Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Torrent a VoD v Raspberry PI (Raspbian, Ubuntu Pi) skúsenosti.

Zdravím,

chcem sa spýtať či tu má niekto skúsenosti s Raspberry PI a behom Torrent clientov (BitTorrent, uTorrent, Transmission) na Raspbian alebo Ubuntu Pi. A aké skúsenosti s VoD službami?
Zároveň aký kit by ste mi odporučili, Raspberryčko bych bral asi štvorku, ale čo príslušenstvo, najmä case že som počul že u štvorky je ich viacero, a v niektorých sa Raspberry prehrieva.

Řešení:

Tak buď zvolíš něco, co má SATA porty pro klasické HDD, nebo USB jestli chceš ukládat na externí HDD.

Jestli externí HDD tak to už by byl lepší nějaky Android TV box s DRM L1, bez toho ti pojedou VOD v lepším případě na 720p max, což právě některé čínské Android TV boxy nemají zaplacené, tak bych si na to dával pozor, hlavně jestli chceš VOD spouštět na 4K TV nebo FHD.

Jak fungují torrent na Android nevim, měl bych pochyby jestli by nebylo zapotřebí provést root.
Na mém boxu používám, nebo má nainstalovany Android + Open WRT, dva OS které jedou zaráz. (Android vidíš na televizi a Open WRT používáš přes web, klasika zadáš 192.168.*.* IP boxu a jsi v prostředí Open WRT
Přes Open WRT stahují (používám Aria2 né Torrent), ale tato kombinace alespoň mně v podstatě na stejnou činnost jako tvá požadovana mi vyhovuje tak nejvíc.

(v podstatě budeš narážey na základní 3 věci, buď zařízení nemá SATA, nebo DRM, nebo interní úložiště, mít systém na SD kartě bych pro něco vážnějšího nedoporučoval)

Kup si obyčejné Raspberry nebo něco levného pro torenty o do TV píchni Firestick 4K od Amazonu a čti obsah z Raspberry přes síť. Klidně si na to Raspberry nainstaluj samba nebo něco pro sdílení v síti. Tak jsem používal Plex. Na raspberry jsem měl Plex server + torrent a na TV, tabletu jsem z něho četl pomocí aplikace Plex (neplacená verze jen v domácí síti). Prostředí Plex se mi líbí, má hodně nastavení, titulky a jejich stahování, knihovny etc. Jestli Plex neznáš tak pogooli a posuď sám.
(jestli máš Android TV tak Plex můžeš nainstalovat přímo do TV)

Šlo by to dát vše dohromady, ale problém bude to VOD a DRM.Stahle filmy v 4K prehraješ bez problémů, ale stream služby budou omezené na rozlišení.

Netflix jde v 1080p rozjed přes KODI/OSMC tak jako YouTube i s DRM L3 (používám to, v podstatě stačí nainstalovat jen addon Netflix + Widewine kvůli DRM do Kodi) , ale HBO, Prime Video etc pochybuji.

Co je to Widewide CDM https://en.wikipedia.org/wiki/Widevine

PS : jak by to s tím KODI vypadalo a fungovalo můžeš vyzkoušet na tvém PC s Ubuntu. Za sebe DRM zas tak neřeším, přes KODI se dívám na filmy a Seriale zdarma přes Magic Dragon a Exodus a Netflix mám popřípadě na TV.

Na to co chces spis OSMC jak Raspbian, ale urcite jsou a existuji lepsi a podstatne vykonejsi alternativy Raspberry jako Odroid N2 (tobe staci 2Gb DDR4 verze), Khadas VIM 3 *Amlogic A311D + GPU Mali G52 MP4, ma i snimac pro dalkové ovladani + CoreElec ktery tyto zarizeni podporuje, ma na ne specialni obraz s knihovny pro GPU a podporu 4K + HDR..

Kdyby slo jen o torrenty, stacilo by Raspberry nebo vykonejsi Banana Nano a jeden externi disk, pro VOD zvol spis neco co ma plnou podporu DRM L1 a HDCP 2.2.
Svuj domaci NAS + Samohrajka jsem pouzil BPI-W2 s CPU realtek RTD1296 kvuli podpore 4K@HDR a encoding pres hardware a bohatou konektiku jako opravdové 2x SATA porty, USB-C HDMI IN etc, ale na tvou cinost je to zbytecne drahé.
(Netflix na Kodi/OSMC funguje, ostatni vyzkousené nemam)

Díky za rady, ale dal si mi tu toľko možností, že si mi skôr pridal otázok, než zodpovedal. Banana PI som taky pozeral,... Ondroid som počul ale neznám, a Khadas to teraz vidím úplne prvý krát (aj keď prekvapivo mi ich stránka prijde, ako keby som na nej nebol prvý krát).

Určite však chcem niečo, čo by fungovalo úplne samostatne (bez PC), a malo to možnosť nainštalovať OS Linux. Ideálne čo najlacnejšie (pod 100€ s perifériami teda asi kit)

Takže pozerám čo z toho... tých možností je fakt veľa, nie len že sa rozhodovať medzi Raspberry PI, Banana PI, Ondroid, Khadas, ale ešte aj z toho má každý mnoho vlastných verzií/variácií.

Inak Ondroid nieje náhodov Android a ne Linux?

Ne. Odroid je značka výrobků (Hardkernel)

Tyto krabičky mají zpravidla svoji verzi (s oredkompilovanym kernelem) na basu Android, Ubuntu, Ubuntu Máte, Debian a serverové verze.
Pak jsou OS třetích stran jako LibreElec, kde stáhnes. specifické img pro tvé zařízení.
(ty si tam n'ai staluje OS který chceš nebo potřebuješ, pod Ubuntu snad HDR+ ani nefunguje, nebo alespoň ne před kernelem 5)

Tak buď zvolíš něco, co má SATA porty pro klasické HDD, nebo USB jestli chceš ukládat na externí HDD.

Jestli externí HDD tak to už by byl lepší nějaky Android TV box s DRM L1, bez toho ti pojedou VOD v lepším případě na 720p max, což právě některé čínské Android TV boxy nemají zaplacené, tak bych si na to dával pozor, hlavně jestli chceš VOD spouštět na 4K TV nebo FHD.

Jak fungují torrent na Android nevim, měl bych pochyby jestli by nebylo zapotřebí provést root.
Na mém boxu používám, nebo má nainstalovany Android + Open WRT, dva OS které jedou zaráz. (Android vidíš na televizi a Open WRT používáš přes web, klasika zadáš 192.168.*.* IP boxu a jsi v prostředí Open WRT
Přes Open WRT stahují (používám Aria2 né Torrent), ale tato kombinace alespoň mně v podstatě na stejnou činnost jako tvá požadovana mi vyhovuje tak nejvíc.

(v podstatě budeš narážey na základní 3 věci, buď zařízení nemá SATA, nebo DRM, nebo interní úložiště, mít systém na SD kartě bych pro něco vážnějšího nedoporučoval)

Kup si obyčejné Raspberry nebo něco levného pro torenty o do TV píchni Firestick 4K od Amazonu a čti obsah z Raspberry přes síť. Klidně si na to Raspberry nainstaluj samba nebo něco pro sdílení v síti. Tak jsem používal Plex. Na raspberry jsem měl Plex server + torrent a na TV, tabletu jsem z něho četl pomocí aplikace Plex (neplacená verze jen v domácí síti). Prostředí Plex se mi líbí, má hodně nastavení, titulky a jejich stahování, knihovny etc. Jestli Plex neznáš tak pogooli a posuď sám.
(jestli máš Android TV tak Plex můžeš nainstalovat přímo do TV)

Šlo by to dát vše dohromady, ale problém bude to VOD a DRM.Stahle filmy v 4K prehraješ bez problémů, ale stream služby budou omezené na rozlišení.

Netflix jde v 1080p rozjed přes KODI/OSMC tak jako YouTube i s DRM L3 (používám to, v podstatě stačí nainstalovat jen addon Netflix + Widewine kvůli DRM do Kodi) , ale HBO, Prime Video etc pochybuji.

Co je to Widewide CDM https://en.wikipedia.org/wiki/Widevine

PS : jak by to s tím KODI vypadalo a fungovalo můžeš vyzkoušet na tvém PC s Ubuntu. Za sebe DRM zas tak neřeším, přes KODI se dívám na filmy a Seriale zdarma přes Magic Dragon a Exodus a Netflix mám popřípadě na TV.

OK, rozhodol som sa pre RPI4/2GB kit,... https://rpishop.cz/raspberry-pi-4b/2249-zonepi-raspberry-pi-4b2gb-sada-galaxy.html

mám tu jeden nevyužitý 7200rpm WD black mobile HDD 2.5". Takže bych ho využil ako úložisko, vlastne budem potrebovať len redukci.
Na kartu by som dal len ten systém.

Inak pozeral som na tie alternatívy, ale odporúčané mi je z iných zdrojov Raspberry PI, že u nich je najmenej problémov, a tie alternatívy sú vhodnejšie keď už máš skúsenosti s takýmito hračkami.

Taky bych jako prehravac doporucil uz neco hotoveho, prave z duvodu pozadavku funkcnich DRM u VOD sluzeb - treba ShieldTV, XiaomiTV box (k nemu USB Ethernet).
Cinske krabicky pouzivaji v drtive vetsine bezny Android OS a DRM (a dalsi veci) neresi vubec. Ty jsou dobre spis jako HW pro beh minidistribuci s KODI (Libre/CoreELEC).

Pro stahovani postav, pripadne opet zakup jiz hotovy NAS