Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí disk - není přístupný a přístup byl odepřen

Dobrý den,
můj synátor si chtěl něco stáhnout z mého externího disku na svůj notebook. Po zapojení disku mu to vyhodilo hlášku, že disk není úplně ok a nabídlo mu ho to zkontrolovat. Odkliknul to včetně kontoly a opravy chyb. Po ukončení však disk hlásí že není přístupný a přístup byl odepřen. Ta samá hlášky vyběhne i po zapojení na mém PC. Bohužel tam mám dost důležitá data, která ještě nemám zálohovaná a nerad bych o ně přišel. OS mám Win 10. Mohu někoho požádat co s tím?

Díky Horal

Změna předmětu, původně: Externí disk (host)

zkus se rozepsat: co bootuješ z usb a proč? kdes tu věc vzal?
synátorem neodpojovačem sis nechal poškodit externí disk. proč nestartuješ z původního disku v pc?
v jakém stavu je teda tvůj pc a dotčené disky kolem?
zkoušel jsi nějaké diagnostické / opravovací nástroje? které, pod windows nebo boot verze? a co opravily?

(dětem patří do rukou pouze bezcenné flashky. tak asi do 40 let, než se je naučí korektně odpojovat)

Abych to tedy upřesnil. Poškozený disk je externí, s OS nemá nic společného. Jedna z pomocí byla v PC nabootovat Linux a v něm se podívat jestli Linux ten disk otevře. Bohužel ať se snažím jak se snažím, Linux se mi nedaří nabootovat. Ohledně ostatních disků, ty jsou všechny v pořádku. Jak jsem psal výše, vyzkoušel jsem i další 3 notebooky, ale ani na jednom se mi nepodařilo Linux nastartovat. Na dvou zařízeních vůbec nezačal bootovat na PC a dalším notebooku naběhlo okno viz výše. Grub>.....
A zde nevím co zadat. Internet jsem samo projel, ale návod pro mou potřebu jsem nenašel.

live linuxů existuje 3pr..., možná by pomohlo v biosu zakázat dementnosti jako secure boot.
když nejsi s linuxem kámoš, je tu bližší prostředí i s partition managery: https://www.hirensbootcd.org/
opravu poškozeného externího disku mohl udělat testdisk v.7 pod windows, jen připomínám, že to není zrovna pohodlný nástroj.

boot iso se přenáší na flashku ideálně přes rufus. je dost inteligentní, aby z .iso sám vyčetl jak se nastavit.
anebo náš oblíbený sklad instalaček (bez disku): https://www.amazon.de/External-Enclosure-included-Virtual-ZM-VE300/dp/B00TDJ4BJU/

tady je prý skladem ještě za starou cenu :-) https://www.mader.cz/zalman-externi-box-zmve350-hdd-sata-25-usb-30-cerny