Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí disk - není přístupný a přístup byl odepřen

Dobrý den,
můj synátor si chtěl něco stáhnout z mého externího disku na svůj notebook. Po zapojení disku mu to vyhodilo hlášku, že disk není úplně ok a nabídlo mu ho to zkontrolovat. Odkliknul to včetně kontoly a opravy chyb. Po ukončení však disk hlásí že není přístupný a přístup byl odepřen. Ta samá hlášky vyběhne i po zapojení na mém PC. Bohužel tam mám dost důležitá data, která ještě nemám zálohovaná a nerad bych o ně přišel. OS mám Win 10. Mohu někoho požádat co s tím?

Díky Horal

Změna předmětu, původně: Externí disk (host)

umíte v rodině odpojovat usb disky?
u dětí to nečekám vůbec, proto jim svůj disk/flashku nikdy nepučím a kopnu jim to přes síť na jejich pc.

co s tím?
1) nabootovat nějaký live linux nebo boot cd s partition managerem anebo bootovací antivirové cd (bývá vždy na linuxovém jádru), vyhledám v tom prostředí nějaký průzkumník, jak on vidí ten disk.
pohodlná viditelnost pod linuxem by znamenala, že jsou jen poškozená přístupová práva.

2) u flashky to nemá smysl, ale na externí disk by šlo vzít testdisk, běží i pod windows, ntfs disk se obvykle podaří zrekonstruovat bez ztráty dat.
má textové, dost nepřátelské ovládání, chce to rozumět co člověk volí.
jde vygoolit i nějaký návod v češtině. podle druhu havárie se může postup větvit, nelze ho brát jako dogma.
verze 6 nemusí úplně odpovídat: https://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1_%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/testdisk

jak píše host: důležitá data nepatří (pouze) na usb disk.
usb může být jen výměnné médium překopírovaných dat, ale nikdy:!: sklad originálů.

Kdyby jenom několik, myslím že se mluví i o tisících. Ale je několik hlavních distribucí a těch bych se držel, ostatní jsou spíš experimenty a speciální distribuce. Oni se zase tak neliší, jádro je stejné, uživatelské rozhraní bývá lehce rozdílné, co se liší jsou programy obsažené v distribuci, ale to zase neni tak podstatné. Já třeba používám s oblibou linux mint mate, ale ubuntu ani fedora taky nejsou špatné a myslím že vyhoví zcela cokoliv. Mint (s prostředím mate) má ovládáním blízko k windowsu, což zrovna to ubuntu nemá (i když je to otázka chvilky si zvyknout na trochu jiné uspořádání).
Takže hlavně vybrat takovou, která půjde spustit (což by opět neměl být problém, protože počítače, které nezvládají 64 bitů jsou už minulostí (najít distribuci na 32 bitů tak už neni snadné) a nevím jestli stále rozlišují intel a amd, skoro mám pocit, že už ne).

Milý Horale. Problém s externými USB zariadeniami šibrinkovanými širinou marinou "tkví" v tom, že rôzne zariadenia engine systémov majú svoj bársako od výroby nastavený režim s prerozdeľovaním dát, sektorov, okamžite po pripojení disku. Napr. Indexácia, Prefect, Defragmentnácia, presúšanie neviditeľných metadát $$ a spol., čím vzniká po nekontrolovanom, nepremyslenom vyrvaní z portu chaos zakliaty v časopriestore disku so skríženými, rozhodenými sektormi, ktoré sa nestihli učičíkať na magnete alebo v bunkách fleš. Teda nemusí sa zrovna na exterňáš niečo manuálne zapisovať s násilným prerušením toku, tj. vyrvatím USB z portu. (je vhodné na každej mašine vypnúť Defrag, Index, apod.)

Ak sa objaví hlásenie, že je nutné "opraviť disk", netreba túto opravu splašene vykonať, ale je nutné okopčiť dáta pravda, ak sú ešte viditeľné.

Ak sa spustí kontrola: chkdsk /f alebo pre W10, chkdsk /spotfix, je možné ešte po oprave dáta zo sektorov zachrániť, čo v prípade úplnej kontroly, chkdsk /r, už nebude možné i keď disk bude čitateľný, opravený, súbory sa nájdu v nejakých zložkách file00000, v lepšom prípade sa objaví disk pod RAW. Pri RAW stačí opraviť zavádzací sektor príslušnej tabuľky NTFS nejakým vhodným SW z dielne tretích výrobcov.

