Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HTPC ze starého kancelářského PC

Zdravím,
zbyl mi doma starý PC Dell Optiplex 960 v mini case:

CPU Core2Duo E8400
RAM 8GB DDR2
SSD Crucial 120GB
GK AMD HD5450 (respektive HD6350) s 1x DVI portem

Ve spojení s 4TB diskem a software Kodi bych si z něj chtěl vytvořit low-budget HTPC pro přehrávání FullHD videí z HDD, DVD, prohlížení fotek a webu. HTPC bude umístěné ve větrané skříňce pod TV, kde nebude vidět.
Mohli byste mi prosím poradit v následujících otázkách?

1) Nejvíce řeším GK, která má pouze DVI výstup, takže by byla sice možnost přes HDMI redukci propojit s TV, ale to by se nepřenášel i zvuk. Myslel jsem si, že bych mohl koupit low-profile kartu na aukro (do 500 kč) přímo s HDMI výstupem, něco jako GT210 , GT520 nebo něco s pasivem (ale to nevím jak by se v tak malé skříni uchladilo? Dokáží takového karty přehrávat bez trhání FullHd video z HDD? Bude se přenášet před HDMI do TV i zvuk?

2) Bude PC schopný přehrát i FullHD videa z např. Youtube? Není to ale podmínka.

3) Doporučili byste mi nějaký dálkový ovladač pro HTPC, nebo mám jít do nějaké bezdrtové klávesnice s touchpadem?

Díky moc za odpovědi!

Podle mě budeš mít problém se spotřebou HTPC, C2D je pomalý a žravý.
Grafiku bych volil jakoukoli AMD, mají poměrně dobrý HDMI výstup. (BTW, ten HD5450 by měl se správnou/originální redukcí umět i plné HDMI, tedy se zvukem - koukni do správce HW, jestli tam vidíš zvukový kodek AMD)

Co se ovládání týká, imho je optimální bezdrátová KB s integrovaným touchpadem.

Jinak FHD videa by měla být OK, vše větší ale už bude problém.

Ja bych se na to uprimne vykaslal, tohle pri zivote neudrzovat. Vzal bych nejlevnejsi desku s J4005 ( = celych 1600Kc) a budu vedet ze to prehraje dnesni "vsechno", vcetne 4k HEVC. A co utratim za desku (a pameti), to usetrim na spotrebe, a taky to v pohode nacpu do nejakeho pasivne chlazeneho miniITX.

No a ja bych se vykaslal i na x86 platformu, nejaky TV box s AndroidTV platformou (Strong SRT 202EMATIC, Xiaomi Mi TV Box, Nvidia ShieldTV), pripadne AppleTV zastane pozadovany ukol mnohem lepe, bez spousty problemu ktere s PC musi resit.

Jako já mám tv s os android, ale ta nevidi větší než 2tb disky. Nehledě na to, že 3,5 disk musi mit externí napájení. A nechci do toho vrážet víc než je nezbytně nutné, jak jsem psal, je to lowbudget htpc z toho, co mi zbylo - tzn. idealni náklady do 1500 (grafika s hdmi a bezdrátová klavesnice s touchpadem).

Jde o to, že to už má. Za 100Kč si koupí redukci na HDMI a funguje. Že to je stará plečka, jsem psal už výše. Pokud to stačit nebude, koupí si Rpi4 a bude vysmátý. Bezdrátovou klávesnici neřeším, protože ta bude třeba všude. A HEVC v rozumném rozlišení IMHO to C2D dá, byť to už bude na hraně.

Klasicka PC se k TV davali v dobe kdy nic jineho nebylo dostupne, ale ta doba je davno pryc, vetsinou pouzity Windows OS neni pro ovladani na TV vhodny a resit ovladani klavesnici a mysi (touchapdem) je dost nepohodlne.

Cele bych to resil uplne jinak, poridil/postavil sitove uloziste kam se bude obsah stahovat a bude pristupny nejen z TV... do TV pak netreba disky vubec pripojovat. Na to se ale uvedene PC nehodi.

