Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows na disku D

Dobrý den, je možný, že mám na ntb Windows a všechny ostatní programy na disku D? Všiml jsem si toho v tú chvíli, kdy se mi nechtěl spustit Windows.

Nevím jestli mohl syn nějakým způsobem přepsat disk C, na disk D...

Děkuji za radu
Změna kategorie, původně: Software (karel)

není to normální, aplikace často natvrdo spoléhají na umístění na c: a budou mít problém.
zachránit data z disku, novou instalaci, synovi sebrat administrátorská práva.

v xp se starým bootloaderem šlo tohoto stavu dosáhnout lehko, od visty výš bych čekal že to nejde (když uživatel úmyslně nechce).
člověk by musel vidět jak dnes vypadá rozdělení disků: aktivní oddíl, velikosti disků, obsah oddílů = umístění adresáře \boot a ostatních. čili nabootovat nějaký partition manager a nechat si to všechno zobrazit.

ale asi nemá cenu řešit, když tu doteď není žádný screen. řešení viz výš.

vytáhnout disk ven a zachránit data -> vykopírovat je pryč.

děcku se povedlo přejmenovat bootloader na c: (normálně nemívá žádné písmeno) a "windows" disku zbylo nefunkční d:
to je důvod, proč už nikdy na tom pc nemá mít administrátorská práva.

má to jakési hp recovery, které se obávám po této deformaci bootloaderu nepodaří spustit. stejně by to asi nezachovalo dokumenty uživatele, systémový disk nejspíš přepíše.

je možné to zkusit ručně:
1. přes nějaké bootovací cd (hirens, hirens 64bit, ...) překopírovat adresář \boot z prvního oddílu na druhý "d:", taky boot soubory z rootu prvního oddílu na druhý
2. v boot partition manageru (hirens a jiné) označit jako active ten druhý oddíl, první oddílek 300mb potom skrýt
3. nabootovat z disku, jestli se to rozjede

Zrejme sa tak stalo v Správe diskov. Daj sem Screen zo Správy diskov.

Zmena písmena systémových oddielov je možná, ale len pri uspatých dátach na pevnom disku.

Robí sa to nástrojom tretích strán, z ISO, nabútovaním mašiny. Písmeno abecedy spadá pod zásadu interných systémových dát oddielov, zmenou v zavádzači, ale aj zápisom do Registrov OS Windows.

Ak by si zmenil na nainštalovanom systéme písmeno, nenabehne Windows. Resp. ak by systém nabehol, tak s poškodeným GUI, MUI, pokazenou grafikou zobrazenia, poškodeným užívateľským účtom.

Zrejme máš iba omylom priradené písmeno C: zavádzaciemu oddielu s bootmanažérom v prípade x64 bit. OS, ID HW 0x07 tabuľky NTFS.

Tento oddiel je veľký pri W7 cca 100MiB a pri W10 asi 350MiB.

Predmetný prvý oddiel so zavádzačom je v gr.prostredí Windows bez písmena, nie je hide (skrytý). Preto bolo možné zmeniť jeho písmeno bez ujmy čím sa zmenilo poradie na systémový oddiel s Windows ozn. pod D:\.

Tu je retroaktívna náprava velice jednoduchá, nemusíš preinštalovať systém. Stačí skryť písmeno C:\ so zavádzačom (bootmanažerom), po reštarte PC sa napraví poradie. Windows bude zase na C:\. Bingo!

Písmeno abecedy prípade diskových oddielov je okukaná lahôdka z dielne MS, myslím od IBM. Distrá Linuxu tieto voloviny s písmenami abecedy nepoznajú.