Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Hrozí nám kolaps internetu?

Je to zvláštne, ale internet je fenomém, ktorý sa rozvíja už niekoľko rokov po sebe geometrickým radom. Nehovorím len o penetrácií, ale aj o priemerných rýchlostiach pripojenia, ktoré za posledné roky stúpli o neuveriteľných 1000 percent. Je tento rast udržateľný a tempo primerané? Nie sme už na vrchole a nehrozí nám v blízkej budúcnosti paradoxne zhoršenie kvality pripojenia? Nielen na tieto, ale aj na iné otázky sa pokúsim odpovedať v nasledujúcej úvahe.

Návrat do minulosti

Na začiatku sa musím vo svojej úvahe vrátiť pár rokov dozadu. Písal sa rok 2002 a život zariadil, že jediný miestny ISP bol ochotný ma pripojiť za vtedy nekresťanských 30000 korún. Po dlhých vyjednávaniach mi „rupli“ nervy a rozhodol som sa stať sám ISP. Začínal som so 64kb linkou, na ktorej sa tlačilo 20 ľudí a všetci sme boli spokojní. Prečo? Vtedajšie potreby internetuchtivých jedincov sa výrazne odlišovali od dnešných, video sa po nete takmer vôbec nešírilo, stránky mali v drvivej väčšine menej ako 1MB, maximálny orgazmus bolo potiahnúť si nejakú tu mp3. Maily sa posielali zásadne len textové a všetko ostatné sa šírilo ručne, nakoniec celý web sa skladal zo zopár obrázkov stratených v tonách textových informácií. Toto všetko sa však postupne a nenápadne začalo meniť. Z tejto doby si dodnes pamätám na ten úžasný pocit, keď som mal v škole možnosť využívať T1 linku, ktorá bola dostupná v tej dobe len akademickým sieťam a veľkým korporáciam.

Pohľad na prítomnosť

Ako využívame internet dnes? Nie je žiadnym tajomstvom, že bežné stránky majú dnes desiatky MB a že novým fenoménom vo svete multimédií sa stalo video on demand. Spoločnosti ala Youtube sa razom ocitli medzi najprudšie rastúcimi firmami na svete a dnes si nikto nevie predstaviť, žeby nepokecal s rodinou, ktorá je na druhej strane zemegule cez Skype (samozrejme, že sa pritom „musíme“ aj vidieť), že si nepozrie nejaký svoj obľúbený klip alebo film na webe a pozeranie seriálov online je medzi dnešnou mládežou asi také bežné ako bolo za našich čias nahrávanie kaziet. Nesmieme zabudnúť na to, že dopredu sa derie HD formát a nároky sa budú v ďalších rokoch znásobovať a znásobovať. Akú linku potrebujeme dnes na plnohodnotné využitie internetu? Ak si odmyslíme vyššie spomínaný HD formát, ktorý sa šíri zatiaľ poskromnejšie tak pohodlné surfovanie a plnohodnotný svet multimédií nám dokáže sprostredkovať už 1Mb linka. Napriek tomu mnoho ISP ponúka koncovým zákazníkom linky rádovo vyššie len aby získali konkurenčnú výhodu. Tento trend je samozrejme dlhodobo neudržateľný a je len otázkou času kedy sa celý systém zosype ako domček z karát. Uvediem pár príkladov. Nie je to tak dávno, asi 2 roky dozadu, čo celkový agregovaný traffic v SIXE (Slovenské peeringove centrum), kde sa “stretávajú“ všetci slovenskí ISP dosahoval len niekoľko Gb. Dnes dosahuje v špičke 35Gb. Najväčší slovenský operátor T-com mal donedávna snáď ako jediný traffic nad 1Gb. Dnes? Skoro 14Gb v špičke a to ako jeden z mála veľkých operátorov ešte nemá vybudovanú optickú infraštruktúru smerom ku koncovému zákazníkovi. Bežný malý lokálny ISP odoberá konektivitu v desiatkách alebo stovkách Mb. Takýchto ISP sú desiatky, možno stovky. Samozrejme hovorím o SR, v ČR je traffic podľa dostupných údajov ešte 3x vyšší ako u nás.
Čo všetko tým chcem povedať? Už dnes je možné pozorovať fakt, že programy ISP značne predbehli vývoj sieťových rozhraní a rozvoj sieťovej infraštruktúry. Chudák packet na ceste k cieľu často narazí na nie jedno, ale hneď niekoľko úzkych hrdiel a často býva úzkym hrdlom práve samotný cieľ (server). Ako inak si vysvetliť fakt, že je takmer nemožné vedieť vyťažiť moderné „hyper-kozmické“ programy niektorých ISP nie na 100, ale napríklad aj na 80 percent. Pýtam sa načo mi je rýchlosť, ktorú neviem využiť? Naozaj potrebujem stiahnúť ISO súbor za 5min a nemôžem si „počkať“ 10-15min? Neuvedomujú si ISP a užívatelia, že tieto mega-hyper rýchlosti paradoxne spomaľujú celú sieť? Ja ako IT profesionál môžem prehlásiť, že nerozoznám načítanie bežnej stránky na 1024kb vs 2048kb linke.
Ok niekto môže namietať, že ISP si svoje úzke hrdlá strážia a neustále zväčšujú ich kapacitu. Ale, čo druhá strana barikády? Kopec serverov si ešte aj dnes veselo „fidliká“ na 100Mb aj ked 1Gb je štandardom snáď už 3-4 roky. Otázka pre logicky zmýšlajúcich jedincov, čo si myslíte koľko sessions zvládne bežný server s 1Gb sieťovkou, keď ho začne „atackovať“ niekoľko desiatok userov so 100Mb pripojením? Ak by šlo o file server jeho teoretické maximum je 10 userov na 100Mb, akonáhle tam pripojíme ďalších 90 tak server zo seba stále nevytiahne viacej ako 1Gb. Práve sieťová kapacita serverov je dnes hlavnou brzdou vo využívaní veľmi rýchlych internetových spojení aj keď do budúcnosti sa pravdepodobne bude úzke hrdlo presúvať skôr smerom k zákazníkovi.

