochopil, tazatel ten monitor již vlastní, tak je v podstatě zbytečné vůbec nějaké HDR řešit.
PS: Monitor i grafická karta disponují rozhraním HDMI 2.0, takže by to fungovat mohlo.

O jaký jde přesně model toho monitoru ?

jde o Philips 436M6VBPAB, který má certifiaci VESA DisplayHDR1000, právě nový áčkový hry co vychází už většinou HDR podporují a i na PC bez problému (třeba nový CoD má prý parádní implementaci HDR, pak RDR2 co vyjde atd). I když je pravda, že HDR na něm nemusí být úplně top, protože je to pořád VA panel a 10bit je s 8bit+FRC, a má malý počet zón podsvícení což v módu HDR1000 jde docela poznat a černá není tak super, druhej mód Normal dosahuje asi 600nits v HDR a zachovává mnohem lepší černou barvu, ale zase ty světelné efekty nejsou tak wow, jinak za mě dobrej film v HDR je třeba Aquaman a her je taky dost pro HDR např. Forza Horizon 4, BF1, BFV, SWBF2, No Man Sky, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider...

je to spíš na hry/filmy a sedím od toho tak metr, pro někoho asi jako monitor velký, ale rychle jsem si zvyknul a ani mi to nepřijde, ještě je dobrý, že podporuje adaptive-sync, který funguje s nVidia grafikou i v HDR bez problému, panel je sice jen 60Hz ale pro 4k rozlišení stejně víc zatím nemá moc smysl.

Je to tak, potrebujes mit tu celkem velkou rezervu prave pro "HDR efekty" - neznamena ze obraz normalne sviti "na plne kule". Mam TV s HDR10+ a pokud to hra nebo film umi vyuzit, je to vyborne. (AC Origins - uplne jine kafe, nebo z filmu treba Alita) Proto taky myslim ze neco se 400nit je pro HDR malo.

Ja mám na tv jen HDR600 (HDR mám u filmů jen na polovinu, střední nastaveni, zpravidla filmy z Netflix) , ale TV na (který cučís z 3 metrů) a monitor (na který cučís z 30Cm) se nedá vůbec srovnavat. Navíc ty hry nebo Film to opravdové HDR (né orevedené SDR) musi podporovat, jinak je to jen subjektivn, jako bych řekl jedině HDR10+ jinak to není ono. (minimum pro HDR je 0.3 nits, to tazatelův monitor splnuje)

Videl taky v 4K HDR, a Alita technicky podstatne vymazlenejsi. I pres prevazne CGI film nezabite digibordelem - vysoce ocenuju. Avengers coby cela serie me nejak extra nebere, ale to jsme uz silne offtopic. (Infinity war + Endgame teda jeste koukatelne, ale je to cele "jak pejsek s kocickou varili dort")