Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozdělení pevného disku a RAM

Ahoj, poohlížím se po novém herním notebooku, ale stále nedokážu najít odpověď na dvě otázky, našel jsem totiž notebooky, které mají buď RAM 16 GB nebo 2x8GB RAM a to samé u pevného disku: buď je 1000 GB SSD nebo 2x512GB SSD.

Mohl by mi prosím někdo osvětlit rozdíly? Zdali to má nějaký vliv na výkon, v čem je co lepší a tak dál, pro co se tedy spíše mám rozhodnout, jestli vcelku nebo rozdělené. Snažil jsem se to nějak najít, ale nějak tomu stále nerozumím.
Budu moc rád za pomoc.

Díky!
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

No a čemu na tom chceš rozumět? Dvě RAM umožní režim dual channel s mírným nárustem výkonu a na rozdíl od jedné větší RAM nepůjde pamět jednoduše rozšířit přidáním další. U dvou menších SSD časem zjistíš, že na jednom disku je místa málo a na druhém přebývá. Tahle akademická debata asi nemá smysl. Když si myslíš, že potřebuješ tzv. herní notebook, vybírej z konkrétních typů.

(herní) notebuk je nerozšiřitelný kriploidní krám, s celkem omezenou životností. myslím, že není perspektivní počítat s rozšířením ram do budoucna, vzal bych rovnou dual channel. u intelu to zas takový rozdíl ve výkonu nedělá, tam budeš mít spíš dobrý pocit.

disk (asi nvme) bude v notebůů mizerně chlazen. nebo si na yt najdi video "diassembly konkrétní_typ", jestli není disk vidět. u těch dvou disků se snad lépe rozloží chlazení, ale možná je to jen zbožné přání.

Pokud bych to kupoval já tak vyberu ram 2*8 /protože předpokládám že rozšiřovat na 16+16 nebudu/ a vyberu 1000gb ssd - ideálně v nvme (pcie) provedení. Nebo 512 ssd a volný slot. Budu počítat s cenou cca 35+ tisíc.
Pokud na penězích nezáleží vem 16GB a rovnou doobjednej druhou 16GB.