Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nanutena Aktualizacia - Problém z monitorom

Monitor HP Pavilion 22xi zostal rozkalibrovaný po vynútenej aktualizácií win10. Poraďte ako skalibrovať monitor lebo po aktualizácií, farby úplne ťahajú oči. Hlavne biela farba je neskutočne jasná, upravil som brigness aj kontrast ale nepomohlo to. Obrazovka naďalej doslova reže oči a hlavne biela.

když jsi to nějak měnil, vůbec nebylo od věci napsat, na jaké hodnoty jsi zhruba nastavil monitor. nejsi tu první rok a víš že neurčité popisy moc neslaví úspěch.

kromě těchto těch dvou údajů se výrobci snaží přelstít zákazníky a přidávají třetí nastavení pro podsvícení, chová se podobně jako jas.

a jeden starší tip: vypnutý monitor - stisknout a držet tlačítko menu - zapnout monitor.
někdy se pak v osd může objevit advanced menu pro další nastavení.

jas stáhnout natolik, ať přestane svítit černá. (nějakých 90% je fakt šílené)
u nových monitorů to bývá hodnota cca 40 nebo i méně.
kontrast se pak vytahuje nahoru na tolik, kolik člověku vyhovuje, 75% i více.

rozjebávání jednotlivých barev nemá smysl, jednodušší pro vrácení zpět je zvolit nějakou pevnou rgb teplotu - ani moc do červenožluta, ani do modra.

tady se dají zvolit nějaké barvy plochy i písmo po celé ploše: https://www.eizo.cz/testu-monitoru/

Brightness - 35, Contrast - 70, Color - 6500 som nahradil RGB-2,2 pôvodne 3,5 ale biela je stále strašne biela, ťahá oči. Monitor bol pred aktualizáciou ešte v poriadku, bežal od 2015 roku a žiadne problémy. Po desať minútovom držaní tlačítka monitoru sa mi nespustil, žiaden advanced mod. Pri zmene Brightness na 0, sú farby tmavé ale biela ostáva. https://www.eizo.cz/testu-monitoru/ pri teste niesú žiadne problémy a obraz i farby sú ostré, a výrazne ale tá biela.

brigness a contrast už dávají větší smysl. gamma 3.5 byla taky úplně mimo, číslo 2.2 je pro monitory typické.
6500K: https://cs.wikipedia.org/wiki/Barevn%C3%A1_teplota

vypnutý monitor - stisknout a držet tlačítko menu - zapnout monitor.

netušil jsem, že 2 tlačítka jsou tak nepochopitelná, ale každý není rozený technik.
pár sekund: vypnout vypínacím tlačítkem, stisknout a držet menové tlačítko, zapnout zapínací tlačítko, teprve pustit menové tlačítko.
ta funkce s podrobnějším skrytým nastavením vůbec nemusí být v menu zabudovaná, je to jen možnost, třeba můj bývalý hp monitor to měl.
když se povedlo opravit korekce normálnějším nastavením jasu a kontrastu, zapomněl bych na to.

jeden systém - jedna barva - jeden normalizovaný uživatel:
je skoro 30-letou demencí m$ windows10, které nepochopily, že mít všude bílé pozadí okna je neergonomická zrůdnost. win10 už klesly tak hluboko, že defaultní bílá nejde změnit, jinou barvu ani nepředpokládají, nové verze tupých m$ office ignorují systémové barvy a bílou nastavují natvrdo, což při celodenním (a celoživotním) používání pc vadí.
přesněji řečeno po 30 letech m$ znovu vynalézá kolo a přináší tmavý styl windows jako obrovskou novinku. ta je jistě efektní na mobilech, ale na celodenní práci s win to taky není volba pro každého. ale pokud trvá alergie na bílou, zahodit office od m$ a ztmavit desktop.

