Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Potřebuju nový router

Ave. Loučí se se mnou TP-Link TL-WR1043ND (asi šest let old). Nový zdroj, přemístění, natočení antén, změna kanálu, několik resetů. Nic. WiFi v řiti, lagy v metalice tristní. Doporučte router, s kterým bych si rozuměl :-). Potřebuju pokrýt byt 3+1 (v rámci patra), víc mě nezajímá. 2,4GHz + 5GHz. Do dvou litrů peněz českých. Předem děkuji za potenciální odpovědi.

Jak to vidis s potencionalnima bezpecnostnima hrozbama, preci jenom jedna vec je resit antiviry na PC a druha uplne jina vec je mit zabezpeceny router pred tim PC.

Mikrotik sice sem tam taky ma bezpecnostni problem, ale vyrobce provede update OS a pohoda se jede dal.

U ostatnich vcetne TP-Linku a vcetne jeho znacky Archer se moc updaty firmwaru nenosi a zdaleka ne vsechny Archery maji moznost komunitni open-wrt nebo dd-wrt.

---

Ja mam treba Netgear s dd-wrt, jenze ve 2016 to prestali updatovat, tak jsem to asi rok zpatky vyresil tak, ze mam router od UPC zapojeny jako router a za nim mam Netgear zase v router rezimu s firewallem. Sice asi blby reseni, ale pocitam, ze na mem Netgearu uz za ty 3 roky nejake bezpecnostni chyby pribyly a UPC Technicolor routeru taky moc neverim, ale s trochou stesti se utocnik pres oba nedostane. ;-)

Druha moznost by byla jit do noveho routeru a prave kvuli bezpecnostnim updatum bych vzal Mikrotik.

archer c5,c6 jsou klasická klikátka, mají gigabit lan.

u některých mikrotiků se mi líbí možnost přetunit wifi od sousedů, ale je to dvojsečné, v paneláku z toho není bůhvíjaký užitek.
laici jako já si rozhodně rozhodně nastavení mikrotiků neoblíbí, když jakoukoli možnost navíc musí googlit.

ano, mám rb951.

Dobrou zkušenost mám s "TP-Link Archer C7 AC1750" který jsem používal hlavně jako router Wifi a dříve mi pokrýval celé spodní patro domu. (2.4GHz jsem slušně chytal i v prvním poschodí 4 sloupce z pěti, v % síle signalu v patře jsem to neměril ale mohlo to byt dobrých 70-80% zachování signálu v pokoji nad routerm a to jsem neměl v ruteru nastavený signál Wi-Fi na plný výkon ). Kdybych nenatáhl kabel, pravděpodobně bych ho používal dodnes.
https://www.alza.cz/tp-link-archer-c7-ac1750-dual-band-d470129.htm 1990Kč

Podrobné informace o parametrech produktu :
TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band

Chce do dvoch tácov modem, tj. veľa muziky za málo šušňov, ktorý by ovládala ľavou zadnou, konfigurovala dennodenne ako toustovač, celá domácnosť.

Osobne by som išiel do HW Firewall: ZyXEL ZyWALL USG 40, prípadne vyšší model, max. do sumy 800€.

Mikrotik je strašidelný krám

Není. Zvládne tam kdeco nastavit i amatér jako já. Ale pravda, to úplně nejprvnější nastavení mi dělal fleg via TeamViewer. Akorát mám úctu před upgrady RouterOS; poprvé jsem vyrobil z MTiku cihlu, od té doby k tomu raději vždy někoho volám. Když tu byl fleg na jaře, ještě než jsem začal navrhovat připojení MTiku na UPS, zichr je zichr, už to měl.

Jinou volbu než MikroTik bych už pravděpodobně nezvolil (Turris Omnia je moc drahý na můj vkus a četl jsem i negativní ohlasy na HW), příště bych ale šel rovnou do něčeho s 8 porty, dnes musím používat navíc switch.

Jak psal Prasak, paničky se nemají routery zabývat, mají dost svých věcí na starost, do kterých se zase nemontujeme my :-) Maximálně tak rada, kdyby to náhodou nefungovalo a páníček byl mimo: "zkus to vypnout z elektriky, napočítat do patnácti a pak zapnout".

příště bych ale šel rovnou do něčeho s 8 porty

V tom případě něco takového:

CRS109-8G-1S-2HnD-IN

Jinak upgrade firmware je jednoduchý a bezpečný, jen musíš v klidu počkat, až doběhne. :-) A i když to nedopadne (zatím pokaždé proto, že nedočkavý uživatel odpojil napájení), tak oprava je triviální, prostě se krabice přepne do TFTP loaderu a firmware do ní zpětně nahrkáš. Proces je popsaný (ne jako u tplinku, kde dokumentace chybí) a jsou k němu dostupné nástroje (Netinstall je dostupný přímo na webu MKT).

Ehm trosku to upresnim...ten netinstall je nie vzdy okamzite dostupny a obcas s nim musim bojovat.
Aj na istom nemenovam routri, ktory ty poznas som nemohol pouzit netinstall, pretoze mi zacal nabehovat az po resete a nestalo sa mi to prvykrat, a to ma na to dokonca urceny port. Samozrejme reset to default to isti, ale ak si chces zaroven zachovat nastavenia je to obcas problem.
Ale inak samozrejme vieme, ze ked niekto vytiahne napajanie pocas upgradu, ze z toho bude tehla;o).

Pretoze sa na ne stazuju a mna si zavolaju, aby som im dal router, ktory nemrzne a je spolahlivy?
Samozrejme trosku prehanam, ale Tenda je u mna klasicka Cina bez nejakej extra podpory a na rozdiel od TP-Linku nie je ani tak dizajnovo vabiva a TP-Link sa aspon ako tak tvari ako znacka, Tenda su len lepici nalepok, ok prehanam, tvaria sa, ze maju vlastny vyvoj a vyrobu, ale je to jeden z malych vyrobcov v Cine, ktory sa zhodou okolnosti trosku uchytil aj na nasom trhu.
Takych su v Cine desiatky.