Ak nie sú dáta s diskom viditeľné, netreba spustiť opravu, ale zostáva iba použiť vhodný SW, ktorý vidí disk, vidí vo vlastnom Explorer dáta a ktorý ich dokáže neporušene okopčiť na iné úložisko. Potom je možné sektory sprzneného disku opraviť;
chkdsk /x /f /r /v /b /scan /perf
Príkazy za lomítkom; /scan /perf sú iba pre W10.

Hústýýý

Nejdřív bych zkontroloval v jaké fázi to vázne, tedy jestli systém vidí příslušný disk a oddíly na něm (správce disků), pak jestli k němu má přístup (stane se, že se jenom rozhodí práva a disk je jinak v pořádku, což dává právě hlášku přístup odepřen). Chkdsk bych nedával (kdyžtak jen ke čtení), to je dost neurvalé a vše co neni v pořádku maže, což neni dobré pro zachování dat (stejně jako scandisk je to program, který má obnovit použitelnost média, ne data).
Get Data Back je dobrý jenom neni zadarmo (cca 2500 Kč). Ale i v testovací verzi se dá leccos zjistit, třeba to, jestli je systém souborů v pořádku, a jestli na něm vidí soubory, dá se i něco málo zkopírovat, ale množství, které nestojí za řeč. Poslední verze podporují už i exfat, jinak mi dřív nezvývalo než se pohrabat na disku v linuxu (stčilo třeba jenom vytvořit adresář nebo tam přidat/smazat nějaký soubor, to obvykle pomohlo windowsu zapomenout, že ten disk odmítá), windows7 exfat opravit neuměl (alespoň ne na externích discích) a odmítnul ho připojit, dokud opravený nebyl, jindy ho připojil read-only (exfat mi už na externí HDD nesmí, je s tím akorát zbytečná práce).
Testdisk je zase něco trochu jiného, to obnovuje data víceméně bez ohledu na souborový systém dokonce i když ze souborového systému nic nezbylo (ale mám >5 let starou verzi, může to být už jinak).

Pánové rádci, už jsem zoufalý. Zkoušel jsem linux (jak Ubuntu, tak Linux mint). Vytvořil jsem bootovací usb disk podle návodu (Yumi). Na mém PC po nabootování naběhla Dosovská tabulka a chtěla zadat jakýsi příkaz. (Tuším že to bylo nějak takhle: Grab ->). Žádný příkaz ani z nápovědy to nevzalo, takže jsem nenabootoval. Zkusil jsem to i na dalších dvou notebookách. Tam jsem se ani nedostal na to aby se začalo něco bootovat. I když jsem v biosu nastavil jako bootovací medium USB. Prohledal jsem kompletně web a uspokojivou radu jsem nenašel. Můžete mě někdo navést jak ten zpropadený linux dostat do nějakého PC?
Díky moc všem

V prvé řadě, jestli je HDD detektované, bych na něm provedl check disk "chkdsk "TVUJ DISK": /F /X /R":

chkdsk D: /F /X /R

(na místo D: které se nachází hned za chkdsk, zvol písmeno odpovídající tvému HDD)

Můžete mě někdo navést jak ten zpropadený linux dostat do nějakého PC?

Stačí jaká koliv linuxová edice (stačí jakákoliv podstatně menší LITE edice, nebo live CD Gparted ), dejme tomu, že budeme vycházet z klasického Ubuntu.
• Obraz ISO Ubuntu LTS na stazeni zde : http://releases.ubuntu.cz/18.04.4/ubuntu-18.04.4-desktop-amd64.iso
Gparted (který bych osobně upřednostnil ) je ke stazeni zde : https://gparted.org/livecd.php

- Následovně stáhni Rufus, doporučil bych ti "portable verson" která nevyžaduje instalaci : https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v3.9/rufus-3.9p.exe
- Po spuštění Rufus, zvol :

1) DEVICE : Zvolit tvůj klíč USB
2) BOOT SELECTION : Zvolit tvé stahlé ISO ubuntu
3) PARTITION SCHEME : Pro systém UEFI
3) TARGET SYSTEM (UEFI) : GPT
4) Start / Spustit

[89414-rufus-poradna-png]

- Po vytvoření jen z něho nabootuj.
(V případě ze problém nezmizí, dezaktivuj na tvém notebooku v BIOS secure-boot, použij port typu USB 2.0.)

- Pri použítí GParted, zadej u postiženého disku jen vyhledat chyby / oprava :
[89415-gparted-poradna-png]

zkus se rozepsat: co bootuješ z usb a proč? kdes tu věc vzal?
synátorem neodpojovačem sis nechal poškodit externí disk. proč nestartuješ z původního disku v pc?
v jakém stavu je teda tvůj pc a dotčené disky kolem?
zkoušel jsi nějaké diagnostické / opravovací nástroje? které, pod windows nebo boot verze? a co opravily?

