Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mini počítače pre 2 disky

Prosím o radu. Prezerám mini počítače typu Inter NUC alebo GigaByte Brix. Na tých Brixoch je často uvedené, že majú pozíciu na 2,5" HDD, ale na druhej strane ani v samotnom technickom liste nie je uvedené, že obsahuje SATA port. Samozrejme dá sa pripojiť SSD na M.2 port:
https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/brix_kabylake_datasheet.pdf
Problém je, že nikde neviem k týmto počítačom nájsť relevantné foto zvnútra a tak si priamo pozrieť, čo to obsahuje. Tiež mám podozrenie, že typy BRi5 a BRi5H môžu mať rozdiel práve v tom. Veľa eshopov píše, že je tam aj SATA 6.0 Gb, ale myslím, že je to len nesprávne spracovaný riadok z TL:

1 x M.2 slot (2280_storage) PCIe X4 /SATA

Vedel by mi niekto poradiť, aké 4-jadrové počítače s procesormi i3160 a i8250 majú tieto parametre?
- slot pre SSD, či už M.2 alebo mSATA alebo SATA pre 2,5" disk
- slot SATA pre klasický 2,5" disk
Jednoducho moja predstava je jeden SSD a jeden 2,5" HDD.
Vŕtam sa v tom niekoľko mesiacov, ale už som si povedal, že je načase sa opýtať niekoho, čo sa v tom vyzná, lebo tieto malé počítače sa predávajú podstatne menej. Viem, že počítač, čo toto splňuje existuje, lebo na Aliexpresse som takých videl plno, ale chcem to kúpiť u nás. Predávajú to tam v pre mňa nezmyselných konfiguráciách s krpatými diskami a malou pamäťou. Bez všetkého to predať nechcú.

Niekolko mesiacov sa v tom vrtas a nenasiel si jediny obrazok, ako vazne???
Napisat tento post a naservirovat ti to ako na zlatom podnose mi trvalo viac ako zistit potrebne info ktore mesiace hladas.

Toto by malo byt BRi5H
https://content.hwigroup.net/images/products_1920x1080/448557/3/gigabyte-brix-gb-bri5h-8250.jpg
a toto je priamo na strankach gigabyte
https://www.gigabyte.com/Mini-PcBarebone/GB-BRi5H-8250-rev-10#ov
- obrazok STEP 3, je vidiet pripojenie sata tym plochym bielym kablom, a aj specifikacia vravi ze je (Storage - Supports 2.5" HDD/SSD, 7.0/9.5 mm thick (1 x 6 Gbps SATA 3))
https://www.gigabyte.com/Mini-PcBarebone/GB-BRi5H-8250-rev-10/sp#sp

A toto by malo byt BRi5
https://content.hwigroup.net/images/products_1920x1080/448555/3/gigabyte-brix-gb-bri5-8250.jpg
- ten sata konektor na plochy kabel tam sice je osadeny tiez, ale zrejme neni zapojeny, a aj specifikacia to potvrdzuje - sata sa nekona
https://www.gigabyte.com/Mini-PcBarebone/GB-BRi5-8250-rev-10/sp#sp

Poviem ti tak, ja som generácia, keď boli webové stránky ešte prehľadné, všetko pohromade a hlavne tam, kde to patrí. Dnes, ak nekrútiš tým kolesom na myši o 4 metre nižšie, tak sa nič nedozvieš. Hore sú obrázky, tak si pozriem, otvorené to nie je, aby som videl dnu, tak som sa hore preklikal odkazmi na TL, ale tam tá informácia nie je. Nemyslíš, že by mala byť práve tam?

Neznášam, ak otvorím nejakú stránku a tam omaľovánka s pár slovami a obrázok cez celý monitor a potom prekrúť dole a opäť to isté. Ja čakám, že keď tam je galéria, tak to tam uvídím. Nečakal som, že to bude inde ako tam, kde by to malo byť.

Nevadí, moju otázku si zodpovedal, takže ti ďakujem. A ja si musím nabudúce všimať aj zbytočne dlhé stránky, neviem si na ne, žiaľ, zvyknúť.

Však ok, rád som pomohol, ale poviem ti zase tak, že zadáš do googla napr "BRi5H" klikneš na "Obrázky" aby si videl len obrázky a máš prakticky hneď čo potrebuješ. Ak chceš viac, klikneš na obrázok a potom na odkaz ktorý vedie na stránku z ktorej obrázok pochádza, a dozvieš sa viac. Je to úplne jednoduché, na pár kliknutí a bez skrolovania. Nehovoriac o tom, že ak hladám konkrétny produkt konkrétneho výrobcu tak najrelevantnejšie info nájdem asi na jeho stránkach. Môžem teda ísť na jeho stránky a konkrétny produkt si vyhladať, alebo môžem opäť použiť google, vyhladám "BRi5H" a čuduj sa svete hneď prvý link odkazuje na stránky výrobcu na konkrétny produkt, stačí pozrieť špecifikáciu a porovnať s BRi5 a hneď viem že BRi5 nemá a BRi5H má sata. je to úplne jednoduché, naozaj. BTW na nete som od čias dialupu.

