Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel oríšek

Takže mám problém s excelem. Mám kopu dat a potřebuji je zpracovat. V prvním sloupci jsou čísla např. 20 řádku jedniček, pak třeba 25 řádků dvojek a postupně až ke 45. V dalším sloupci jsou různá čísla. Potřebuju někde vedle napsat vzorec, který by vybral všechny hodnoty z druhého sloupce, kdy je v prvním sloupci 1 a udělal z nich střední hodnotu. Do další buňky totéž pro dvojky v prvním sloupci.
Mohl by mi někdo poradit?

Díky moc

Ak určuješ strednú hodnotu ako aritmetický priemer, tak si vystačíš s funkciami SUMIF a COUNTIF.

Ak určuješ strednú hodnotu nejako inak (medián, modus alebo niečo iné), tak môžeš použiť tzv. vzorec poľa (array formula) s obyčajnou funkciou IF. Vzorec poľa sa vkladá pomocou Ctrl+Shift+Enter.

Napríklad máš rozsahy vstupných hodnôt v A1:A100 a B1:B100. Do stĺpca D si dáš čísla, ku ktorým chceš vypočítať stredné hodnoty (1 až 45). Vzorec poľa, ktorý rozkopíruješ do ďalšieho stĺpca, by potom vyzeral nejako takto:

=MEDIAN(IF($A$1:$A$100=$D1;$B$1:$B$100;""))

To napíšeš do bunky a stlačíš Ctrl+Shift+Enter.

Ak používaš český Excel, názvy funkcií sa budú trochu líšiť (namiesto IF bude KDYŽ a pod.).