Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vadný HDD?

Včera jsem rešil problém s jedním HDD (1TB od Seagatu), kdy zničeho nic jsem ho přestal vidět. Bylo to po vytváření USB bootovacího s HirensBootem, kdy došlo k chybě. Ve správci disků jsem ho viděl jako RAW. Pomoci TestDisku se mi podařila obnovit Partion tabulka a disk opět je vidět a chodí. Nicméně jsem se začal o něj zajímat. Zde posílám vypísy ze SMARTu z HD Tune a CrystalDiskInfa. Také testy rychlosti. Zapis je hodně tragicky kolem 5MB/s- měl by bát kolem 80-100MB/s. Zapis není nejhorší ale také není stabilní. Setkal jste se s tím někdo, má smysl se pokoušet nechat opravit ty sektory přes chkdsk /r /f? Ještě zkusím vyměnit SATA kabel - jestli náhodou není nějaký vadný.
Budu rád za jakoukoliv radu - nerad bych přišel o data

c7: vadný sata kabel nebo napájecí konektor, vyměnit oboje
c6: vadné zápisy na disku, mohly být způsobené i tím kabelem, 10hex = 16 vadných míst je dost, ten disk bych už nepoužíval.

rychlosti jsou možná proto tak nízké, že se kvůli vadnému kabelu pokusy o zápis/čtení neustále opakují. zkus v jiném pc vyčíst data která stojí za záchranu.
vyměň disk, sata kabel, jiný napájecí konektor, třeba i jiný sata port v desce.

kdyby těch chyb "c7 - crc error" ještě přibývalo, zkus pro jistotu změnit i napájecí konektor.
a spustit kontrolu souborového systému na c:, jestli ty chyby nepostihly nějaké soubory.
ale ten graf z hdtune už vypadá líp.
ten lokální propad může znamenat jak aktuální vytížení windows antivirem nebo jinou službou, tak právě některé z těch "c6" míst.

Vadný Firmware.

Plná kontrola aj na prázdne sektory, kde (Z:) je písmeno jednotky zobrazené v tvojom Explorer.exe:

chkdsk (Z:) /x /f /r /v /b

Potom zmaž nultý sektor zavádzača nástrojom Diskpart.exe - Clean - rýchly format NTFS.

K dôkladnej kontrole stavu disku je tu rusák Dmitry:
http://www.dposoft.net/

ten dokáže odhaliť a premapovať vadné sektory so zápisom do Firmware o ich "preklenutí". Robí sa táto úmorná kontrola hdd z externého média, doba cca 24-48 hodín.

Následne disk zahodiť alebo iba používať na nepotrebné voloviny.

Tak dávám nějaký update :)
Disk jsem zazálohoval a šlo snad vše krom velkého ISO souboru (rozdílné formátování disku) a nějakých drobností (netrapí mě to).
Poté jsem disk projel full Error Scannem v HDTune Pro. Ten našel vadné sektory.
Nedalo mi to a zjištoval co a jak dál. Chkdsk nepomohl s /R a /F parametrem. Ikdyž doběhl dokonce v pohodě.
Dostal jsem tip na HDD Regenerator. Tím jsem "opravil" (nebo spíš přesunul vadné sektory jak jsem pochopil) a disk opět otestoval v HDTune. Výsledek je bez vadných sektorů.
Všimnol jsem si i větší rychlosti při skenování. Náhoda?
Také SeaTools teď doběhne do konce i ve "Fix All Long" službě - to nikdy neproběhlo.
SMART - Started 05.01.2020 20:41:46
SMART - Pass 05.01.2020 20:41:52
Fix All Long - Started 05.01.2020 20:56:19
Fix All Long - Pass 05.01.2020 22:37:19
Výpis ze SMARTu je teď bez chyb v C5 a C6 bodě.
By mě zajímalo, jestli disk přežije či ne. Z HDD Sentinel mi ukazuje, že životnost je víc jak 1000 dnů a zdraví 83%
A to u toho 500GB disku, ukazuje 940 dnů. Což je zajimavé a ten má zdraví 100%.

já žiju právě v tom, že windowsí kontrola disku by měla sama označit nečitelná místa, od toho je. asi je třeba dávat úplnou kontrolu s oběma zatrhávátky, může vyžadovat restart.
ale je fajn že aspoň ten regenerator ví co dělá.