Neistá budúcnosť

Je to asi 2-3 roky dozadu, čo som si všimol, že sa hlavne veľkí operátori začali predbiehať v ponukách a rýchlosti pripojenia začali raketovo rásť do nebies. Chvíľami mi to pripadalo ako licitácia na aukcii a dnes sme svedkami ponúk, ktoré už prekračujú hranicu 100Mb. Keby to dnes nejaké sieťové rozhranie umožňovalo čakal by som na prvého magora, čoby ponúkal gigový net za dostupnú cenu. Internetové programy sa bohužiaľ stali obetnými baránkami v rukách marketingových manažérov, ktorí za vidinou zisku boli ochotní zájsť za hranicu zdravého rozumu a presvedčiť zákazníka, že potrebuje niečo, čo vlastne vôbec nepotrebuje. Pritom paradoxne najväčší pokles rýchlostí v budúcnosti čaká práve užívateľov hyperrýchlych internetov ako u nás ponúka napríklad Orange. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Mnoho užívateľov mi bude tvrdiť a presviedčať ma, že ich 120Mb optické spojenia im naozaj chodia 120Mb. Súhlasím, ale treba si uvedomiť fakt, že tento internet je rozšírený v pár mestách na Slovensku, že celá sieť ma pár tisíc užívateľov a že tie pravé problémy nastanú keď tých zákazníkov bude nie 10000, ale 100000. Viete si predstaviť ten nápor vo večernej špičke (ide o SOHO segment, preto je hlavný nápor vo večerných hodinách) keď desaťtisíce internetuchtivých užívateľov zasadne k svojim mašinkám a začne žhaviť optické vlákna? Prečo slovenský T-com nevyužíva zďaleka teoretické maximá ADSL liniekm a ustrnul už dlhšiu dobu na 2-3Mb downloade? Odpoveď je jednoduchá. Skoro 700 tisíc dsl zákazníkov by T-com brány pri využívaní downloadu na maximum v špičke jednoducho zahltili a celá sieť by sa razom stala jednou veľkou upchatou diaľnicou.
Hrozí nám teda reálne spomalenie internetu? Dovolím si tvrdiť, že jednoznačne. Vidím to sám na svojej sieti, za posledné roky sa kapacita mojej siete znásobila asi 3-4x, ale počet užívateľov narástol 5-6 násobne, poskytované rýchlosti za rovnakú cena asi 4 násobne a hlavne niekoľko násobne narástol samotný užívateľský traffic. Už dávno sú preč časy, keď sa mesačný objem dát bežného usera rátal v MB. Dnes snáď nemám na sieti užívateľa, čoby mal mesačný traffic menší ako 1GB a sieť sa pomaly, ale isto zahlcuje a zahlcuje. Peniaze na upgrade siete SOHO užívatelia zďaleka nevyprodukujú a navyše dnes nie je dostupná žiadna spoľahlivá technológia, ktorá by niečo takéto umožňovala. Jediná cesta je nepodľahnúť všeobecnému trendu zvyšovania rýchlostí a držať ich v reálnych medziach. Potom sa napríklad na poradni vyhneme otázkam typu „Ako to, že som si nameral len 20Mb rýchlosť, keď si u ISP platím 60Mb“.

