Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nejde se dostat do BIOSu, asi kvůli fast bootu

Než jsem nainstaloval systém (čistá instalace Win 10), tak jsem se do BIOSu normálně dostával přes delete. Po nainstalování OS se už po spuštění či restartu PC nezobrazí možnost stisku kláves (DELETE, případně pak Ctrl+F5 pro update BIOSu).

Hledal jsem na netu i Poradně, ale všechny "nápravy" vedly přes Ovládací panely - Možnosti napájení - zrušit zatržítko rychlého spuštění (atd), ale to taky nefunguje. Je ještě jiná možnost, jak se do toho BIOSu dostat? Vyřešilo by to vytažení baterky ze základky?

Systém běží normálně, nabíhá bez problémů. PS: deska je MSI B360M Mortar.

Řešení:

Takže nakonec jsem přišel na to, že ten BIOS se normálně zobrazoval... jenže na druhém monitoru přes HDMI (tedy na TV), kterou jsem samozřejmě neměl přepnutou. Ověřil jsem si to tím, že jsem "naslepo" stiskl F10 a pak Enter, ona pak naběhla normálně obrazovka s Windows.

Zajímavé je, že BIOS se zobrazoval na TV, zatímco Windows normálně na monitoru. Zkoušel jsem nastavit "více monitorů" přes Ovládací panel nVidia, ale k ničemu rozumnému jsem nedošel. Řešením je odpojení HDMI kabelu.

Děkuju všem, kteří se mi snažili poradit.

Co vím, tak mi to tak dělá taky na jednom domácím počítači.
Je to nějaká starší deska a celý problém je v tom, že mám připojenou USB klávesnici.

A než ji stihne PC nadetekovat, tak už probíhá boot. Takže s USB klávesnicí se nedostanu do BIOSu.
Tak nevím, jak jsi na tom ty ohledně tohoto.

Zkoušel jsem mačkat i všelijaké další klávesy, než deklarované Delete, ale nic nezabíralo. Pokud jsem tu klávesu po/držel při spouštění či restartu PC, tak se to celé zaseklo a neudělalo to nic - zůstává černý monitor. Control, Windows, Print Screen ještě zkusím zítra.

Buď to PC natvrdo vypni k vynucení POST kde po prvním spuštění stiskni adekvátní F* klávesu pro vstup do BIOS a dezaktivuj FB, nebo v nabídce START (ve Windows, tam jak maš 'restartovat', 'vypnout") stále drž klávesu Shift (⇑) a klikni na → "restart", vyjede ti nabídka kde zvolíš spustit do BIOS (vstup do mikroprogramu). PC se restartuje a spustí se automaticky BIOS.
Jestli chceš FastBoot dezaktivovat přes OS mimo mikroprogram UEFI, tak to můžeš provést změnou reg klíče :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power

Položka → HiberbootEnabled DWORD
Hodnota :
0 = Vypnout fast boot
1 = Zapnout fast boot
(+ restart PC → F2)
PS: Baterku vyndavat nemusíš , na reset CMOS stačí použít JBAT1.

Nic z těch možností nepomohlo. Tvrdé vypnutí nevynutí POST, nezabral ani Shift, ani ten klíč v registrech HiberbootEnabled (měl jsem tam nulu už nastavenou). Asi zítra zkusím vyhodit tu M.2 kartu, jestli se pak dostanu do toho BIOSu.

Baterka i JBAT1 jsou na stejném místě (pod grafickou kartou, tak je to jedno).

A držel jsi ten SHIFT když jsi klikla na "restart" a zadal spustit microprogram pro vstup do BIOS ? Musí to fungovat. Naskočilo ti to výběrové menu ?
(ten JBAT1 stačí spojit, pinsetu, sponku pod to strčíš. Strčit tu klávesnici do jiného USB jsi predpokladam jiz zkoušel )

V tom menu musíš kliknou na neco jako : "oprava / trubleshot" → "vice možností " + klik na "Změna parametrů UEFI". Pak se restartuje a spustí přímo BIOS.
[88469-uefi-png]
(nestačí jen zobrazit to menu a vypnout, MS by to tak jednoduše nedělal. Ale fungovat to funguje a do BIOSU se dostaneš)

PS: Jestli nešel reg klíč (což jestli měl původní : "1" tak by měl ) tak (u problémů s obrazením nabídky) z příkazového řádku vynuť (ale normálně stačí ten Shift (⇑))

shutdown.exe /r /o

Takže nakonec jsem přišel na to, že ten BIOS se normálně zobrazoval... jenže na druhém monitoru přes HDMI (tedy na TV), kterou jsem samozřejmě neměl přepnutou. Ověřil jsem si to tím, že jsem "naslepo" stiskl F10 a pak Enter, ona pak naběhla normálně obrazovka s Windows.

Zajímavé je, že BIOS se zobrazoval na TV, zatímco Windows normálně na monitoru. Zkoušel jsem nastavit "více monitorů" přes Ovládací panel nVidia, ale k ničemu rozumnému jsem nedošel. Řešením je odpojení HDMI kabelu.

Děkuju všem, kteří se mi snažili poradit.

vypadá to, že mám stejný problém. na fastbootu ušetřím 5 vteřin a za prase se nedostanu do biosu, načež nezastavitelně dobootuju do windows a tam winupdate na 5 minut zablokuje pc. pomůže jen vytrhout síťový kabel.
(pro přesnost: jde o cizí problém, já si trus w10 do baráku netahám)

pro mě nepochopitelné: win10 jsou horší odpad než win3.1. tomu se říká pokrok, civilizace, nebo 21.století.
podívám se do správce úloh, který proces tak vytěžuje start pc - i když už vím, co od w10 čekat, jdu blejt. startují neodložené naprosto zbytečné procesy, které umí jedinou věc: vytížit jádro na 100%.
závěr: windows10 jsou bez ssd disku naprosto nepoužitelné. teprve se s ním vrací na funkčnost windows 2000. dost smutné.