Záleží za jakým účelem ho chceš.
Mě kupříkladu u NUC zajímá mimo velikost hlavně spotřeba.
U tvého modelu do kterého si musíš dokoupit za 100€ CPU jako Ryzen 3 2200G tak už jen on má 65W
Co jsem tak zkoušel i můj má spotřebu komplet okolo 6-15W což je skoro 4x mín. Přitom mají dostatečně výkonné 4/4 CPU (i3, Celeron J5** + Intel UHD etc) což je na multimédia (4K), internet, kancl zcela dostacující.
[i] (ale kdo hledá hodně výkonu tak rozumím, ale to už cenové vide snad i líp desktop ITX deska) Fanless/ HUNSN]taky není špatný pro někoho kdo chce spíš mimo multimédia zařízení použít jako NAS, nebo mServer.
Co se týče vzhledu, tak jen vzhledem se mi docela zamlouvá HP G1 Mini. Ani ten tvůj Desk mini nevypadá úplně nejhůř.

A už máš nějakou představu, nebo vybraný určitý model?

V podstate chcem počítač miesto notebooku so spotrebou notebooku

Myslím že to budeme mít obdobné. Už nějakou dobu používám jen diskrétni ITX nebo NANO, ARM na místo klasického ATX.

A ideálny stav by bol, keby to nemá ani ventilátor.

Rozumím, ale těch ventilátoru se nějak neboj.
V podstatě osazené pasivní žebra zpravidla UCP uchladí pro běžnou činnost nak tak optimálně, ten fan se spouští až u překročení teplot (může to být od modelu a jeho firmware k firmware desky).

Schodou okolností mám teď jeden vytahlí, malí postarsi 6Cm / 7V prcek (z Acer Revo) který na plné RMP nejde ani slyšet, tak o takové to otravné bzučen až takové obavy mít nemusíš :-) Pak existují i modely které jsou postaveny exkluzivně jen na pasivu že jo, kde je ten výběr dnes podstatně lepší jak před pár lety a to i cenovou dostupností, a hlavně ten výkon šel nahoru, nic společného s nějaký TrialChery a Intel Atom nebo E AMD.
(navíc, ono není špatné když ten diskrétní ventilátorek ten interiér toho NUC i s disky sem tam trochu profoukne ;-))

[88796-capture-png][88797-fan-diag-png]

Ťažko povedať, aký model. Ide mi o spotrebu a zisťujem, že Intel hrubo zaostáva s výkonom, takze by som kľudne skúsil aj AMD. Lenže v AMD sa neorientujem. Zrejme je aj menej verzií s AMD alebo to aspoň menej predávajú. Takže v tomto si kľudne nechám poradiť. A pokiaľ sú tie ventilátory ozaj také tiché, tak kľudne aj s nimi.

Notebook by len zaberal miesto na stole, aj tak by som mal k nemu monitor a klávesnicu. Tie obrazovky 15" s FHD sú na mokré oči skutočne málo. Sú síce aj väčšie, ale pri nich je menší výber. Tak som sa rozhodol pre mini počítač.

Intel hrubo zaostáva s výkonom

Počkej, můžeš to "hrubo za AMD zaostava" trochu rozvést ?
Intel pred AMD výkonem nezaostává a až na APU nikdy nezaostaval (tedy mimo Atom). Navíc nebavíme se o "Desktop" kde je sitace o neco rozdilnejší kde AMD poskytuje více cores za nižší cenu, ale výkonově jsou od té doby co AMD vydalo ZEN2 velmi blízko kde už jednotlivé rozdíly mezi jednotlivými procesoru stejně řady dělají spíš jen takty a počet cores, threads.

Jaky je tvůj finanční limit ? (kolik by jsi za to byl tak ochotný dát)
Kolik budeš používat monitoru, a jaké rozlišení ?
Periferie chceš spíš připojovat bezdrátově nebo přes USB?
Mimo systémový disk, kolik myslíš že by měl mít Gb, Tera jeho sata_HDD ? (Hlavně nekupuj nic co má pod 1Tera)
Jakou činnost na něm budeš provádět ? (pravděpodobně internet, vidéo, nějaké kancelářské programy?)

Dobre, hrubo zaostáva necháme tak, hovorím, že do AMD nevidím. Len správy okolo čo idú sú plné toho, že Intel zaspal dobu. V podstate mi je jedno, či to bude Intel alebo AMD.

No a predstavy sú tieto:
Chcel som notebook s USB3, 8 GB RAM, virtualizáciou a 4 jadrami s relatívne dobrým výkonom pre internet, bežné veci a programovanie. Virtualizácia pre prípadný Linux vo VirtualBoxe, aby to malo aký taký výkon. No a nech to stíha pri týchto nových Windowsoch, ktoré zahlušia počítač behom dvoch rokov (hovorím o manželkinom notebooku, ktorý sa nedal použiť po upgrade z 8.1 na 10, keďže chudák procesor trávi viac času hlušinou než kvalitným programovým kódom (vyriešil to až "upgrade" na Win7)).