procenta zdraví a životnosti nesleduju. v práci nám jedou pc v nepřetržitém provozu třeba 15 let, nebo aspoň jsou trvale zapnuté. ale hledím si aspoň těch kritických smart hodnot (c5, c6), jakmile už jsou několik jednotek, považuju ten disk za odepsaný. čili teď bych ty disky sledoval, jestli se hodnoty nezačnou zhoršovat.

windows od w7 výše čtou smart parametry disku, mají přes disky roztažený koš, body obnovení a hlavně načítají do cache adresářovou strukturu. proto je vadný disk zdržuje, i když není systémový.

Kdybys to poslal do servisu,
tak z meho pohledu HDD Sentinel
SSD 120 GB zdravi 98% - nutno vymenit,
HDD 1TB zdravi 83% - nutno vymenit,
Hotachi 500GB 100% - disk je ok, nemenit.
To vis, ale ja jsem prizemni hosik,
1 nechci aby mi volali po oprave nespokojeni zakaznici
2 nechci aby zakazku do servisu znova posilali
3 vymenu disku mame v zarucni dobe zadarmo, nic vyrobci neplatime
4 instalaci OS sice delame ale zaloha dat je nadstandart, ktery zakaznikovi nauctujeme
a vetsinou si to radeji rozmysli
Ty naopak se na to divas ze sveho pohledu
5 jak pokud mozno nic neplatit za opravu - vymenu disku, zalohu dat a instalaci Windows
6 jak pokud mozno neplatit nic za diagnostiku v servisu
(a to delas dobre, akorat by ti rekli ze jsou vadne disk/disky, a to uz tedka stejne sam vis
tak proc za to znova platit)

Z HDD Sentinel mi ukazuje, že životnost je víc jak 1000 dnů a zdraví 83%
A to u toho 500GB disku, ukazuje 940 dnů. Což je zajimavé a ten má zdraví 100%

zivotnosti se neridim, to je jako bych ti rekl, ze umres
za 63let 6mesicu a 18dni. Muze to tak byt, ale na 99,9999999% to tak nebude.
Jde jen o odhad, ktery nerika nic o tom, ze uz pri 98% zdravi disku muze dochazet k zasekavani
a zpomalovani celeho zarizeni.

Neni to poprve a bohuzel asi ani naposled co tu placas nesmysly.

98% zdravi disku u SSD znamena, kolik procent rezervnich pametovych bunek zustava nez zacne disk odchazet, ten proces je s rostoucim poctem zapisu na disk prirozeny a jen blazen by kvuli tomu SSD menil.

U HDD je tomu jinak, ikdyz momentalne mam jeden neopravitelny sektor, chyba C6 a zatim disk nechavam, ale sleduju to. Na druhou stranu bych pochopil, ze to nekdo vezme a rovnou vyhodi, protoze ho nemusi to bavit sledovat, me to taky nebavi. Ty WD Blue mi odchazi jak na bezicim pase, hrozny no, radeji jsem si ted uz koupil Seagate, protoze tohle co mi predvadi WD disky uz me prestava bavit.

i kdyz momentalne mam jeden neopravitelny sektor, chyba C6

já některé chyby loguju v práci, protože tam je odstávka pc drahá - zvlášť když to postihne nějaký cyklus na lince apod. hdd s několika chybami měním preventivně při vhodné odstávce, často se zrychlí zálohování toho pc, protože více chyb už může udělat disk obtížně čitelný.
jak píšeš: jedné kritické chyby si nevšímám. samozřejmě to může ležet tak nevhodně, že i takový případ je potřeba vyřadit. měl jsem dokonce disk co prošel testy (scandisk, smart), ale přesto byl extrémně pomalý, po jeho náhradě vše v pořádku.

vyčíslení životnosti ssd dejme tomu nebudeme považovat za alchymii, otázkou je reálnost takových předpovědí. z toho počtu nasazených ssd nám zatím odešel jediný a to poměrně brzo po instalaci. čili to nijak nesouvisí s techlogií ssd a předpověďmi opotřebení, ale šlo o obyčejnou výrobní vadu, které jsou běžné (možná ještě více) i u klasických hdd. wd včetně enterprise disků by mohl vyprávět.