Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 4K Monitor - pomoc s výběrem

Dobrý večer, hledám monitor následujících vlastností:

- 4K
- 27-28"
- Freesync
- zahnutý

Ať hledám jak hledám nemůžu nic kloudného najít, finanční strop 13K. Nevíte o nějákém takovém?

Děkuji mnohokrát za jakoukoliv radu a pěkný zbytek večera :).

To jsem původně uvažoval, ale počítám s tím že budu muset časem snížit na FHD ve hrách, takže by ten obraz stál za nic. U 4K to nebude tak hrozné protože je tam 4x tolik pixelů, tzn. 1 FHD pixel budou zobrazovat 4 UHD pixely. U 2K by to byl problém.

Prosim 2K rovna se priblizne fullHD. Ale zjevne jsi mel na mysli QHD alias 2,5K. Pouzivej radeji pocitacove nazvy, ty filmove se zdaleka ne jen tobe pletou.

Jinak sam mam QHD a pocitam s tim, ze casem si proste koupim lepsi grafiku, protoze je zjevne, ze nektere hry s tim za chvili muzou mit problem, jinak ale s tebou souhlasim, je rozumne si poridit UltraHD alias 4K monitor, s tim ze na hry staci fullHD. Ale vybirej dobre, obzvlast levne monitory s malo barvama 6bit+2FRC mohou mit s prevodem problem. Co si myslim, ze je nesmysl trvat na prohnutem monitoru, to nema zadny efekt, neni to k nicemu.

Když na tom 27" 4k monitoru nastavíš jiné než nativní rozlišení obraz bude rozmazaný (záleží jak přeškáluje gpu či monitor), ale přes integer scalling je možnost zachovat ostrost, což bude vypadat jak 27" fullHD, takže je dobrý kompromis (pokud nemáš úplně silnou GPU) vzít 27" 1440p monitor. Jinak rozlišení je dneska to poslední co bych u monitoru řešil a spíš platí, čím větší monitor, tím větší rozlišení, dále bych se zaměřil na technologii panelu, podporu HDR a G-Sync/FreeSync - zrovna tohle se hodí, když není výkon.

4k monitoru nastavíš jiné než nativní rozlišení obraz bude rozmazaný

Mezi UltraHD a FullHD je pomer 1:4, to znamena, ze ctyri sousedni pixely (ctverec) bude jako jeden pixel. Pak obraz rozmazany byt nemuze. Je potreba jedinne, aby ten prevod monitor opravdu umel a nejakym postprocesingem to zbytecne nerozmazaval.

Jediny problem pak je antialiasing, nebot cim vetsi pixel, tim vic jsou videt zubate hrany. Nekdo teda radeji hraje na UltraHD a antialiasing ve hre vypne, coz ma pozitivni dopad na vykon. Je samozrejme otazka, kde bude mit konkretni hra vetsi vykonovou ztratu, zda zapnuty antialiasing nebo hrani ve vyssim rozliseni.

Kazdopadne UltraHD dava smysl.

právě jsem to měl rozmazaný vždycky a zkoušel jsem různé metody, ale bude záležet spíš na GPU aby poslala do monitoru vlastně "4k" obraz s "většími pixely", jedině když nastavím integer scalling v ovladačích, tak to funguje a obraz je ostrý (4k@1080p), ale zrovna tohle nepodporuje každá GPU (u nV asi jen řada Turing) a přidali to nedávno, kdy na fóru o tuhle funkci byl dost zájem...

po 4K neprahnu ale FullHD na 27" už jsou celkem dost vidět pixely.

stejně je tohle funkce tak pro starý hry, kdy maj v základu hranatou grafiku a při zvětšení obraz bude pořád hranatý, nechce 27" s fullHD a přitom by si koupil 27" se 4k a nastavil tam rozlišení fullHD s integer scalling... což bude zobrazovat jak 27" s fullHD :))

Pokud ti monitor zobrazi 4 sousedni pixely (ctverec) jako stejny bod tedy absolutne stejna barva a vznikne teda jeden "ctyrpixel", tak tam nemuze byt nic rozmazane. Rozmazane to muze byt jen tehdy, pokud na to obrazovy procesor v monitoru pusti nejaky postprocesing, pricemz u monitoru by asi prichazela nejvice v uvahu funkce FRC.

U nekterych televizi je proto mozne nastavit rezim pro hry "prevod 4K na fullHD", pri kterem se veskery postprocesing televize vypne a pixely jsou prevedeny tak, jak jsem popsal. Tim je zajisten cisty obraz.

Klasicke monitory prilis postprocesingu nepouzivaji, takze tam by to melo fungovat mnohem jednoduseji, ale jak jiz jsem psal v prvni odpovedi, je treba si monitor dobre vybrat a nejlepe dopredu z recenzi zjistit, zda to opravdu bude ten cisty prevod, jak jsem tu popisoval. Urcite bych se nebal toho, ze takovy monitor nesezene, jen ho pravdepodobne nenajde mezi tema nejlevnejsima.