Našiel som nejaké notebooky za cca 650 €. A tu začína kameň úrazu. Kúpiš drahý (áno, pre niekoho je pojem drahý až v súvislosti s cenou 1000 a viac, ale to teraz nebudeme preberať), niečo ti odíde a reklamuj celý a si bez počítača, prípadne potom kúp nový. Navyše notebook pre 2 disky som síce jeden videl naživo, ale to už bol dosť starý a predajcovia v eshopoch sa málokedy pochvália, že či sa dá do notebooku napratať druhý disk (mimo DVD). Na druhej strane, to DVD tam nepotrebuješ, iba to zvyšuje cenu a ak to vymeníš za disk, stojí ti to doma zbytočne. Ide o to, že viacerým DVD v notebookoch časom odíde a majiteľ je nútený potom kúpiť externé DVD pre pírpad potreby. Mne tiež napaľovačka odišla časom, externá sa hodila, tak som kúpil a už to doma máme. Klávesnice na notebookoch sú nepoužiteľné, dokonca je to horšie ako v minulosti. Dnes už je preferencia miesto Fx klávesov radšej multimediálne funkcie, či dokonca Fx cez funkčný kláves s číslom (niekde som aj to tuším videl). Občas chýba End (celkom slušná Asus klávesnica, ale na obrázkoch som klávesu End na tých notebookoch nenašiel ani cez funkčný kláves. Jednoducho, bez klávesnice sa nezaobídem (samozrejme musí byť plnohodnotná aj s numerickým blokom). Displeje na notebookoch najčastejšie (vtedy sa dá najlepšie povyberať z notebookov) 15" na Full HD. Ja neviem, kto to navrhuje, ale ja sa na to môžem tak s lupou pozerať. Nie, že by som zle videl, ale teraz mám na notebooku 1440x900 a je to prijateľné pri 17". Pri 15" FHD by to bolo na mňa už príliš. Áno, obraz sa dá zväčšiť aj v systéme, lenže potom načo by mi bolo FHD, ak z neho softvérovo urobím čitateľné HD ready (1280x720). Pri programovaní je miesta na monitore vždy málo, takže aspoň 22" monitor by to externe istil. To by som sa s notebookom a "povinným" príslušenstvom dostal až na cca 750 €. Tie ceny sú len orientačné, presne si to nepamätám.

V robote máme nejakých tenkých klientov s malými diskami, prípadne na SD karty a zapáčilo sa mi to. Tak som začal prezerať. No a zistil som, že mnohé eshopy ich takmer neponúkajú alebo majú slabý výber. Na druhej strane, dokázal by som vytvoriť slušnú konfiguráciu v porovnaní s notebookom, ktorý aj tak neprenášam.

Mal by som 4-jadrový i8250, 8 GB RAM, 512 GB SSD (na blbosti, ktoré môžem stratiť kedykoľvek (systém)), 2 TB (na dôležité veci (dáta)), k tomu monitor. Samozrejme myš a klávesnica. Naznačujem, že SSD môže odísť a som nahratý. Nemyslím to tak, skôr si myslím, že bežný disk ak odchádza zvyčajne dá o sebe nejako vedieť, ale ak odíde SSD, o dáta som zrejme prišiel. Nemyslím sl ale, že SSD sú nekvalitné. Cenovo sa dostanem na cca 700 € a nebude mi na stole zavadzať zbytočná doska (ten notebook, ktorý bude vlastne len škatuľa na pripojenie periférií. Budem mať nízku spotrebu, veď aj také Raspberry Pi, ak beží v kuse, tak spapá aj 1 € za elektrinu mesačne.

Takže takéto sú moje predstavy. Kupovať budem možno aj o rok, ale chcem v tom mať trochu prehľad, tak už zisťujem. Nejde mi o to, aby som čakal za cenu (SSD vraj teraz aj tak pôjde hore). Ide o to, že sa budeme sťahovať o pár mesiacov a teraz by som to nemal kde dať. Počítam, že tento notebook ešte rok vydrží, tak to nemusím uponáhľať.

V tom případě docela ujde.
Ale u těch výsledků měření spotřeby mi tam nesedí ta J5005, jelikož ji používám (Asrock + 120W PICO PSU) a ta spotřeba se trochu liší.
Uvadí 11W IDLE pritom na zasuvce mám naměřen odběr 6-7W.
V 4K Costa Rica uvádí 25W přitom se drží na 17W, tak těžko říct, jestli tu J5005 opravdu měřil, nebo jen od někud opsal výsledky (nebo je možné že na tu J5005 použil ATX zdroj né uvedené PICO) . Samotný test se mi líbí a je korektně zhotoven.
Ta A300 s Ryzen, jestli jsou uvedené výsledky spotřeby realné, tak je tedy lepší jak jsem si myslel.

V tom testu píše:
"200W picoPSU, které je krmeno starým IBM 16V 76W adaptérem, který není v dnešní době zrovna ukázkou vysoké účinnosti"
Takže tu sníženou účinnost má na svědomí asi ten historický napájecí adaptér. Navíc i těch 16V zřejmě trochu snižuje účinnost toho PicoPSU proti obvykle používaným 19V.