Záver

Na záver si stručne zhrnieme dôvody spomalenia internetu v budúcnosti
- penetrácia internetu vo svete
- technologické zaostávanie za penetráciou internetu
- marketingový boj o zákazníka a neustále neodôvodnené zvyšovanie rýchlosti
- preťažovanie chrbticových sietí operátorov
- preťažovanie serverov ako cieľových destinácii packetov
- vytváranie úzkych hrdiel mimo siete operátorov
- spôsob využívania internetu samotnými užívateľmi, hlavne používaním videa

Ukážka nárastu vyťaženosti liniek u T-comu za posledný rok
[t-com-year.png]
Ukážka nárastu vyťaženosti linky u Orange za posledný rok
[orange-year.png]

Edit: Rekord SIXu 16.11.2010 http://www.zive.sk/datova-prevadzka-v-sr-lame-reko rdy-six-prekrocil-40-gbits/sc-4-a-291053/default.a spx

loading...
Předmět Autor Datum
Tohle si flegu odporuje: - marketingový boj o zákazníka a neustále neodôvodnené zvyšovanie rýchlost…
kmochna 22.10.2010 10:34
kmochna
Nie neodporuje si to. Napriek tomu, ze poziadavky uzivatela vzrastli za tych niekolko rokov zdaleka…
fleg 22.10.2010 10:59
fleg
Dobry den Hledam nejaky profika ktery mi pomuze dostat se ze seznamky z be 2¨.Kamoska mi rekla ze je…
Jana222 13.01.2011 00:58
Jana222
Tohle není už úplně normální. Dotazy zde: add poslední
karel 13.01.2011 01:01
karel
Pekná úvaha, ako by si mi čítal myšlienky. Ono bohužiaľ je to tak, zákazník vždy "počúva" na vyššie…
deadhead 22.10.2010 13:24
deadhead
Trošku off topic, takže sorry... Ale milujem nostalgiu - Ten nápis PC World je prima, a čo trebárs B…
Zdendo 05.01.2011 20:38
Zdendo
"Chyba" nemusí být na straně uživatelů (tím netvrdím, že to v článku píšeš). Můj příklad. Začínal j…
L-Core 23.10.2010 08:12
L-Core
Dovolim si, ale poznamenat, ze tvoj ISP klame. Udavanu agregaciu v ziadom pripade nemoze dodrzat (vi…
fleg 24.10.2010 08:53
fleg
Nevím, zda klame nebo ne; zajímá mě "moje" rychlost, která je naprosto dostatečná (viz výše). Dvakrá…
L-Core 24.10.2010 17:30
L-Core
Předpokládám, že to jsou oxidanti? :-)
touchwood 24.10.2010 19:55
touchwood
Stačí kliknout na IP :-)
L-Core 24.10.2010 20:23
L-Core
Stačí kliknout na IP Každý tu tvojí IP nevidí. :-)
Cat 24.10.2010 21:31
Cat
každý ji vidí - je u oxidantů.
kmochna 24.10.2010 21:35
kmochna
Samozrejme pri surfovani sa kolisanie neda pozorovat. To je to caro ako rozdelit napr 100Mb medzi 10…
fleg 24.10.2010 20:50
fleg
skladbu netřeba ani měřit- vem si to tady: [4287-takhle-to-je-png] poradna, člověk se lopotí jak bl…
kmochna 24.10.2010 21:23
kmochna
Datové toky na internetu rostou rychlostí, která se neustále zvyšuje. Vedle inteligentních a žádanýc…
kropf09 31.10.2010 01:59
kropf09
