Po připojení některé hlasí potřebu provést checkdisk kontrolu.
- nauč ty lidi korektně odpojovat usb disk: windows lžou, po oznámení je lepší 1-2s počkat. lidem a jejich diskům, co mají oznamovací ikonu default schovanou, nepomůže ani svěcená.
- nepoučitelné typy nepouštěj ke svému pc a hlavně k těm diskům
- nauč se zacházet s testdiskem, bude se ti to hodit
- souborový systém ntfs je odolnější proti poškození než fat32/exfat. jen to chce raději zrušit práva na disku, nastavit jen uživatele everyone.
- místo scandisku bude užitečnější data vykopírovat ven, kdyby bylo nutné je zachraňovat. disk potom zformátovat.
usb disk je kvůli pochybné spolehlivosti, zaviněné nespolehlivými uživateli, použitelný jen pro přenos kopií dat. nesmí sloužit jako pracovní, nemohou být na něm originály dat v jediné verzi, které nikde jinde nejsou.
potom selhání disku není žádná velká ztráta.
crystaldiskinfo se dá použít na i na externí disky, ukáže další parametry, které ti řeknou co s těmi disky asi je.