Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlučnost NZXT Kraken X63 vs X73

Zdravím, vybírám AiO vodní chlazení do PC a rozhoduji se mezi Kraken X63 a X73. Nebudeme-li se teď bavit o ceně, tak chladící výkon obou je dle recenzí v podstatě stejný. Proto chci vzít ten, který bude tišší. Z logiky věci jsem si myslel, že 2x140mm ventilátory musí být tišší než 3x120mm. ALE papírově je to dle výrobce obráceně. Jak je to možné?

X63 má 2x 140 mm ventilátory, max. otáčky 1800, max. hlučnost 38 dB
X73 má 3x 120 mm ventilátory, max. otáčky 2000, max. hlučnost 36 dB

porovnání obou je zde.

Myslím si, že by to mohlo být tím, že větší ventilátor nabírá víc vzduchu, má větší obvodovou rychlost na konci lopatky, případně vrtule mají jiný sklon nebo má chladič víc žeber. Ale je to jen domněnka. Každopádně ten hluk je při maximálních otáčkách, na kolik to jede v reálu nevím. Lepší by měl být ten chladič s větší plochou žeber.
Určitě bych zvážil https://www.czc.cz/noctua-nh-d15-chromax-black/273702/produkt?gclid=CjwKCAjw4KD0BRBUEiwA7MFNTS990z7Pqh05u_vKouke1YwwSpW-q1AmBL5dcBaF01OrmqpR59DsARoChlQQAvD_BwE

Jj, Noctuu NH-D15 mám. Ale pořídil jsem si prosklenou bednu, tak mám zálusk na onoho vodníka. Ne že by D15 byla špatná, to v žádném případě, ale tak nějak designově do té skříně nepasuje. :-) Kdybych měl černou D15, tak OK, ale v době kdy jsem ji pořizoval se ještě chromax black provedení nedělalo.

36dB vs 38db a neni to jedno?

Jedine bych upozornil na to, ze jina hlucnost bude, kdyz to je novy a jina, kdyz to bude mit nalitano x hodin provozu, takze treba po roce mohou byt 3 ventilatory hlucnejsi nez 2. Takze ikdyz treba ten vodnik se trema muze mit lepsi zebrovani nez ten se dvema a muze byt zpocatku tissi, po nejake dobe to muze byt obracene. Tim nerikam, ze bude, spis ze bych to moc nehrotil.

Na logaritmicke stupnici. Rozdil 36dB vs 38dB si uvedomis jen pokud budes mit oba vedle sebe a budes to aktivne poslouchat, ale ja proti tomu nic nenamitam, jen rikam, ze po roce pouzivani se vlivem opotrebeni intenzita vydavaneho hluku dvema ventilatory muze zvednout mene nez tremi ventilatory a klidne to muze byt az tak velky rozdil, ze ten triventilatorovy muze vydavat i nepatrne vic hluku. Proto rikam, ze bych to zase tak moc neresil. Nicmene jsou to kdyby, pokud to vyrobce opravdu meril pri stejnych podminkach, tak pokud resi hluk, at koupi ten, ktery ma vyrobcem stanoveno mene dB.

Ten FAN můžeš vyměnit za jiný jestli preferujes a když ten 2dB rozdil vadí . Také musíš brat na vědomí, že jde o dB na maximální otáčky.
Jestli mas GPU která při hraní produkuje 50db, je pak nějaký 35dB CPU FAN nějak jedno.
(dB nedělá jen velikost, ale také lopatky a jejich směr,, rpm. Zeptej se někoho kdo se zajímá o airodynamiku)

PS: Jinak bych určitě doporučil o polovinu levnější a stejně výkony ENERMAX LiqMax III se 120 fanem, kvalitni provedeni a hadičky. (15-32dB MAX. Při hraní se drží pod 20dB)

BadMax

36dB vs 38db a neni to jedno?

Asi tak ňak.

Už jen z principu se 120mm AiO nemůže srovnávat s 280/360. Fyziku nepopřeme. Většinou mají tyto 120mm horší výkon jak o par set levnější vzduchový chladič. Za sebe bych se na nějakýho AiO “vodníka” vykašlal. Má to stejný výkon jak nejlepší vzduchový chladič (oproti D15 bude rozdíl nula nula nic) a akorát se to může posrat. Ale jestli preferuješ design. To je na každém. To už bych ale raději šel do normálního okruhu.