<TROCHUOT> Já jsem na sdílené Wi-Fi. Nemám žádnou velkou rychlost, ale až tak mi to neva. Tu velkou…
Kráťa 10.11.2010 03:15
Kráťa
No, alebo mamka zdvihla sluchátko, že ide telefonovať a na nejakom 90% sa to doje.alo :D
Zdendo 05.01.2011 20:52
Zdendo
Mňa by skôr zaujímalo, ako je možné, že v pohode viem sťahovať aj 224 kB/s, ale keď pozerám na youtu…
msx. 24.11.2010 23:42
msx.
Po internete sa suska, ze T-com blokuje Youtube, resp ho shapuje u seba. Myslim, ze to moze byt celk…
fleg 25.11.2010 14:14
fleg
Akurát, že pokiaľ som mal T-Com, problém nebol. Keď som preišiel k alternatívnemu, ktorý ide cez T-C…
msx. 26.11.2010 02:48
msx.
Alternativci su kapitola sama o sebe. Tie poplatky co platia za traffic su likvidacne a divim sa, ze…
fleg 26.11.2010 08:59
fleg
ehm, a co chces mat nevyuzite kable a radia? ... njn, doslo aj na ISP, nie vsetko moze byt ryza. vse…
Pavol 26.11.2010 22:19
Pavol
Evidentne si nepochopil zmysel clanku. Pointa clanku je to, ze penetracia internetu a jeho vyuzivani…
fleg 26.11.2010 22:59
fleg
no doba šla vždy dopředu a technika nahoru,pochybuji že by se to obracelo a končilo to zhoršováním k…
agentik-x 28.11.2010 21:12
agentik-x
pochybovat můžeš, ale já to zhoršování vidím v "přímém přenosu". Nominální rychlosti sice rostou, al…
touchwood 19.12.2010 19:53
touchwood
v "přímém přenosu" kde na příklad?
agentik-x 20.12.2010 16:55
agentik-x
Matematika ti ide? Tak pocitaj. Ked som zacinal mal som kapacitu linky k ISP asi 4.5Mb, z toho som v…
fleg 20.12.2010 17:09
fleg

Tohle si flegu odporuje:

- marketingový boj o zákazníka a neustále neodôvodnené zvyšovanie rýchlosti
- spôsob využívania internetu samotnými užívateľmi, hlavne používaním videa
--
zaplatil jsem si za "dvaceti mego" a řekl bych, že ho dokáži využít, takže odůvodněné dvacetimego:
- za routerem nejsem sám
- všichni jsou "multimediální" (yt, tv, rádio...)
- někteří i cloudový (to je hlavně řev u upu, který je pomalý)
----
úvaha zajímavá, nicméně neviděl bych to tak černě. problém nevidím v rychlosti, ale spíš v latenci, a dále v nenažranosti některých isp, kdy kapacitu prodaj několikanásobně a až všichni dorazí z fachy večer dom a zapnou YT, tak síť klekne a to má normálně tržní řešení.

Nie neodporuje si to. Napriek tomu, ze poziadavky uzivatela vzrastli za tych niekolko rokov zdaleka dnes nepotrebujeme linky radovo v 10Mb. Preto som v clanku spomenul, ze 1Mb linka plne pokryje poziadavky bezneho uzivatela.
Tym ti odpovedam aj na druhu poznamku, samozrejme viem si predstavit jedincov, ktorym nestaci ani 100Mb. Verim ti, ze tvoje poziadavky su vyssie ako spominane 1Mb, ale ty urcite nie si bezny uzivatel;o).

