Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako sa prejavuje vadný rooter?

Hoci som pripojený káblom priamo na internetový vysielač, ktorý ja na našom činžiaku, kolíše mi rýchlosť internetu. Najmä doobeda okolo 10 h a večer po 22 h. Zistím to tak, že keď pozerám Magio Go TV prestane ísť a začne načítavať. Vtedy zapnem Speed Test a ten ukáže napr. 2 Mbt. Tak som si dal zvýšiť rýchlosť internetu z 8 Mbt na 16 Mbt, ale v uvedenom čase to zase nestačí, hoci Magio Go má datový tok pri HD vysielaní maximálne 7 Mbt. Ja upodozrievam poskytovateľa internetu Lombard, že má preťažený server, on zase mňa, že mám zlý rooter. Kto má pravdu?

Nepises aky router mas, je to teraz 50 na 50, poskytovatela vylucit nemozno, ale po 22:00 uz nie je spicka, skor by som chapal keby ti to vypadavalo pred 22:00.
Okrem speedtestu si sprav pocas blbnutia linky tracert, cize start-spustit-cmd a v prikazovom riadku napis tracert wwww.poradna.net.
Pozri sa na ktorom hope/skoku ti zacne narastat latencia, ci zacnu vypadky.

Mám router TP-LINK, ktorý mi dal poskytovateľ internetu. Výpadky mám aj v inom čase, ale kratšie. Druhý tv mám zapojený do rozbočovača na routeri (čiže obchádza router) a prejavuje sa to na ňom rovnako ako na tom, čo prenáša signál vzduchom. Myslím, že najviac sa u nás pozerá tv po 22 h, keď sú v nej zaujímavejšie filmy, preto je asi preťažený vysielač alebo server poskytovateľa internetu.

Mám router TP-LINK

Promiň, ale to je naprosto nicneříkající injformace. Jako kdybych napsal mám auto Škoda.
Na spodní straně routeru je štítek, tam je napsaný typ. A podle typu už se dají dohledat všechny potřebné parametry.

do rozbočovača na routeri

A to je co? Nějaká samostatná krabička? Tak má taky zespodu štítek. Jestli je TV zapojená do routeru, tak ho "neobchádza".

TP LINK TL WR740N. Vhodný do 170 Mbt

ale no tak. kolik máš roků, že ještě věříš na reklamy?
wr740: jde o úplný tplinkový lowcost. teoreticky zvládá režim (ne rychlost!) 150mbit.
pokud bude obsluhovat jediný wifikrám a nebude mít v cestě zeď, můžeš se dostat na nějakých 60-65mbit, a to ještě s novějšími hw vezemi. to taky není málo, jen nemá smysl tvrdit skoro 3x tolik.

bezpečnost firmware nemá cenu moc řešit, výrobce to už dávno nepodporuje a místo vlastního fw to doporučuje radši přeflashovat dd-wrt.

nevím jestli to tu už padlo: typickou vadou těchto levných krámů jsou levné oem napájecí adaptéry, které pájí v garážích děti bez sociálního pojištění. jsou to šmejdy (ty adaptéry) a životnost není nic moc (obou).
nekvalitní napájení se obvykle nejdřív projeví na wifi, až nakonec nejde nic.

co ve tvém případě: wr740 je levný krám, má to svoje roky, nebude se ti po něm stýskat, vyhoď to.
nevím jak v sk, tady jsou akce na gigabitový tplink archer c6 za 999 stříbrných. 5gb pásmo můžeš použít a nemusíš. má to jednoduché menu ve kterém nezabloudíš.
profíky doporučovaný mikrotik má sice taky quick menu, které na základní nastavení stačí. ale mě vemi odpuzuje třeba to, že nedokáže vypsat číslo kanálu.

