Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Z mobilu se nepřipojím k routeru při odpojené WAN

Ahojte,
používám doma Routerboard Mikrotik RB941-2nD-TC, do WAN portu je přiveden internet z antény Ubiquiti NBM5-16 Outdoor 5 od místního poskytovatele. Připojují se k němu přes WiFi dva mobily, jeden notebook a přes Ethernet pak jeden stolní počítač.

S routerboardem jsem nedělal žádné čachry, pouze v "Quick setup" nastavil IP na 192.168.1.1, silné heslo, DHCP aby přiděloval od 192.168.1.100 nahoru a aktivoval jsem wifi s WPA2. Jo, ještě upravoval logování podle tohoto dotazu. To asi není podstatné, problém jsem měl i předtím.

Ten problém je, že dokud je k dispozici Internet, připojím se v prohlížeči na 192.168.1.1 i z mobilů (Android) - vidím login screen. Jakmile ale Internet k dispozici není, tak z Androida se v jakémkoliv prohlížeči na 192.168.1.1 nedostanu. Načítá a skončí to 404. A je jedno, jestli jde o výpadek na straně poskytovatele a nebo prostě vytáhnu kabel od antény z "Internet" portu Mikrotiku. Samotnou IP můžu ale v klidu pingnout. Vyzkoušeny dva mobily, jeden Android 7 s rootem, druhý Android 9 bez rootu.

Počítače připojeného přes Ethernet a notebooku (Win7) přes stejnou WiFi jako ty Androidy se problém netýká - ty se na 192.168.1.1 dostanou vždy.

Úplně si nejsem jist, jestli je to problém Mikrotiku, protože předchozí lowend od Netisu se choval stejně. Ale jiný (TPlink 1043ND s DDWRT) tenhle problém neměl.

Neříkám, že je to úplně nepřekonatelný problém, ale z principu by mě zajímalo, proč to tak je.

Děkuji.

Preskúmaj či prehliadač tú adresu 192.168.1.1 nechápe ako doménové meno. Inak povedané z programátorského hľadiska výraz "192.168.1.1" môžu byť dve veci:
- číselná IP adresa, alebo
- text, ktorý náhodou vyzerá ako sled čísiel oddelených bodkami

jednoduché řešení tohoto problému: použít celý url, včetně http://, tedy http://192.168.1.1

ať žijí všivácké prohlížeče!

edit: alternativa je v mikrotiku v DNS nastavit statické jméno, např. "router" na danou IP adresu. Předpoklad ale je, že v síti (na stanicích, mobilech, atd. - typicky přes DHCP) je mikrotik veden jako DNS server.

/ip dns static
add address=192.168.1.1 name=router