Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SW na kontrolu hdd

Poměrně dlouho odkládanou činnost musím konečně provést a zjistit stav hlavně několika přenosných disků připojených přes usb2/3 port na různých počítačích. Tyto disky jsou poměrně hodně využívané pro přenost dat bez připojení na síť, mám na nich všechny důležité věci. Jsou samozřejmě víckrát zálohované. Po připojení některé hlasí potřebu provést checkdisk kontrolu. Před několika roky jsem to bláhově udělal, s fatálním důsledkem - poničení části dat bez možnosti opravy. Jaký máte pánové oblíbený postup/program pro zjištění stavu, zda jsou hdd před koncem životnosti, s možností označení špatných sektorů, atd. Nestojí mi to za nějakou korunu, kterou případně dám za nový hw. Chci ale zjistit stav.
dík za radu
Petr

Po připojení některé hlasí potřebu provést checkdisk kontrolu.

- nauč ty lidi korektně odpojovat usb disk: windows lžou, po oznámení je lepší 1-2s počkat. lidem a jejich diskům, co mají oznamovací ikonu default schovanou, nepomůže ani svěcená.
- nepoučitelné typy nepouštěj ke svému pc a hlavně k těm diskům
- nauč se zacházet s testdiskem, bude se ti to hodit
- souborový systém ntfs je odolnější proti poškození než fat32/exfat. jen to chce raději zrušit práva na disku, nastavit jen uživatele everyone.
- místo scandisku bude užitečnější data vykopírovat ven, kdyby bylo nutné je zachraňovat. disk potom zformátovat.

usb disk je kvůli pochybné spolehlivosti, zaviněné nespolehlivými uživateli, použitelný jen pro přenos kopií dat. nesmí sloužit jako pracovní, nemohou být na něm originály dat v jediné verzi, které nikde jinde nejsou.
potom selhání disku není žádná velká ztráta.

crystaldiskinfo se dá použít na i na externí disky, ukáže další parametry, které ti řeknou co s těmi disky asi je.