Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Propojení dvou síťovek patřících do jiných sítí

Ahoj, potřebuju trošku poradit. Mám dvě síťovky. Jedna je k poskytovateli internetu a druhá je do sítě. Ta do sítě má IP adresu 192.168.2.254 a masku 255.255.255.0, s tím, že DNS je tedy taky 192.168.2.254. Ta k poskytovateli má IP adresu 192.168.148.2, masku 255.255.255.252, bránu 192.168.148.1 a dva DNS servery 31.47.96.35 a 31.47.98.36. No a já bych potřeboval ty dvě síťovky propojit, aby mezi nimi procházely pakety tam a zpátky. Tak nějak hádám, že to bude statická routa, ale za boha mi to nejde udělat tak, aby z té síťovky od poskytovatele tekl internet do té druhé a tím pádem do celé sítě. Mám to puštěné na Windowsu, za to mě prosím nekamenujte, vím, že to není dobré řešení, ale prozatím to stačí.. Další věc bude asi firewall, aby to vůbec nějak fungovalo a příjde mi jako blbost ho celý vypínat, když se tam bude muset povolit jenom něco. Ví někdo prosím, jak to udělat? Děkuju moc..

Momentálně je tam router, nějaký getnet a ten tři sítě dohromady nezvládá.. Tam za tou sítí 192.168.2.0 jsou totiž ještě další dvě zapojené na ní. A já tam mám počítač, který slouží jako server něčeho, tak jsem tam nacpal druhou síťovku a tím pádem bych to mohl použít místo toho routeru, který komunikuje s poskytovatelem a těma třema sítěma. Chtěl bych to aspoň zkusit udělat na Winech a potom třeba na ubuntu nebo něčem takovém.

Když jsem povolil to routování, tak co potom s tím?

EDIT: A teoreticky bych mohl koupit ještě dvě síťovky a dát do toho pc ty sítě všechny.. Protože takhle by to šlo stejně přes switch a ten tomu taky něco ubere určitě.

wut?!

pominu volbu nějakého podivného getnetu, to je nepodstatná technikálie. Otázka zní: proč má být routerem Wokenní sračka a proč máš v lokální síti další routery?

edit: abych ti to usnadnil:
1. zrušit další routery, pokud nejsou třeba (např. z nich udělej APčka, pokud mají mít úlohu jen jako wifi dokrývače)
2. nasadit nějaký normální router, RB52D má výkonu na rozdávání. Pokud chceš ještě vyšší výkon, můžeš nasadit PCEngines APU2, ten pod Mikrotikem nebo pfSense/Opnsense či IPFire bez potíží umí jít až na rychlost fyzické linky, tj 1Gbit při routingu.
3. Svůj "server" předpokládám chceš mít dostupný zvenčí, to se řeší forwardem.

Není to moje síť.. Já jsem ten router nezvolil.. Protože Je ta síť rozdělená prostě na tři a každá jde někam jinam.. Je to 192.168.2.254, 192.168.12.254 a 192.168.22.254

Wokení sračka, protože to chci zkusit aspoň na tom, abych pochopil. jak se to nastavuje na tom počítači vůbec. Na routeru bych to zvládl. A proč nemůžu použít třeba Ubuntu, to se taky jako nehodí? Vždyť už je to linux, sice není na to přímo zaměřený, ale je to linux.

Ubuntu je desktopový sráč, který je defaultně zatížen balastem, který nemá na routeru co dělat.

Pokud nechceš rušit podružné routery, pak musíš NATovat, nebo zajistit u poskytovatele naroutování tvého subnetu (což asi neklapne).

Jestli se chceš něco učit, tak si na to v labu udělej cvičení (lab si můžeš vytvořit na jednom PC v rámci virtualizace).

