Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zůstanou zachovány multimediální kontejnery (avi, mkv, mp4,...) a kodeky (Xvid, Divx,...)?

Mnoho videí uložených v mém PC je v AVI s různými video a audio kodeky, některé v MP4 a MKV.
A nechtěl bych jednou o ně přijít s tím, že AVI, a MKV a ostatní nejsou již podporovány a nelze jej přehrát.
Stejně tak, že kodeky Divx, Xvid, ... že nejsou podporované a video nelze přehrát.

Tak mě zajímá, jestli všechny multimediální kontejnery a kodeky zůstanou zachovány a podporovány
a videa bude možné v přehrávačích jako VLC, Media Player Classic, Windows Media Player nadále přehrávat.

Napadlo mě to, když jsem zjistil, že se vyvíjí kodek HEVC (H.265) pro kontejner MP4, který může nahradit všechny
ostatní kodeky díky tomu, že umožňuje zachovávat kvalitu obrazu při nízké obsazenosti úložiště.
Že video s tímto kodekem zabere o 50% menší kapacitu úložiště.

Ptám se proto, že kdybych si chtěl všechna videa (abych jednou o ně nepřišel) převést z těchto multimediálních kontejnerů
jako AVI (s kodekem Xvid, Divx), na MP4 s kodekem HEVC (H.265), převod by mi trval asi 80 dní v nepřetržitě zapnutém stavu PC.

Díky za odpověď.

Ve vyvoji jsou kodeky AV1 a H266, ktere jednou nahradi soucasny H265. Nikdo nevi, jak dlouho bude podporovan Xvid, DivX, H264, HEVC. Nema smysl teda nic prevadet.

AVI, MKV, MP4 jsou kontejnery, ve kterych jsou uchovany videa kodovana libovolnym zpusobem.

Prevest kontejner i kodek muzes vzdycky, neni zadny duvod to delat ted, kdyz to je obecne podporovane.

Pokud budes prevadet video SD kvality z Xvid na H265, bude pri zachovani kvality velikost videa temer shodna! Nikde zadnych 50% neziskas. Vyssi efektivita H265 se projevuje az s vyssim rozlisenim obrazu, typicky HD a nejvice 4K.

To není pravda - že převodem do H265 nic nezíská.
Samozřejmě že získá i na SD kvalitě.

Chápu, že jen tupě papouškuješ nějakého jiného chytráka, který to na netu zase papouškoval od jiného.
Ale zkus si to sám - vezmi video, převeď si ho do xvid, x264 a x265 - rozdíl bude naprosto patrný.

Velikost videa po encodu nemusí vůbec souviset s jeho kvalitou.
Záleží na parametrech encodingu.

EDIT: Sorry, až potom jsem si uvědomil, že reaguješ na to jeho "převést xvid do H265". To máš pravdu, to je samozřejmě blbost.
Jinak obecně platí to, co píšu.
Nebudu opravovat ani mazat svůj omyl, to by byla hnusárna. Jen ať to každý vidí :)

převeď si ho do xvid, x264 a x265 - rozdíl bude naprosto patrný

Za predpokladu, ze mas zdrojove neztratove video, jak jsi se sam opravil.

Ale mimochodem, zkouseli jsme to s kamosem a dosli jsme oba k zaveru, ze pri stejne velikosti videa je u SD rozliseni lepsi x264 nez x265. Vyhoda x265 se nad x264 zacne projevovat az od 720p. Samozrejme, ze jsme se snazili enkodovat pri podobnych parametrech. Letity Xvid bude vzdycky nejhorsi, ale mne tam slo o tech jeho 50% rozdilu, na to muze u SD videa zapomenout i kdyby to enkodoval oboji z kvalitniho zdroje. Ve skutecnosti rozdily nejsou u SD nijak extremne velke. On teda nepsal, co ma za rozliseni, ale nejak tak pocitam s tim, ze Xvid = SD rozliseni a s tim nema smysl uz nic dal delat. Pokud se nejedna o jeho vlastni produkci nejakych videi z dovoleny, tak filmy i stare stahne dnes na uloz.to v kvalitnejsim formatu nez stahl kdysi nebo nahral z TV.

Já to taky zkoušel docela nedávno. Soubor stejně velký a rozdíl v kvalitě patrný.

Potíž je v tom, že H265 ještě dnes nepřehraje každý.

S tím ulozto (nebo spíš jinými zdroji) jsem to měl přesně na mysli. Nemá smysl si něco encodovat sám. Pokud mám důvěryhodný zdroj, udělá tu práce za mě.