Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nechápu internety (rychlost)

Dobry den,

chtel bych si na domu poridit rychlejsi internet. Ten soucasny se pri testu dostane na download 1 megabajt za sekundu a kamarad se dostane na 7 megabajtu za sekundu.
Kdyz jsem se dival na sluzby poskytovatelu, tak tam pisou furt same 20mbps 100mbps a ja byh potreboval, aby mi nekdo polopaticky vysvetlil, jakej si teda vybrat tarif, abych se dostal taky na tech 7 jako kamos, nebo alespon na vice nez 5. Klidne se smejte, ale nechapu ty prevody, vsude je megabit a megabajt a kilobit a me z toho jde hlava kolem.

Dekuju

Zjednodušeně 1B(bajt)=8 b(bitů)
1Mb=0,125 MB.Mb..megabit, MB...megabajt.
Tj.rychlost 100Mbps(megabit/s)=12,5 MB/s
Na rychlost downloadu 7 MB/s tedy potřebuješ min.56 Mbps,ve skutečnosti víc,protože to nepůjde na 100%.Tedy tarif 100 Mbps.A stejně to nebude zaručená rychlost,ale se slovem.

Optika většinou fachčí na 98-100% rychlosti ve smlouvě. Při vyšší zátěži jako 1 Gbit pak 95-100%. Tady nejde vůbec odhadnout, kolik budeš mít. Jak je výše psáno, zeptal bych se sousedů, od koho mají a třeba se zeptal, jestli si můžeš změřit rychlost. Přes DSLAMy ztratíš garantovaně minimálně polovinu toho, co máš ve smlouvě, protože prostě technologie + tam máš agregaci. Agregace znamená, že onu internetovou linku budeš sdílet ještě s někým, aby nebyla přetížená síť - důsledkem toho ti ale pochopitelně klesá rychlost. Ve smlouvě nebo v návrhu smlouvy bys měl někde mít, jakou agregaci poskytovatel garantuje (pokud negarantuje žádnou, ruce od něho pryč, je to šmejd). Když si vezmeš internet například o rychlosti 100 Mbps a ve smlouvě budeš mít 1:10 agregaci, poskytovatel ti garantuje, že tvoje rychlost bude mezi 10 Mbps a 100 Mbps.

Optika navíc skýtá další výhodu a to je symetrické připojení. Přes telefonní linku (DSLAM nebo DSL, obojí znamená trochu něco jiného) většinou získáš třeba 100 Mbps download ale třeba jen 5 Mbps upload a to např. při práci s cloudem vážně bolí. Optika má dnes prakticky už garantované, že budeš mít symetrické připojení - stejná rychlost uploadu i downloadu. Je pár šmejdů, co tě bude chtít natáhnout na "optiku" ale bude to jen DSLAM, který se bude tvářit "rychle". Tyhle linky mají pak tendenci mít vážně vysoký ping (kolem půl sekundy, to je kurva hodně, s prominutím) a padat - poskytovatel to opravovat nemusí, protože si s tím souhlasil ve smlouvě.

Solidní společnost ti dnes dá i měsíc na test internetu, určitě se toho neboj využít, většinou v tom nejsou žádné závazky nebo maximálně zaplatíš malý poplatek za instalaci. Třeba u nsá ve městě takhle poskytovatel přebírá zákazníky, protože má stabilní optiku a dává do začátku měsíc zdarma na test - UPC se ho snaží trumfnout ale heh... 1:50 agregace tomu zrovna nešéfuje no :-)

Jinak zbytek bylo řečeno mými předřečníky.

Optika pro bezneho domaciho uzivatele rozhodne neni garantovana a samozrejme je agregovana, ackoliv ve smlouve vetsina poskytovatelu neuvadi... Symetricka rychlot uploadu a downlodu taktez nemusi byt pravidlem - naopak stale vice pouzivana xPON ma downstream a upstream asymetricky ;-)

Kazdopadne je to porad o parnik dale nez xDSL

Tam nejde ani o to, aby si nastudoval nieco o optike, tam ide o jednoduchu matematiku...Orange, asi najvacsi opto operatorov u nas ma ma v SIXe 2x200Gb linku, cize by musel mat maximalne 400 zakaznikov, aby kazdemu vedel dat 1Gb neagregovany.
Orange ma samozrejme statisice zakaznikov a napriek tomu ma v spicke vyuzitie linky v SIXe len 20Gb/s.
Takze naozaj nemusis byt velkym matematikom, aby si si vypocital kolko garantovanych liniek vie Orange poskytnut.

Dobře ale agregaci v ramci max 2 Mbps vážně nelze snad ani počítat. Když si člověk zařizuje optiku, kupuje si minimálně 100 Mbps tarif. Jeslti tu chceme řešit tyhle hovna, tak to rovnou můžeme skládat počítač v radioaktivním obleku, aby nás ta radiace nedej bože nezabila. To už je paranoia a hnidopišství :-)