(dětem patří do rukou pouze bezcenné flashky. tak asi do 40 let, než se je naučí korektně odpojovat)

Abych to tedy upřesnil. Poškozený disk je externí, s OS nemá nic společného. Jedna z pomocí byla v PC nabootovat Linux a v něm se podívat jestli Linux ten disk otevře. Bohužel ať se snažím jak se snažím, Linux se mi nedaří nabootovat. Ohledně ostatních disků, ty jsou všechny v pořádku. Jak jsem psal výše, vyzkoušel jsem i další 3 notebooky, ale ani na jednom se mi nepodařilo Linux nastartovat. Na dvou zařízeních vůbec nezačal bootovat na PC a dalším notebooku naběhlo okno viz výše. Grub>.....
A zde nevím co zadat. Internet jsem samo projel, ale návod pro mou potřebu jsem nenašel.

live linuxů existuje 3pr..., možná by pomohlo v biosu zakázat dementnosti jako secure boot.
když nejsi s linuxem kámoš, je tu bližší prostředí i s partition managery: https://www.hirensbootcd.org/
opravu poškozeného externího disku mohl udělat testdisk v.7 pod windows, jen připomínám, že to není zrovna pohodlný nástroj.

boot iso se přenáší na flashku ideálně přes rufus. je dost inteligentní, aby z .iso sám vyčetl jak se nastavit.
anebo náš oblíbený sklad instalaček (bez disku): https://www.amazon.de/External-Enclosure-included-Virtual-ZM-VE300/dp/B00TDJ4BJU/

tady je prý skladem ještě za starou cenu :-) https://www.mader.cz/zalman-externi-box-zmve350-hdd-sata-25-usb-30-cerny

Nač pletieš do Windowsdáckych tabuliek zavádzacích sektorov externého hdd nejaký Linux?

Kto ti radí tieto hovadiny?

Windows má svoj nástroj ozn. pod názvom: Diskpart.exe. Toho sa drž a ovládni jeho príkazy z inštalačného ISO Windows, nabútovaním mašiny.

a TestDisk: https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Potom sú tu k oprave sprznených zavádzačov na externých, logických a primárnych oddielov a obnove dát programy od tretích výrobcov:

MiniTool Partition Wizard

MiniTool_Partition_Wizard_Free_Edition_v9.1.exe (Ideálne je vyrobiť si cd/flešku)

EaseUS Partition Recovery 8.5, tento xindel na opravu oddielov je zadarmo:
https://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/EASEUS-Partition-Recovery.shtml

Acronis Disk Director Server 12.5 Build 163

Ak si ozaj odborník na zavádzače sektory je tu súbor šikovných utilít z dielne:

http://killdisk.com/killdisk-home.htm
-------------------------------------------------------
Pre obnovu dát z disku s poškodeným zavádazčom:

Stellar Phoenix Windows Data Recovery Professional 6.0 - vyštrachá a obnoví takmer všetko z disku. Key Generator si nájdi.

Ontrack-EasyRecovery-Professional-11.1.0.0-(x32x64).rar

rsload.net.EASEUS.Todo.Backup.Advanced.Server.6.1.0.0.zip

Velice rýchly algoritmus má tento platený šikovný xindel:
M3 Partition Recovery v4.6.5 + Crack.rar

Obnoví prvý sektor na jednu šupu, má vlastný zavádzač v databáze.

když má tazatel tu skvělou příležitost, že má v rukou nečitelný disk - nejspíš se zrušeným oddílem nebo celou mft tabulkou - mohl by ten "EASEUS Partition Recovery" zkusit, bude testovací králík.
kdy se člověku či brtníku taková možnost poštěstí.

info z mailu: "ZALMAN ZM-VE350 (BLACK) Zalman externí" byl odeslán, takže skutečně byl za tu cenu skladem.

Priznam sa, ze netusim preco tlacite uzivatela do samoopravy poskodeneho disku a dokonca rovno v linuxe.
Uz vobec nechapem pouzitie testdisku, je sice super, ale menej privetivy program uz vymysliet nemohli...je naozaj len pre expertov vhodny.
Spravna rada mala zniet, ze to ma odniest niekomu kto tomu rozumie, ten mu data vytiahne, on za zaplati (dufam, ze vela) a pouci sa, ze dolezite data su vzdy na 2 miestach naraz.
Disk ma pravdepodobne len poskodenu MFT, takze by data mali ist zachranit relativne lahko.