On tam ten počítač totiž kdysi byl, akorát odešla deska a nikdo doma s linuxem moc neumí, tak jsem si říkal, že to nějak zkusím udělat znova.. A od té doby, co tam ten počítač není, tak je ta síť strašně pomalá.. Asi by tam šel dát nějaký Mikrotik, který do sebe dá více karet a je hotovo, ale když mám tu možnost tam dát ten počítač, tak proč toho nevyužít.. :))

jak více karet? Vždy každý krabičkový RB má minimálně 4 porty, běžně 5! Ty si můžeš rozeskládat do 5 odroutovaných sítí, RB podporuje mrtg, takže si můžeš kreslit grafy toků dat na ifaces, apod.

A divíš se, že to je teď pomalý, když to provozuješ na nějakém prašivém a nevýkonném routeru?

Už podruhé píšu, že to není moje, že chci jenom předělat ty routery do toho pc. Ta síť jinak funguje už takových 15 let, bylo na ní takových 100 baráků, ale teď se to přemísťuje k jedné firmě, protože toho taťka má strašně moc, tak to odkupujou. Do doby, než zhavaroval ten počítač, který byl místo těch routerů to všechno šlapalo jako hodinky.

cože? Pro ten tvůj wokenní router jsou obě sítě místní, tam už žádnou routu nepotřebuješ.
Co potřebuješ, je buď routa na tvé výchozí bráně (192.168.148.1), která musí vědět, že síť 192.168.2.0/24 je za routerem 192.168.148.2, NEBO na routeru 192.168.148.2 musíš mít aktivní NAT.

Kdybys pořídíl Mikrotika, tak takové kraviny s Woknama neřešíš. Ale ty máš ještě jiný problém: vůbec nerozumíš routování!

Učil jsem se to asi tři roky zpátky na škole, ale za tu dobu už jsem zrovna tohle trochu zapomněl, tak proto se asi ptám. A NAT tam mí právě nechci..

EDIT: A v ciscu mi to přišlo logičtější, protože sis mohl nastavovat routy přímo na daný port a interface, tady to nastavuješ nějak..Obecně? Tak proto se v tom plácám.

pokud nechceš NAT, musíš konfigurovat tvou výchozí bránu. Ta musí vědět, že za tebou leží daný subnet (tvůj router to "ví", protože je součástí té sítě).

ad edit: Mikrotik nastavuje NAT (potažmo celý FW) zcela v intencích linuxových iptables. Tady není co řešit, nic jednoduššího neexistuje.

Opět to trochu urychlím:

nastuduj si: https://pc.poradna.net/articles/345180-jak-diagnostikujeme-a-resime-problemy-se-sitovymi-pripojenimi-dil-ii-routing-smerovani

zejména tento případ:

[82103-linie-png]

R2 je ve tvém případě tvá výchozí brána (192.168.148.1), R1 pak tvůj router.
Pokud nemáš na podružných routerech povolený NAT, pak musíš samozřejmě přidat routy i do těchto dalších subnetů.

P.S.: a prosím, nepiš tady nic o Ciscu, kdybys ho znal, tak tyhle základy mrskáš jako z partesu!

No prošel jsem si to a abych to nezkoušel přímo, tak jsem tu jednu síťovku nechal s IP 192.168.2.99 a bránou 192.168.2.254(To je teď ten getnet) a tu druhou dal jako 192.168.18.254 s bránou 192.168.2.99. Zároveň jsem na tu druhou připojil router, abych se mohl do té sítě připojit třeba přes wifi a dal mu ip 192.168.18.1 a bránu 192.168.18.254. Když jsem na té wifi, tak můžu pingovat 192.168.18.1, 192.168.18.254 i 192.168.2.99, ale dál už ne. Když jsem přímo na tom pc, tak můžu pingovat zase až k 192.168.18.1. Internet na tom routeru ale nejde. Zkoušel jsem ty routy, ale asi to píšu špatně nebo já nevím, prostě mi to nejde.. Routování povolené mám, s natem jsem nic nedělal. Dáš mi prosím tě příklad tady té routy, tak jak má být? Přímo ten příkaz..