Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Systém windows nelze nainstalovat / Nelze nainstalovat na tento disk

Zdravim, Nedávno jsem si pořídil 1T HDD (3,5) od společnosti WD zapojil a řekl jsem si že na tento nový disk reinstaluji windows 10 (čistá instalace) po vložení instalačního media (USB a Po neuspěchu i Externí disk) a nastavení instalačního media na první místo v bootu se mi spustí instalace windows 10 ale následně ve výběru "kam chcete systém windows nainstalovat" mi to napíše "systém windows nelze na instalovat na tento disk zkontrolujte jestli máte povolen řadič disků" a když kliknu na další když to jde tak mi vyskočí hláška typu nelze nainstalovat systém windows na disk X oddíl X.

Už je to druhý den a stále si nevím rady vyzkoušel šel jsem již ruzné tutoriály z internetu a ani jeden nefungoval.

- Můj počítač je starší (2003-2005) ale až do nedávna byl skvělě fungční (aktuálně je hlavní disk na kterém je systém ve stavu "skoro zničen")
- Procesor AMD Anthlon (tm) II X2 540 Proccesor (3.80GHZ)
- Systém je 32 bitový (Windows 10 HOME)
- Připojen k internetu
- Integrovaná grafická karta
- Základní deska ASUS - X
- 2GB RAM
- Aktuálně jsou oba disky od společnosti WD

Děkuji za odpovědi.

aktuálně je hlavní disk na kterém je systém ve stavu "skoro zničen"

za tou krasomluvou se skrývá co přesně? staré windows poškozené zásahy uživatele? poškozený souborový systém kvůli opakovaným pádům systému? obsah disku nejde po zapnutí náhodně načíst? jiná chyba?

sprav tento úkon z bútovacieho média ISO Windows (na fleške/DVD)
pri uspatom systéme pod príkazovým riadkom pre nástroj z dielne MS,

Diskpart.exe - Clean - Active - NTFS.

V Bios sa prepni na Legacy ak budeš inštalovať systém na zavádzací sektor MBR a vypni v Bios SecureBoot.

Príkazy pre diskpart si vygúgli.

Pre istotu skontroluj Jumpery ak sú nastoknuté na pinoch zo zadnej strany hdd, radšej ich vyraz preč.

2 GB je fakt dost málo, ale jet by to mohlo. Z hlavy to nevím, ale GPU je snad 64 b, takže potřebuješ W10 64 b. Pokud je PC opravdu staré, je to BIOS/MBR, takže potřebuješ instalačku pro MBR a disk typu MBR (disk nejlíp předem smazat: diskpart, select disk x, clean buď v jiném PC nebo po boot a F10) a zvolíš instalaci do prázdného místa. Správná volba je AHCI. 32 b by šlo taky použít, ale má určitá omezení.

Koukám, že MBR už disk je, takže jen odstraň oddíl, ale můžeš udělat i clean. W10 potřebuje několik oddílů a udělá si je sám.

Mne po výmene HDD za SSD nechcelo nainštalovať Win 10 na SSD,aj keď ho inštalácia videla, vypisovalo:
Nepodarilo sa vytvoriť novú oblasť, ani nájsť existujúcu oblasť.
Pri inštalácii treba označiť HDD, na ktorý chceš Win nainštalovať a zvoliť Vymazať, potom dať Vytvoriť nový oddiel - vytvorilo 4 oddiely a inštalácia bez problémov.

je to celé zmatené, viz tvoje obrázky:
jednotka 1 ... 1tb disk
jednotka 2 oddíl 1 ... "systémový" 32gb oddíl na 2tb externím/usb disku - píšeš že to je instalačka. otázka je, jestli je funkční. nemáš normální flashku? nebo dvd?
jednotka 2 ... zbylé místo z 2tb disku

(partition managery pro změnu typu disku/oddílu jsou taky na live dvd: https://www.hirensbootcd.org/download/ )

"2GB RAM" ... absurdní ztráta času s něčím takovým.
"Systém je 32 bitový (Windows 10 HOME)" ... asi starý systém, disk už je zformátovaný.

Jde o poškození stářím
-Dlouhé spouštění a celkově pomalý systém a ještě sem dam zmizí nějaká data.

tipuju poškozený souborový systém, na to je kontrola disku. samozřejmě při zcela nedostatečné ram dochází k zamrzání a pádům aplikací nebo celých windows, to poškozuje soubory.
problém s disky může ukázat i výpis smart hodnot, viz crystaldiskinfo. běží pod windows, případně z live cd.

čím byl instalační disk vytvořený?
obávám se, jestli nemáš jen překopírované soubory na ten 32gb oddíl, jestli se přes uefi nespustila nevhodná instalačka, vyžadující jiný typ disku.

Aktuální situace nezakazuje si flash disk objednat na eshopu,koupit v supermarketu nebo si někde prázdný půjčit.A i ty RAM jdou koupit přes internet,naopak je to jistější.Jestli odmítáš zvýšit RAM z finančních nebo jiných důvodů,budeš se s tím vztekat pořád.Dá se koupit i v bazaru.

Problém jsem ted vyřešil ale způsobem který mně jen napadl...

Zapojil jsem i starý disk a zrazu jsem mohl nainstalovat windows na nový disk skrze instalační medium ale oběvil se další problém... Při nastavení bootu tak aby se systém zapnul z toho nového disku protože mi tam jinak naskakovalo furt instalační medium se jen oběví blikající bílá čára které co aspon vím má znázornovat problém z bootem.

blikající kurzor v příkazovém řádku znamená, že je špatně nastavené pořadí bootování a bios hledá, z čeho by zavedl systém.
nepíšeš co máš nastavené v biosu, ani na kterém disku teď leží bootloader (obvykle malý oddíl pár set mega), v jakém režimu jede disk (ahci), případně jaký se vytvořil typ disku (mbr/gpt).
jestli jsou nainstalované ovladače disku (=chipsetu, u staré desky nemusí výrobce w10 podporovat a spoléháš jen na generické ovladače ms)
a taky jestli máš konečně objednaný update ram, ať je to rychlejší než win xp.

Při pokusu o boot z noveho disku se mi zobrazí chyba 0xc000000e

to se dalo při tvém postupu čekat.

režim řadiče disku má být ahci, je vidět v biosu nebo ve správci zařízení - řadiče sata.
typ disku (mbr/gpt) je vidět z pomocných oddílů (gpt jich má víc), taky to zobrazí každý normální partition manager (např. minitool partition wizard)
mělo by tam být vidět, na kterém disku/oddílu vlastně skončil bootloader, když byla k instalaci použita kombinace dvou disků.
ovladače: windows si doinstalují nějaké ovladače k chipsetu. nemusí být ideální, ale k neznámé desce asus asi nic jiného není.

jestli myslíš typ disku podle výrobce, to je pro funkčnost windows zcela nezajímavé. ukáže ho zase správce zařízení nebo tvoje fotka z biosu.

no ideální to není. na tomto hw skvěle pojedou xp, což je dnes k ničemu.
support výrobce pro w10 asi nikde, ale generické ovladače ms by mohly stačit, kromě zbytečné hibernace bych nečekal větší problémy.

pro w7 a výš potřebuješ:
- větší ram
- rychlý přístup na disk
- v tomto století už je člověk zvyklý na usb3
dodatečné investice přitom nedávají velký smysl, když kdejaký hotový repas funguje líp.

všechny problémy přitom byly způsobeny nezvládnutým instalátorem (zlatý rufus), mixem disků při instalaci, neujasněním si na kterém z disků skončil bootloader.