Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Logování dostupnosti Internetu na Mikrotiku

Ahojte,
Náš vesnický ISP má poslední dobou časté problémy s výpadkem našeho připojení. Rád bych s ním probral neutěšenou situaci ale k tomu potřebuju mít v ruce nějaká data, protože s tvrzením "poslední dobou to často padá" člověk neuspěje (a debuggingu na straně ISP je to taky k ničemu).

Mám Mikrotik RB941-2nD-TC - není tam možnost někde logovat Wan availability? Proklikávám to, nic instantního tam nevidím ale předpokládám, že nějaké vhodné logy to mít musí...

Díky.

Fyzicka dostupnost sa loguje...v menu rozhrania mas pocet rozpadov spojenia, uptime posledneho spolu s casom....podrobnejsie zaznamy najdes v logu, ale ten je robeny standardne len na 1000 zaznamov, takze to zvacsi na 10k, pripadne nastav logovanie na disk nech o ne neprides pri restarte.
Druha moznost je tvorba skriptu.

Ono je potrebné zamyslieť sa nad tým, či vypadáva pripojenie na fyzickej vrstve, alebo ide len chvíľkovú nedostupnosť internetu. Druhá vec môže byť spôsobená vypadávaním (preťažovaním/útokom) na DNS servery a nemusí súvisieť s poskytovateľom.

V praxi to probíhá tak, že když Internet nejede dýl než pět minut, tak pošlu SMS kontaktnímu člověkovi u ISP a ten mi během pěti minut napíše zpátky "už to funguje" - a funguje to.
Když to neudělám, rozběhne se to do několika hodin "samo".
Takže zatím vždy, když připojení vypadlo, stačilo kontaktovat ISP a do pěti minut to jelo.
Netuším, kde a na jaké vrstvě se může co pokazit - ale potřebuju mít v ruce třeba měsíční souhrn všech výpadků.

On ten ISP člověk je vstřícný, už jsme i řešili, jestli by neměli mít nějaký normální monitoring systém, který jim problémy bude hlásit dřív, než si toho uživatelé všimnou. Akorát že mám pocit, že je to čím dál častěji a chtěl bych na ně trochu zatlačit, ať začnou řešit dřív, než se nakrknu a odejdu.

To robí takto všetkým zákazníkom? Ak by odpoveď bola ano, tak ani on nevie čím je to spôsobené, inak by to už dávno vyriešil. Inak povedané, že aj keď mu dodáte dôkaz, tak s tým moc nespraví. Keď sa nevie kde je problém, začína kolečko s vymieňaním jednotiek, antén, routrov, kabeláže, zdrojov a tak podobne.
Bezdrát a to zvlášť na protokole 802.11 sa môže javiť tak, že vypadáva aj keď fyzicky padnúť nemusí (nemusí spadnúť linka do stavu Link_Down). Môže byť problém lagmi kedy prestávajú na tiecť data. Tento problém sa zisťuje pingom na ip adresu prístupového bodu, najlepšie s logovanín, alebo grafom.

Nedá se říct, že všem naráz, ale co jsem pochopil, tak vždycky je ovlivněná nějaká skupina. ISP má několik přístupových bodů po obci, takže zřejmě podle toho, kdo je k čemu připojen.
Tenhleten log o dostupnosti se bude hodit i mně - můžu si pak na zkoušku zajistit Internet jinak a po měsíci či dvou vyhodnotit, které z řešení je stabilnější.

Teoreticky můžeš zkusit i tohle:
https://pc.poradna.net/articles/2921619-mikrotik-router-8-hlidani-zarizeni-s-informacnim-mailem
Pokud si nastavíš kontrolu každých 5s, budeš mít spoustu mailů. Jeden dojde při výpadku, druhý při obnovení.

Pokud ti nevyhovují maily, použij jako příkaz zápis do LOGu. Pak vudeš mít v LOGu vždy čas výpadku a čas obnovení, třeba:
/log warning message=("provider down")
a pro obnoveni pak
/log warning message=("provider up")

Tohle vypadá zajímavě, s gmailem se mi to tedy nastavit nepodařilo ale s mailboxem na centrumu to šlo v pohodě, testovací maily chodily.

Akorát si nejsem jistý, jak mi to odešle mail, když bude internet down. (pingám 8.8.8.8) Je to tak chytré, že mi to ten mail pošle, až bude internet opět up a přitom to podrží původní timestamp, který bude odpovídat počátku výpadku? To by mi stačilo....

Lepsi bude pouzit ten druhy zpusob a zapisovat to do LOGu.
Pak si to muzes jednoduse vyexportovat a dodat vypadky poskytovateli třeba v excelu.

Jinak maily budou chodit při změně. Jakmile přestane pingat, přijde mail, jakmile začne pingat, přijde mail.
Je to inteligentni, takže pokud si nastaviš interval třeba na 5s a vypadek bude 2 minuty, přijdou jen 2 maily.

No ono ten ping má význam skúšať vtedy ak anténa robí zároveň aj router. Vtedy má dve IP adresy, tak ako domáci router. Jednu adresu má na strane WAN a druhú adresu na strane LAN.
Samozrejme či funguje ping je zaujímavé vedieť vtedy ak ti vypadne internet. Ak to vie poskytovateľ spraviť na diaľku, tak existujú v podstate dve základné možnosti.
- resetne prístupový bod na ktorom si pripojený, alebo
- resetne na diaľku tvoju anténu
V druhom prípade by to znamenalo, že anténa síce funguje, ale má zahltenú pamäť a v konečnom dôsledku ju bude treba vymeniť za lepšiu, alebo nastaviť na bridge ak to umožňuje topológia siete.
Aby bolo zisťovanie korektné, tak je vhodné mať anténu pripojenú priamo do počítača bez ďaľšieho routra, ktorý sa tiež môže zablokovať.

V takom prípade si u tohoto poskytovateľa asi moc nepomôžeš aj keď budeš mať log. Log ti prezradí len to, čo už dávno vieš a to, že problém je u nich. Ak to vadí viacerím na sieti a nadávate statočne, tak sa mu poskladajte na lepší hardware aby to nemusel furt reštarovať, tada pokiaľ nenexistuje iná alternatíva.

No a to čierne na bielom ti pomôže ako?
Len sa pýtam, bo sliby typu "teď už to bude lepší" budeš počúvať aj naďalej...
Napadá ma jedine dôvod na odstúpenie od zmluvy, ale to len v prípade ak máš inú možnosť pripojenia.

Mám možnost "pevného Internetu přes LTE" nebo jak to naši operátoři inzerují.
Když budu dva měsíce sbírat údaje o dostupnosti současného a pak dva měsíce budu mít půjčený ten "mobilní" a sbírat totéž, snadno si pak vyhodnotím, co je spolehlivější. Peněžně to vyjde nastejno.