Dobry den
Hledam nejaky profika ktery mi pomuze dostat se ze seznamky z be 2¨.Kamoska mi rekla ze je dobra seznamka.Jenze nerekla ze se v te seznamce plati penezma a ja si presne necetla smlouvu byla sem nepozorna a ted nevim jak se z ni mam odhlasit prosim pomozte mi dost to specha.Chci se ste seznamky odhlasit co nejdriv

Pekná úvaha, ako by si mi čítal myšlienky.

Ono bohužiaľ je to tak, zákazník vždy "počúva" na vyššie čísla. Rok dozadu som si spokojne fungoval na 15/10 linke, lenže kúpil som barák a nebola iná možnosť ako DSL a tak mám teraz 3,5/0,5. A čuduj sa svete, zistil som že mi to stačí :) Film si potiahnem, aj nejakú inštalačku, youtube a pod. bez problémov...okrem toho zúfalého uploadu mi to vlastne plne vyhovuje. Takže možno veľa bežných užívateľov to spomalenie v budúcnosti ani nezaregistruje. Ale vychádzam samozrejme zo subjektívnych skúseností človeka ktorý je už internetom za 12 rokov používania pomerne nasýtený.

OT: Pamätám si ako kedysi malo jedno číslo PC Worldu na titulke veľký nadpis: "P II 300 Mhz. Potřebujeme takovou rychlost?" :)

Trošku off topic, takže sorry...
Ale milujem nostalgiu - Ten nápis PC World je prima, a čo trebárs Billovo Gatesovo prehlásenie: 640kB RAM - toľko pamäti postačí každému :D - spróbujme teda pustiť jeho vistu na tých 640kB RAM :D (jehovistu?)

Môj prvý personálny počítač mal neuveriteľných 4.77MHz procesor (8086) 640kB RAM, VGA 256kB 320x200 256 farieb alebo 640x480 v 16tich farbách, 20MB 5.25placový HDD a 5,25palcová floppy 360kB a to som bol borec :)
Na mojej novej 16MHz dvaosemšestke som si na kolene zletoval DA prevodník, nakoľko zvukovka stála 6 litrov - to sa rvalo do 25 pinového LPT portu. USB? To ešte nebolo ani na pláne. A mal som neuveriteľné 2MB RAM a 80MB 3.5palec HDD a 3.5 palec Floppy - paráda!

Krásne to boli časy... Títo mladí vážne nevedia o čo prichádzajú.

PS:
Keď som mal 10 rokov, dostal som mikropočítač "Ditaktik GAMA" s neuveriteľnou 48kB RAM :D
A v 11tich som si robil vlastné hry v jazyku BASIC, "driver" na jednoihličkovú tlačiareň BT-100 vrátane kábla. Tlačiť bolo možné len za pomoci kopíru (uhľový papier) - rýchlosť tlače - "fotografia" 9x13 cca polhodka :)

"Chyba" nemusí být na straně uživatelů (tím netvrdím, že to v článku píšeš).

Můj příklad.
Začínal jsem s internetem v roce 1999 (modem, pevná linka Telecomu) s 54kbps (teoreticky jsem stahoval maximálně 4-5kB/s). Někdy v roce 2002-2003 jsem přešel k místnímu wifi ISP:
128/32
196/64
1M/128
4M/516
8M/1M
...to vše v ceně 600Kč + DPH. Rychlosti navyšoval ISP automaticky, jak šel vývoj dopředu. Slušná "výkonnost" přípojky začala až u megabitu.

Před pár týdny nabídl provider tarif 16M/16M a to za míň peněz, 500Kč + DPH s deklarovanou agregací 1:10 (Agregace byla i předtím, neuváděl se ale její poměr). Moje zkušenost je, že dosahuji zcela běžně rychlosti >8000kbps down a >4000kbps up. V noci (brzo ráno) či dopoledne v prac. dny se rychlost stahování blíží teoretickým 16M (testováno třeba ze Steamu či dataportu). Proč toho nevyužít a zůstávat na pomalejších rychlostech (za víc peněz), i když by mi 8M/1M stačilo? Internet routuju v domácí síti na IP telefon, nově TV Samsung, několik PC/NB.

