Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD Disk - Predĺženie životnosti

Mám otázku, kúpil som si 128 GB SSD Disk a totálna kapacita je 118 GB. Koľko GB je ideálne nechať aby disk dosiahol čo najdlhšiu trvanlivosť. Môj systém má 96 GB čo je dostatočné ale vraj disk, má mať aspoň 10 % miesta. Ešte nekopírujem.

Čo iné by tam bolo? Teda ak uvažujeme rovnako. Tou inštaláciou Windows myslíš aj nainštalované programy a ich dáta? Čiže profil v adresári Users? V tom prípade by ale všetok podstatný zápis prebiehal na SSD. A v tom problém nevidím. Osobne si myslím, že väčšina používateľov nerozlišuje v inštalácii Windows a používateľským profilom.

Síce z položenej otázky to môže pôsobiť, že jej autor nepočítal miesto zabraté profilom. Takto si to myslel?

No zle rozmýšľaš.
Myslelo sa tým, že zložke Users môžeš inštalovať svoje aplikácie, ku ktorým pristupuješ (okrem prednastavených Program Files....) pre prácu, ale výsledky, výstupy - tie budeš ukladať predsa na platňový (ak je možnosť). A potom prakticky zápis na SSD nemá takú vysokú frekvenciu. Platňový je síce pomalší, zato ale s dlhšou výdržou (aj čo sa týka zápisov/prepisov dát). Každá aplikácia, program (aspoň väčšina) má v možnostiach určiť, kde sa bude výstup uschovávať, zapisovať.
A čo si užívateľ do Users dá - to záleží už na ňom.

vraj disk, má mať aspoň 10 % miesta

to je takové sociální minimum. prakticky se mluví o 30% volna. jak ti píšou, ten maličký disk nemá smysl.
250gb disky už začínají být výprodej, takže nechápu tu zoufalost, která se kupovala někdy před 3-4 lety.
nech si to jako náhradu do starého notebuku, který je pomalý a k ničemu, nic se na něm neprovozuje kromě prohlížení internetu.
a začni u něčeho normálního s ddr cache, třeba low-cost adata800, nebo lepší samsung 860.

Jáj, mamenko Sedembolestná, aký systém od vývojárov z CCCP používaš s obsadením miesta 96GiB na primárnom oddiele SSD? Prezraď názov OS, ale aj vymenuj všetok obslužný SW v ňom nainštalovaný, horím zvedavosťou, lebo nielenže nezaspím, ale ničo neželané sa môže stať v časopriestore Vesmíru ak nevyjdeš s pravdou von.

má smysl jmenovat to co zbírá místo - to není souborový manažer ani pomocné utility.
a pokud nechci dosmrti vypadat jako lama, zamlčel bych avast a ccleaner - na oboje věří jen děti, obojí víc škodí než prospívá.

doporučuju odinstalovat ty lameřiny, krámy od nera jsou taky spíš pro zlost. a s 2x větším ssd bude i ten windirstat zbytečný (to je už teď).

Takže, pozerám cez WinDirStat tak zložky na disku c sú: windows- 9,9 GB, program Files - 5 GB, program Files (x86) - 1,8 GB, programData 25,1 GB, Users - 10,1GB, <Files> - 6,2 GB, AMD - 3,8 GB, Games - 200 MB, Windows10Uprade - 205 MB, totalcmd - 10 MB, ostatné zložky zo symbolom dolára, menej než 3 MB. Toto je rozloženie môjho disku. Po spočítaní, nevieme čo zaberá 34 GB miesta.

System Volume Information - tu sú body obnovy a kadejaké veci medzi nebom a zemou.
-----------------------------------------------------------------
Stiahni si geniálneho číňana: Dism++ , rozbaľ zipku do zložky,
klik na x64 bit *exe, ako Správca.

neinštaluje sa do OS.

V lište hore Dism++ nastav v Options - Expert mode.

Zaklikaj cugrunt všetky štvorce až na Hardlink (veľmo pomaly), ten jediný vynechaj.

Ešte máš v Dism++ desiatky iných možností, odinštalovanie apps, OneDrive, balíky jazykov apod. Len sa radšej týchto vecí nechytaj.

----------------------------------------------------------
Potom si stiahni nadstavbu: Cleanmgr+ zipku, klik na *.exe

https://www.mirinsoft.com/cleanmgrplus/send/11-cleanmgr/50-cleanmgr

Vyčistí tempy, logy a browsery (len daj bacha na svoje heslá, cookies, radšej vynechaj tebou používaný IE browser FF/Edge/IE/Vivaldi/Operu......).

Zaklini v cleanmgrplus štvorček "skmprimovať systémové súbory", ušetríš ako bonus aspoň 1,2GiB miesta touto komprimáciou. Proces komprimácie je návratný.

Nemaj obavy o Dism++, nezasahuje do Registrov, čistí zložku WinSxS, duplicitné dll, exe, tempy, logy, zmaže veškeré body obnovy. Dism++ pracuje s MS príkazmi pre súbor dism.exe v PowerShell.

Po tomto úkone sa ozvi, koľko miesta si našanoval, môžem pokračovať s čistením ďalej, len na tvoje vlastné riziko.

Po spočítaní, nevieme čo zaberá 34 GB miesta.

1) o přístupových právech jsi někdy slyšel? takže si ten windirstat zase odinstaluj. začni používat mozek a normálního správce souborů - nejmenuješ ani typické skryté soubory.
2) malý disk naklonuj na 2x větší, už jsi ho měl mít koupený, dnes bylo otevřeno.

zase se někdy stav, bývá s tebou sranda.