Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Využití paměti

Zdravím,
Do pc jsem přidal k 8gb ram dalších 8gb ram...vše moduly po 4gb a nyní mi systém-win7 využívá pouze 12gb viz screen.V nastavení to vypadá že funguje celých 16gb,tak nevím proč windows používá jen 12...dual coil mám.V cpu-z je také vše ok a ukazuje 16gb...poradí někdo? Předem díky.

Je vidět, že jsem to před cca 7 lety odhadnul na omezení windowsu správně. A přitom by prostě stačilo do popisu produktu windows 7 home přidat větu že podporuje využití max 16 GB paměti (a stejně do ostatních verzí) a takové dotazy by vůbec nemusely vzniknout.

Taky jsem se s tím setkal, bral jsem to jako omezení verze windows 7 home a dále jsem používal raději linux, který vidí a dokáže využít veškerou paměť. W7 jsem dal na stroj, kde mám méně paměti. Už nevím, kolik to bylo, jestli 8 nebo 16, byla to nějaká mocnina dvou, ale rozhodně dost na to, abych to nějak řešil.
A jak koukám na ten odkaz na mrkvosoft, tak jsem se trefil (logicky, bios vidí veškerou paměť, linux také, tak kde asi bude jinde problém...). Zajímavé je, že při koupi windowsu jsem takovou informaci nedostal, třeba bych si tu cca tisícovku na windows profesional připlatil (pokud si vzpomínám, byl tam nějaký takový cenový rozdíl 1-2 tisíce).

Těch 16GB je zřejmě součet údajů z SDP čipů na modulech, které systém vidí všechny 4 (ty SPD čipy, ne moduly), ale BIOS desky při startu PC zkouší fyzicky zápis/čtení jednotlivých modulů a v jednom případě dochází k chybě a proto BIOS příslušný modul vyřadí.
Zkus vyndat vždy jeden modul a buď budeš mít místo současného stavu 16/12 stav 12/8 (to znamená, že jsi vyjmul funkční modul) nebo 12/12 (v tom případě jsi vyjmul ten problémový).

Tak deska to je tato:

http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-970a-ds3prev_10#kf

Koukal jsem že mi to ve sledování prostředků píše že těch 4gb jsou rezervovány HW

Ve správci úloho jsou vidět jen těch 12gb.

Přikládám screeny i z cpu-z.

V msconfig jsem jestě zkoušel vypnout max.velikost paměti,bez odezvy.

Předem díky za pomoc.