Dovolim si, ale poznamenat, ze tvoj ISP klame. Udavanu agregaciu v ziadom pripade nemoze dodrzat (viem to z praxe) a prave narast rychlosti ako reakcia na vseobecny trend bude viest k vyrazne vyssiemu zatazovaniu chrbticovych spojov.
"Riesenie" bude, ze dana agregacia strati vyznam a v sumare ti pojde internet pomalsie ako teraz.

Nevím, zda klame nebo ne; zajímá mě "moje" rychlost, která je naprosto dostatečná (viz výše). Dvakrát do roka (+/-) se stane, že rychlost začne kolísat a je výrazně nižší; stačí telefonát na linku 800 xxxxxx a během chvilky je zjednaná náprava.

Při surfování, mailování, sledování TV/YT nepozoruji nějaké problémy s rychlostí, vše běží hbitě. Rychlost vlastně sleduji akorát v případě, že stahuju velké objemy dat (např. Steam).

Samozrejme pri surfovani sa kolisanie neda pozorovat. To je to caro ako rozdelit napr 100Mb medzi 1000 ludi a kazdemu to "ide" 10Mb. Toto "kuzlo" vyuziva kazdy ISP.
Lenze ISP podcenili zmenu spravania a potreby userov.
Za prve sa vyrazne zmenila skladba a maju tam kopec mladych ludi, co predtym nebolo. Za druhe ako som uz spomenul klasicky web uz davno netvori majoritu. Priorita pre mladych su multimedia a rozne servre v style torrentov. Objem prenesenych dat rastie kazdym mesiacom u VSETKYCH userov a je to dlhodobo neudrzatelny jav.
Sam som zvedavy co prinesie buduci rok. Minimalne uvidis, ze na poradni zacnu pribudat "reklamacie" roznych hyper rychlych programov.

Datové toky na internetu rostou rychlostí, která se neustále zvyšuje. Vedle inteligentních a žádaných informací, je síla přenášených blbin, jako je tv přenos spánku křečka Pepička Vomáčky nebo pozorování voliéry s uhynulým ptákem v ZOO. Internet se začíná podobat poddimenzované odpadové stoupačce v paneláku. Je jen otázka času, kdy přijde instalatér a sdělí obyvatelům, že mohou chodit na záchod pouze ve čtvrtek. Páteřní linky budou svítit jako neon a s příchodem IPv6, kdy bude mí svoji IP adresu, každé hajzlprkýnko, nastane to, co nás čeká jako závěr populační exploze, totiž že se přelidněná zeměkoule nakloní, překotí a my sjedeme po zadku z nakloněné koule, jako z Titaniku do studené vody. Možná, že to někoho probudí, jestli to ovšem ještě k něčemu bude. Prostě neviditelná ruka trhu nám natrhne prdel od ucha k uchu.

<TROCHUOT>
Já jsem na sdílené Wi-Fi. Nemám žádnou velkou rychlost, ale až tak mi to neva. Tu velkou rychlost nemám zejména proto, že školáci imrvére stahují kvanta hudby a filmů, bezohledně na plné pecky, protože "to musí mít ihned". Za den natahá 20 GB a ani si to neposlechne a smaže to, aby se mu vešlo další ma HDD.
Zlaté časy, když jsou ve škole.
A když nás bylo v roce 2003 50, sice jsme neměli tak rychlou celkovou linku jako teď, ale byli jsme "odkojení modemisti" a nikdo moc netahal. a když ano, tak pomalu. Pamatuji, jak jsem tenkrát stahoval Namo Web Editor 40 MB, asi hodinu a trnul hrůzou, aby mě kluci nepeskovali, že to brzdím ostatním. :-)
</TROCHUOT>

Myslím si, že všechno to přetěžování je způsobeno tím, že internet se stále více zaměřuje na zábavu a na mládež (YT FB...).
Když jsme měli internet víceméně "na práci", nebyly takové požadavky na "ihned 20 GB" jako teď.