To by muselo jít nějak nastavit v menu monitoru, což v mém případě nejde, ale jde to řešit na straně grafiky, takže je to v pohodě.

Jinak já stejně když nemám výkon na 4k rozlišení tak snížím render hry (resolution scale, musí podporovat hra) třeba na 80-90% a nastavím z GFE překrytí sharpening filtr nebo se to dá řešit přímo z nV Control Panelu zapnout Image Sharpening a GPU scalling, kdy to přihodí další nižší rozlišení kvůli výkonu.

Dávát na 4k monitor fullHD je prostě moc hnusný ať se přeškáluje jak chce, i když na menší uhlopříčce to nemusí být tak strašný.

27" fullHD na hry OK, ale na text to neni dobry. Takze 4K rozumim jako kompromisu, na hry pouzivat ve fullHD, jinde 4K. A spatna uvaha neni ani zkusit zapnout hru na 4K a nepouzivat antialiasing, u nekterych her to muze mit vliv na vykon docela velky. Akorat musi dobre vybrat ten monitor.

ja mam 32" na QuadHD a proste jsem FreeSync ozelel, tehdy na 32" nebyl s QuadHD snad zadny zaroven s FreeSync. Ale na UltraHD myslim neco bylo, jenze ja vedel, ze hrat ve 4K nebudu moct kvuli vykonu grafiky a fullHD se mi na te uhlopricce zdalo malo. Dneska myslim, ze to byla trochu chyba, na hry by to byvalo stacilo. :-/

Nepsal jsem o 144Hz, ale rozsah 40-60Hz je slaby, treba 40-75Hz bych nemel namitek.

A mimochodem ten 32" co odkazujes dole nema FreeSync vubec, nicmene bude opravdu tak velky rozdil mezi FreeSync 40-60Hz nebo bude ve vysledku uplne jedno, kdyz si poridi monitor s pevnyma 60Hz. Pri hre se zapnutym VSyncem pak jde jen o to udrzet tech 60Hz stabilne a toho se docilit da i bez FreeSyncu, at uz snizenim rozliseni z UltraHD na fullHD nebo poladenim graficke konfigurace hry.

Edit: nez jsem to dopsal, tak jsi pripsal to kurzivou, takze uvazujeme stejne.

Nepsal jsem o 144Hz, ale rozsah 40-60Hz je slaby, treba 40-75Hz bych nemel namitek.

Šak jo. Nešlo o narážku.
(na FS nad 60 by potřeboval vyšší HZ, což nemá u 4K nějak smysl, nic vic jsem tím nemyslel)

Pri hre se zapnutym VSyncem pak jde jen o to udrzet tech 60Hz stabilne a toho se docilit da i bez FreeSyncu

Ano, taky mu to proto píšu viz: HPET @DragonBurn, 21.12.2019 15:24
" Být tebou, nenalehal bych tak na ten FreeSync, raději zvol nějaký kvalitní 10Bit panel (Quantum dot), na místo FreeSync můžeš použít V-Sync, nebo Adaptive Sync dle tvého HW "

Vypadá slušně i recenze má slušný, ale nikdy jsem ho neviděl.

Když jsem před půl rokem kupoval 4K monitor, tak jsem zvolil Samsung s panelem typu QLED / VA, kde jem chtěl docilit lepšího kontrastu jako IPS.
(Hlavně pro video, photo, hry pro mně nebyly preference "numero UNO", i když na něm vypadají skutečně hezky i plynule. /s 4ms přechodem šedého pixelu na šedý)

Ty budeš hledat pravděpodobně něco takového tuším , typu:
31.5" LED Samsung : U32R590CWU
(Být tebou, nenalehal bych tak na ten FreeSync, raději zvol nějaký kvalitní 10Bit panel (Quantum dot), na místo FreeSync můžeš použít V-Sync, nebo Adaptive Sync dle tvého HW)

Curved jsem používal a používám, ale na 32 kde to dává větší smysl, třeba při dopadu, lámání osvětlení, nebo panorama u televizí, ale když jsi naproti, tak si to ani neuvědomíš, nevnímáš že je curved.
Kdybych měl zakoupit "27" na hry, tak bych zvolil nejaky dobry 10Bit QHD né UHD ať curved nebo ne.
(co bych ti poradil, jestli jde o tvůj první kontakt s tímto typem monitoru, navštívít nějakou prodejnu, což ti umožní si udělat menší představu jak to vypadá v realitě)

Teď mám klasický FHD/24" a stačí, 27" rovnou bych asi zvádl ale nevím jak 32" zahnutý.

Je to velký skok. Výstřihni si z kartónu 31.5 (80cm diagonal), dej ho pred sebe na stůl a uvidíš :-)

když prostě u nižších frekvencí bolí..

Neboli te z nizke frekvence, ale z neceho jineho. Je na tobe, abys si to poresil. Mimochodem filmy v TV maji bezne frekvenci 25Hz v lepsim pripade 50Hz a jeste jsem nikoho neslysel, ze by z toho nekoho bolely oci.