Ano vím, že by to bylo lepší a kdybych to musel kupovat, tak sáhnu po normálním HTPC nebo settop boxu - ale já už ten HW mám, jen potřebuju vyřešit ten obraz a zvuk přes kartu a potřebuju zjistit, jakou kartu mám vybrat, aby to fungovalo. Nechci do toho dávat víc, než musím, protože to nezbytně nutně nepotřebuju - doteď jsem to dělal tak, že jsem si film natáhl přes PC z disku na flash a tu pak připojil do TV - jen jsem chtěl něco pohodlnějšího a proto bych rád využil ten HW, co mi tu po upgradu zbyl.

Opravdu nepotrebujes HTPC, natoz takovou plecku jakou tam chces pouzit, ta AndroidTV je mnohem schopnejsi. Pokud chces pohodlne reseni tak se podivej po NASu, klidne nejakem jednoduchem jednodiskovem, pripadne si ho postav treba na Odroidu HC1/HC2. To zarizeni pri minimalni spotrebe zastane veskere potrebne funkce automaticky - stazeni obsahu, jeho katalogizaci a nasledne naservirovani TV po siti... nic jednodussiho a pohodlnejsiho nevymyslis

Teď právě čtu něco o nejlevnější NASce z http://www.digitalnidomacnost.cz/nas-synology-ds119j-maly-a-sikovny/, tam píšou, že server po chvíli klidu vypne disk a je v něco jako úsporném režimu. Je fakt, že ten starý PC bychom mohl za 1000 až 1500 střelit a pak už není cenový rozdíl takový.
Disk je ještě ve 14ti denní době možnosti vrácení, tak bych ho mohl vrátit a koupit 24/7 variantu - nevím ale, jestli je to potřeba.

Ano pripadny prodej PC by mohl pokryt naklady na nektery ze zakladnich nasu. NAS disk (na 24/7 beh) vylozene nutny neni, bez problemu provozuju ve svem samo-domo NASu i bezne desktopove disky (dokonce jiz staricke a asi nesmrtelne Samsung Spinpoint F1).

NAS vůbec nerozumím, proto se chci zeptat, jestli třeba ten Synology DS120J nebude mít problém s výkonem na přehrávání ve fullHD nebo 4k po lokální síti?
V tom článku psal borec, že zvládá "překódovat video až do rozlišení 720p a odeslat ho například do televizoru jako stream." Takže se mám podívat po něčem jiném? Jak to poznám, na stránkách výrobce se tato informace neuvádí.

Do AndroidTV lze prehravat po siti jednoduse ze sdilene sitove slozky, tudiz je vykon NASu v podstate irelevantnni, video zvladne poskytovat dostatecnou rychlosti i pro prehravani, limitem muze byt spis pravdepodobne pouze 100Mbit sitova karta v TV. Vetsina videi i ve 4K ma datovy tok podstatne mensi.
Zminovany transcoding je potreba pokud prehravac nezvlada konkretni format videa nebo je potreba nizsi datovy tok (napriklad prehravani prez internet). Zde by vykonovy problem nastat mohl, ale predpokladam ze to neni zamyslene pouziti.

Ahoj
myšlenka využít starší HW je podle mě správná. Když to nesplní očekávání můžeš ten HW střelit vždy /na ceně už neztratí/ a NAS si koupit.

Co se týká disku - lepší je podle mě NAS verze hlavně kvůli 3leté záruce. Pokud to budeš zapínat jednou za den jako počítač a pak to vypneš nechal bych to -s velkým skřípáním zubů - asi tak.
Rozhodně nějaké uspávání a probouzení několikrát za den mrví jakýkoliv disk.

Tady někdo v roce 2009 řešil přehrávání HD filmu x264 přes grafickou kartu a vyšlo mu, že ideál 8800gt/ radeon 4650 https://www.guru3d.com/articles_pages/accelerate_x_264_1080p_movies_over_the_gpu_guide,1.html

Pokud chceš přehrávat přes vga tak s GT210 a GT 520 si asi neškrtneš. Ale tady tuto problematiku moc nesleduju. Max můžu zkusit nějaký film přes NVIDIA GeForce 9500GT :D