Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows mi odmítá zapisovat na plochu

Zdravím, jdu sem pro odbornou radu nějakého chytráka přes Wokna. Poslední dobou se mi dost často stává, že po několikahodinové práci mi najednou W10 přestane akceptovat moji plochu. Plochu vč. zástupců a složek mi načte, vše na ní jde spustit, ovšem jakmile chci zapsat něco na plochu nebo do nějaké ze složek umístěných na ploše, tak mi systém vypíše, že složka "Plocha" neexistuje. Číst můžu, zapisovat nikoliv. I když se snažím přes pravý klik vytvořit třeba složku, tak mi to napíše, že cílová složka "Plocha" nebyla nalezena, navzdory tomu, že já ji prostě vidím i jako zástupce mezi složkami uživatele.

Co jsem zkusil? Pochopitelně restart, občas to naběhne, občas pomůže až 2. restart, ovšem je to otravné, protože se to stává pravidelně.

Co to způsobuje? Nemám ponětí. Stane se to kdykoliv je ten počítač delší dobu zapnutý, stává se mi to ať něco hraju, pracuju nebo se jen dívám na videa. Frustrující to je hlavně z důvodu, že se to občas stane při rozpracované práci a když pochopitelně nejde na plochu zapisovat, ani Word nebo Excel si tam neumějí vytvořit dočasný skrytý soubor pro zápis dat. Tzn. můžu to uložit jak chci ale jakmile to zavřu, ta data jsou pryč.

Aktualizaci Windows jsem v poslední době neměl (nedělal nemůžu říct, protože se to dělá samo že, díky Microsofte...). Jedu na W10 64 bit home. Napadlo mě ještě případně zkontrolovat stav disku, jestli není nějak poškozený ale to až o víkendu.

Adwcleaner a kontrolu antiviru musím spouštět pravidelně, mám strach o svoje data, i když jsem dobře zabezpečený, tak už to je nějaký zvyk. Pouštím to cca 1x za týden. Kontrolu disku zkusím až o víkendu, nevím jak dlouho to trvá a teď vážně nemůžu nechat skenovat hodiny disk.

HD Tune mi záložku Health nechce načíst, bůh ví proč... Každopádně udělal jsem pár rychlých testů na přístup. Čtení je dost opožděné, je to cca trojnásobek hodnoty rychlosti přístupu než z výroby a zápis se značně zpomalil, do některých sekcí nešlo programu ani zapsat. Ještě uvidím, co řekne Crystal Disk info ale vypadá to na pořízení nového disku. Hajzl, má 2 měsíce po záruce :-D

Dobře, CDI mi vypsal, že je vše v pořádku a bliká mi to tu, že je vše ok. Tak teď jsem z toho kapičku mimo.

pro jistotu: nemá to omezené hw zdroje? win10 nejspíš ramku zkoušejí vysávat do mrtě pro diskovou cache, ms je posledních 10 let proslulý spíš tím co neumí než co umí.
nejde o instalaci kde se dodatečně měnil jazyk?

zápis se značně zpomalil

crystaldiskinfo a jiné sledovátka smart používám rád, ale nestačí to na 100% vyloučení podezřelého disku. někdy si deska nerozumí s diskem, jindy má disk svoji hlavu a skoro s ničím normálně nefunguje, přesto to z parametrů nejde poznat.

Jazyk se dodatečně neměnil, dříve to navíc vůbec nedělalo. Blbne to až poslední dobou, max měsíc to tak bude. Před tím jsem si myslel, že to je jen nějaká občasná chyba (hej, na W10 chyby jsem si už celkem zvykl) ale jakmile se mi to začalo srát do práce, tak to potřebuju nějak vyřešit.

No hlavně crystaldiskinfo mi vypsal, že disk je ok OwO. A teď babo raď :-D

nikdy nepoužívám plochu jako startovací úložiště pro dokumenty, neznám důvod něco takového dělat. zástupce samozřejmě vytvořím. chce to ověřit pod jiným profilem, jestli se to chová stejně špatně, nebo jde o chybu souborového systému na konkrétním místě.
kontrola přístupových práv k desktop/plocha snad proběhla.
dalším zakopaným jezevcem může být přehnaně agresívní čili nefunkční antivir.

ani Word nebo Excel si tam neumějí vytvořit dočasný skrytý soubor pro zápis dat. Tzn. můžu to uložit jak chci ale jakmile to zavřu, ta data jsou pryč.

nevytváří se náhodou dočasný profil "temp" místo tvého uživatele? v příkazovém řádku viz: "set u"
příčinou bývá poškozený profil uživatele, v registrech viditelný uid řetězec s koncovkou .bak, viz obsah: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList]