Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozdvojení UTP kabelu - switch?

Hoj borci,

chci si přetáhnout internet z jednoho pokoje, přes obývací pokoj do druhého pokoje. V prvním pokoji mám modem od UPC a Wifi router (TP Link TL-WDR3600), kabel mám vytažený v obývacím pokoji, ale tady bych ho potřeboval rozdělit, aby mi jeden šel do HD mediaboxu od UPC (obývací pokoj) a druhý by šel do druhého pokoje do PC. Co k tomu potřebuji? Switch? Pokud switch, může být ten co je níže v odkazu? Pokud switch musí se ještě něco nastavovat? V síťování se vůbec nevyznám, proto se ptám, pokud chybí nějaké informace, tak je rád doplním. Moc díky za rady.

https://www.czc.cz/tp-link-ls1005g/278356/produkt

Modem i router má víc výstupů, ale do lišt na podlaze mi vleze už jen jeden kabel, takže by z prvního pokoje do obývacího vedl jen jeden drát a v obývacím pokoji bych ho rozdělil, tam bude za sedačkou, takže to bude v pohodě. Takže tím switchem to jde teda rozdělit?

Dobře, hanbím sa, ale teď k věci.

Bude ta rozdvojka fungovat? Bude.
Stojí 38 Kč (2x19 Kč), switch stojí 389 Kč, což je 10x víc. (já vím, že to není takový majlant)
Připočti další náklady za elektriku - napájení switche.

Jediná nevýhoda, že pasivní rozdvojku nelze použít na gigabit rozvody, ale třeba k TV je dostačující.

Jinak samozřejmě doporučuju použít switch, tu rozdvojku jsem uvedl jen jako nouzovou alternativu (a abych vyvolal flame a Poradně se zvedla návštěvnost :-p 8-) ).

Ať tě ani nenapadne tohle použít, to je pro telefony. Není to "trochu" prasárna, ale superprasárna.
Existují "rozdvojky" pro síť 100 Mbps, ty ale využívají volné páry v UTP kabelu, takže je to, jakoby jsi neměl jeden kabel se čtyřmi páry, ale dva nezávislé kabely se dvěma páry (které se nějakou náhodou ocitly v jednom obalu). Pokud to použiješ, tak potřebuješ dvě rozdvojky - a pozor, ať to není něco pro telefony, nebo PC a telefon.
Ten dříve doporučovaný switch je ale lepší, jenom se holt musíš starat o jeho napájení.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet

Napájení fantómovým napětím
Na principu dvou párů fungují například kancelářské telefony Avaya: Na zaměstnancův stůl je přiveden Ethernetový kabel, s připojením na internet a k telefonu zároveň. Tento kabel se nejdříve připojí do vstupní zdířky telefonu, ten se rovnou rozsvítí a bootuje. Pak se patch kabelem propojí výstupní zdířka telefonu se vstupem síťové karty PC: Do toho už telefonní signál nepokračuje, ani PoE-B, protože ty už používá telefon a dále ven je nepouští. Telefon je tedy připojen přes dva kroucené páry: na mikrofon a sluchátko. A tyto páry navíc používá jako napájecí: oba vodiče jednoho páru jako plus, oba druhého jako mínus pól. Signály za telefonem už zbývají jen ve dvou kroucených párech: v těch, které telefon nepoužívá.