Mňa by skôr zaujímalo, ako je možné, že v pohode viem sťahovať aj 224 kB/s, ale keď pozerám na youtube nejaké video, tak mi to niekedy ledva ťahá 64 kB/s, hoci u lokálneho providera, ktorý dáva len 128 kB/s ide youtube rýchlosťou blesku. Bavíme sa o kilobajtoch za sekundu. Nie že by mi to vadilo, len tomu celkom nechápem. Konektivitu na youtube nezabezpečuje tá istá linka od Slovenska? Alebo potom môj provider občas upravuje rýchlosť youtube počas dňa. Iné vysvetlenie nemám. Môže byť aj inakšie?

Ďalšie dôležité informácie: Mám alternatívneho providera, ktorý ide po kábloch T-Comu. Mal som kedysi T-Com a ten s youtube problém nemal. Po zmene providera (rýchlosť rovnaká) občas pozorujem problémy s youtube. K tomuto problému došlo zo dňa na deň zmenou providera.

Alternativci su kapitola sama o sebe. Tie poplatky co platia za traffic su likvidacne a divim sa, ze este vobec taketo sluzby poskytuju. V tomto pripade si myslim, ze "tichy shaping" robi samotny alternativec, pretoze musi, aj u neho tvori youtube traffic podstatnu cast preneseneych dat, za ktore dost tvrdo plati T-comu.

ehm, a co chces mat nevyuzite kable a radia? ... njn, doslo aj na ISP, nie vsetko moze byt ryza. vsetko sa meni, tak preco by stale malo platit pravidlo 1mb=10 ludi? vsak modernizacia...

z mojho pohladu...ked na to nemas, tak to predaj. na skfree sa niekto najde, kto ta kupi.
uz mi pripadas ako ten clovek z BB, co kedysi predaval siet kazdu chvilu.

a ked tak, ja by som nadpis upravil: hrozi nam kolaps slovenskeho internetu? vsak nemusite chodit na dovolenky na maledivy a seychelly:), ale si kupte nejake poriadne cisco(a zahodte mikrotiky)....

Evidentne si nepochopil zmysel clanku. Pointa clanku je to, ze penetracia internetu a jeho vyuzivanie stupa geometrickym radom, kdezto kapacity sieti (aj chrbticovych) len aritmetickym. A tym nemyslim len siete ISP samozrejme.
Tu nejde o moje radia a uzke hrdla, uzke hrdlo ma kazdy ISP, uzkym hrdlom si aj Cisca v SIXE a situacia sa bude casom zhorsovat.

Matematika ti ide? Tak pocitaj.
Ked som zacinal mal som kapacitu linky k ISP asi 4.5Mb, z toho som vyuzival 64kb, pretoze 2Mb stal v tej dobe 80k. Celu siet som mal postavenych na podpobnych spojoch a nebol problem s lagom ani s odozvami od routrov. Vtedy nebol problem spoj vytazit, ale zaplatit.
Momentalne mam najsilnejsi spoj o kapacite cca 30Mb, pritom kludne by som mohol tahat aj 60Mb, ale mam problem rozviest tuto kapacitu tak, aby bola dostupna vsade. Nehovoriac o tom, ze rozne multisession spojenia, viry, downaloadre dokazu vytazit jednotlive routre na maximum a casto sposobuju skoro az kolaps siete. Teraz nemam problem si konektivitu zaplatit, mam problem s vytazenim siete.
Cele je to o tom, ze kapacita chbrticovych sieti rastla vyrazne pomalsie ako rychlosti pripojenia a vyuzitie internetu sa kapanek posunulo inym smerom ako tomu bolo pred par rokmi.
A bude horsie;o).
Inak, aby nevznikok dojem, ze som neschopny ISP, problem s odozvami a rychlostami v spicke riesi kazdy ISP, dokonca aj kablovi a opticki ISP a to ich marketingove oddelenia stale tlacia do vacsich a vacsich rychlosti.
Ked budes raz otrlejsi mozno pochopis, ze 1Mb s odozvou od nixu na urovni 10ms je lepsi ako 20Mb s tucnou agtregaciou a hupajucou odozvou.

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru

loading...