Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 8 - modra smrt - diagnostika HDD

Dobry den

Na starsom NT Acer aspire v3-571g-53214g1tmakk mi po 6 rokoch padol Windows 8. System sa nacita velmi pomali, konci to bud seknutim NT na hlavnej obrazovke alebo modrou obrazovkou bez textu.

Skusal som recovery cez F8 - F12 pricom mi nejde vyvolat klasicke boot menu, v biose som nastavil moznost boot menu na enable. Stiahol som si Windows 8.1 DVD, kde sice mam pristup avsak nefunguje obnova systemu a ani oprava. Pokusim sa este zalohovat vsetky dokumenty na externy hdd cez Ubuntu bootable DVD a nasledne reistalovat system.

Potreboval by som vsak radu ako diagnostikovat cez prikazovy riadok HDD? Vypis z chkdsk /r je tu https://ibb.co/6N5Lqqq . Viete z toho prosim nieco vycitat? Aky prikaz mam volit aby som zistil ci je HDD na dalsie fungovanie pouzitelny alebo chybny? Ako som pisal mam moznost pouzit instalacne DVD Windows a tak sa dostat na prikazovy riadok. V pripade ak reinstalujem system SN Windowsu sa automaticky nacita z Biosu? V pripade ak cez prikazovy riadok vymazem cely HDD pridem o MBR?

Dakujem za odpovede a Vas cas.

ten screen je oprava chyb souborového systému.
kromě toho může mít disk další chyby, které zobrazují smart id, například crystaldiskinfo.
vytáhnout disk, přidat k jinému pc, spustit crystaldiskinfo - a podívat se na správný disk.

windows mohly být na aceru aktivované různými způsoby. jestli tam byl klasický coa štítek, jde spustit nirsoft produkey:
https://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html
dokáže zobrazit kód i z jiných disků přes parametr: /external (nebo možná rovnou z menu programu)

Dobry den

Potreboval by som este dve rady. V pripade ak dam do daneho NT Ubuntum DVD a povolil som ako prve bootovat z DVD rom vypise mi:
Atapi cd rom has been blocked by the current security policy. V pripade ak dam HDD ako externy do ineho NT nemam priamy pristup do zlozky users/"meno" - kde su nahrate vsetky dolezite subory na zalohovanie. Neviem ci to ma suvis s tym, ze povodny NT ma pristup pod heslom. Ako mam prosim prevzat prava pod seba na inom NT aby som mohol skopirovat obsah tejto zlozky?

Ano,
ten disk je zraly na dalsi pouzivani.
Pocitej se tam modra smrt, dost casto zasekavani, urcite pomaly chod, ale
mas to bez dalsich vydaju. Ostatne tedka po vanocich jsme vsichni na suchu,
a navic nekteri musi splacet predvanocni pujcky.
Urcite bych 1200kc do noveho disku na 6let stary kram neinvestoval.
Starik (myslim zakladovku nebo zbytek notebooku) muze zdechnout uz za mesic a co pak s novym diskem.
Spise se poptej kamosu, zda ti nejaky funkni disk nevenujou.

CrystalDiskInfo má přehledné grafické zobrazení, které ti jedním mrkem odpoví na všechny tvoje otázky.

textový log se hodí spíš pro zpracování skriptem. pokud ti připadá přehlednější, jistě si stav disku vyhodnotíš sám.
protože se generuje klikáním v menu, je jednodušší použít nirsoft DiskSmartView, který sám uloží log a jde tak kontrolovat stav disku automaticky, používám to v práci.