Mne úplne stačí 8 Mbt, aby som mohol bez sekania sledovať HD kaály na Magio Go Tv. Na to je postačujúci aj môj TP LINK, len keby poskytovateľ internetu dodržoval predplatenú rýchlosť 15 Mbt. Router MikroTik určite nič nezachráni. Keď je preťažený server, lebo ja na ňom pripojených nadmerné množstvo účastníkov, nepomôže ani zlatý router na 5G. Poskytovateľ podľa mňa chce z každého vytiahnuť čo najviac peňazí a keď od neho kúpim ďalší router, prestane so mnou komunikovať. Také sú u nás praktiky. Pri návšteve jeho kancelárie som zistil, že takých sťažovateľov ako ja je viac.

Vtedy zapnem Speed Test a ten ukáže napr. 2 Mbt. Tak som si dal zvýšiť rýchlosť internetu z 8 Mbt na 16 Mbt, ale v uvedenom čase to zase nestačí

tak zkus testovací den bez toho routeru, jestli to nebude lepší. budeš mít na netu jen telku, den to přežiješ.
samozřejmě, když poskytovatel lombard rozdává ty nevětší krámy, dá se čekat, že všechny jeho služby jsou stejný trus.

Testovací deň s telkou som mal v nedeľu. Každú chvíľu načítavala a keď som zmeral rýchlosť, bola okolo 3 Mbt. Dnes je to už lepšie, telka načítavala len tri razy za 6 hodín sledovania. Možno zabrala správa, ktorú som do Lombardu poslal, alebo je menej sledovateľov IPTV. Nevýhodou je to, že u nás patrí medzi cenovo najvýhodnejších poskytovateľov internetu, záujemcov teda pribúda a nestačí mu na to server.

Ale keď začne načítavať, zapojím ju priamo na vysielač
A čuduj sa svete, načítava dál.

za routerem je jiné nastavení sítě než před ním a televizi bude nějakou dobu trvat, než si nově nastaví síť. že po vrácení funguje znamená, že si konfiguraci nestačila změnit. krátkodobý pokus je proto bezcenný.

edit:
jsou rozdíly mezi provozem iptv a ott (tu zkratku potkávám poprvé), magio go má být druhý případ bez vlastní speciální konfigurace routeru, čili by to mělo fungovat za libovolným routerem nebo i před ním.

já mám štěstí, tu je normální poskytovatel a rozdává jejich nastavené mikrotiky k iptv - a není s ním problém.

Mám dojem, že router je v poriadku aj keď je starší, lebo včera išiel dobre až na tri krátkodobé spomalenia siete. To asi bola preťažená. Načítavanie znamená krútenie kolečka na obraovke, keď je nízka prenosová rýchlosť. Vtedy čakám aj niekoľko minút, pokým naskočí obraz. Môžem dať výpoveď zo zmluvy, keď poskytovateľ internetu niekoľko hodín denne má viac ako o polovicu nižšiu rýchlosť ako je deklarovaná?

Záleží, jak je smlouva sepsaná a jaké jsiou přesně podmínky. ISP jsou vyčůraní (ne všichni - N4ALL :-p) a uvádějí například "rychlost 10 Mbit/s." Důležité je to slovíčko , které znamená, že to je maximální dosažitelná rychlost, ale negarantují že to bude touto rychlostí fungovat stále ani že to je minimální rychlost.

Napiš kolik platíš a bude to jasné. Protože služba s garantovanou rychlostí nestojí pár stovek.
Slušný provider ale napíše do smlouvy alespoň něco, třeba takhle:

Uvedená rychlost je maximální a je každému účastníkovi nastavena zvlášť. V závislosti na vytížení sítě může být rychlost ovlivněna aktuálním stavem. Garantovaná rychlost je stanovena jako 20 % rychlosti maximální. Běžná rychlost je alespoň 90 % rychlosti maximální. Tarify mají stejnou rychlost pro download a upload s výjimkou tarifu INTERNET 100M a INTERNET 50M, u nichž je rychlost upload 20 Mbit/s.