Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ventilátory u PC

Dobrý den, kamarádovi budu pomáhat stavět PC a momentálně řeším zapojení ventilátorů.
Vybrali jsme tyto: produkt
A tuhle základovku: produkt
Ventilátory jsou na 3pin, na desce jsou pouze 4piny. Pokud vím, tak by tam stejně měli jít zapojit, ale regulace otáček funguje přes napětí a vůbec nevím jestli se to dá nějak nastavit v biosu nebo tak něco. Jen nechci, aby jeli stále na 100%.
U RGB jsou zas 3piny a u desky je napsáno toto : RGB LED 5V (1x), RGB LED 12V (2x).
+bedna ve které už budou 2 ventilátory. Tato: produkt

Vůbec nevím, jestli to všechno půjde spolu nějak zapojit do té desky. Tipuju, že nejspíš budu muset koupit nějaké redukce.

Budu rád kdyby mi někdo pomohl a poradil se zapojením všech ventilátorů.

Předem moc děkuji za rady.
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

To chtělo koupit čtyřpinové s PWM, bývají o něco dražší.
Zapojení je obvykle kompatibilní na 2, 3 i 4 piny (setkal jsem se s větráky, které kompatibilní nebyly, musel jsem drátky přeházet, ale ty taky původně nebyly pro PC).
Bios nabízí nastavení jestli regulovat napětím (voltage) nebo pulzně šířkovou modulací (PWM) a to je ono. Ale jestli to bude nabízet na všech konektorech, to je potřeba si přečíst v manuálu. Stejně jako to, na základě čeho reguluje. Myslím, že je to zrovna asrock (teda tak 10 let starý), který měl tu regulaci dost mizernou, střídaly se stavy, kdy jel naplno s mírným otáčením (chtělo to něco mezi), regulátor kmital jakoby byla přešvihnutá proporcionální konstanta, bohužel nenabízel žádnou možnost nastavení.
S RGB neporadím, tuto ozdobu jsem ještě nezavedl.

Nechápu, proč někdo píše tak hloupé odkazy, z kterých není poznat vůbec nic.

Něco ve stylu: Je lepší tento produkt nebo produkt nebo snad dokonce tento produkt? A co si myslíte o tomhle produkt? Momentálně používám produkt, ale často u něhop zlobí produkt, takže musím používat produkt. Rád bych si koupil tenhle produkt, ale na něj nemám peníze a tenhle produkt je zase moc drahý.

Krása, že? A rádce aby všechno rozklikával nebo jezdil myší jako trotl.

Vážně nechápeš?!
==================================================================================
Vybrali jsme tyto: produkt
A tuhle základovku: produkt
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vybrali jsme tyto: Fractal Design Prisma AL-12 ARGB 120mm 3 pack
A tuhle základovku: ASRock B365 PRO4 - Intel B365
==================================================================================

To je asi věc každého, kamarád to chce mít pěkně sladěné a je to jeho věc.
Nechápu tyto super odpovědi, které jsou naprosto k ničemu.
Ani se nedivím, že to tady pomalu umírá, když přijde někdo nový a dostane se mu přesně takový klasický typ odpovědi od Karla, příště se už nevrátí.
Přišel jsem si pro radu, zda mi někdo nepomůže vyřešit zapojení všech ventilátorů a ne se dozvědět, že ventilátory jsou hnusné a dva stačí.

tak vezmi tu variantu RGB fans pro 4-pin PWM, jako určitě půjdou zregulovat i ty 3-pin když snížíš napětí, ale zase potřeba otestovat o kolik můžeš jít dolů, aby se roztočili atd. to u PWM nehrozí...
jinak ti bude stačit jeden 5V RGB konektor (addressable RGB header) na desce a RGB konektor fanů zapojíš na sebe "do vláčku" (3 jsou OK) jsou na to uzpůsobený a konektor pak budeš nastavovat přes soft ASrocku

v manuálu desky píšou snad u všech fan konektrorů, že jdou regulovat přes DC/PWM, takže ano půjde to, když snížíš napětí v BIOSu, u ventilátorů píšou startovní napětí 7V, což by mohlo stačit srazit otáčky hodně pod 1000RPM, což snad bude stačit, pokud nechceš úplně ultra tiché PC (třeba Noctua přes DC se roztočí i při mnohem nižším napětí).