Preinštaloval som win10, biela bola v poriadku až do chvíle, upradu na najnovšiu verziu 1909. Od tej chvíle zasa silne ťahá oči. Kalibračka od MS nastavuje vždy najsýtejšie farby, pokiaľ si prezerám len obrázky alebo hrám hry tak to nevadí. Bohužiaľ pri písaní vo worde či inom kancelárskom programe je to problém, jediným spôsobom ako pracovať je Štart/Nastavenia/Prispôsobenie/Nastavenie vysokého kontrastu (Prehodí to v MS bielu a čiernu a potom, môžem krátkodobo pracovať). Neviete kto by v Košiciach do 20 €,- skalibroval monitor.

a) stáhni SPRÁVNÝ ovladač pro grafiku z webu výrobce.
b) odinstaluj grafiku včetně SW ve správci zařízení (popř. použij DDU).
c) restartuj PC s odpojeným Internetem.
d) nainstaluj správný ovladač a zakaž aktualizaci ovladačů.
e) připoj Internet.
f) na monitoru nastav nějaký default nebo nějaké "střední" hodnoty (jas a kontrast dle potřeby, gamma = 2,2).

a) stáhni SPRÁVNÝ ovladač pro grafiku z webu výrobce.
b) odinstaluj grafiku včetně SW ve správci zařízení (popř. použij DDU).
c) restartuj PC s odpojeným Internetem.
d) nainstaluj správný ovladač a zakaž aktualizaci ovladačů.
e) připoj Internet.

Stiahol som AMD Radon radeon-software-adrenalin-2020-20.1.1 (Ovládač ku grafickej karte), HP sp73309 (ovládač k displayu), Stiahol som DDU Unistaller. Vypol som internet a spustil DDU, rozostrilo to obrazovku a následne to reštartovalo pc. Po návrate bola obrazovka 800x600 Nainštaloval som AMD aj HP ovládače ale nič sa nezmenilo. Dokonca aj z odinštalovanými ovládačmi bol biela strašne silná.

f) na monitoru nastav nějaký default nebo nějaké "střední" hodnoty (jas a kontrast dle potřeby, gamma = 2,2).

Def. hodnoty sú Jas 90 a kontrast 80, posledná položka je Color. Sú tam možnosti: 1. Warm (5000k), Standard (6500k)-predvolené, Cool (9300k), Crustom (RGB): I. R-2.55, II. G-2.55, III. B-2.55, Gamma - I. Off, II. Low, III. Medium - predvolené, IV. High, (Zmenou hociktorej možnosti sa nemení nič. Gamma akoby nič neznamenala. Obraz zostáva rovnaký či je Medium alebo Off). Žiadnu hodnotu strednú tam nemám.
V súčastnosti som nastavil Jas 30, Kontrast 80, RGB-2.20, Gamma nemá žiadnu úlohu je nastavená Off. Biela stále strašne dráždivá, ostatné farby už bledé. Nechápem, v čom môže byť ešte problém. Aktualizácie ovládačov vypnuté.

Kontrolní otázka!
Pri tej aktualizácii Win10 - mal si zakázané aktualizovanie ovládačov? Nie?
Tak si zo stránky výrobcu GK (ak máš desktop PC), alebo zo stránky výrobcu NB (ak máš NB) stiahni ovládač grafiky a aktualizuj ten ovládač, aby si odstránil ten generický od M$ (ktorý asi evidentne nespolupracuje dobre).

Zakázané boli aj windows aktualizácie tak aktualizácie ovládačov. Tak nechápem ako mi môžu stále chodiť Ms aktualizácie. Ovladače od Ms som preinštaloval a nainštaloval originalny soft od AMD Radeon, stále je ale problem z bielou. Aktualizácie AMD Radeon inštalujem i povoľujem vždy ručne. Ovládače k monitoru sú od AMD ale mám aj cd z HP ovládačmi. V minulosti bol ale problém z konfliktom ovládačov.

Zakázané boli aj windows aktualizácie

home verze windows? u nich ví m$ nejlépe, co je pro uživatele dobré a podle toho se chová, nastavení si mění sám.

změna / reset nastavení výstupu grafiky (gamma apod.) může být právě součástí amd ovladačů.
uživatel na to odpoví tak, že si zcela rozdrbe jas a kontrast monitoru (novému monitoru může stačit i jas 25%, záleží na konkrétním kusu a podmínkách v místnosti)

Ovládače k monitoru sú od AMD

to bude nějaký obvyklý žert.