Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozlisenie a pouzitie sietovych datovych kablov

Mal by som taky dotaz . . niekde som videl taku tabulku, ako su podelene UTP kable, 5 do 10, 5e do 100, a cat 6 do 1 Gb . . . teraz potrebujem natiahnut nejaky kabel, a ked uz to budem tahat, tak nech to chvilu vydrzi, takze 1 Gb. V jednej firma mi povedali, ze je aj kabel 5e na 1 Gb, ze to je 200 MHz. Totizto tie 6tkove co som videl, boli velmi hrube . . . Tak ako to je vlastne s tymi kablami . . . vie to niekto, strucne, jasne, vystizne :-)

já mám taky jeden dotázek.Jaký je rozdíl mezi kříženým a nekříženým UTP ? Skoušel jsem google,ale nějak nevim co tam napsat a nic jsem nenašel :-(

třeba na propojení PC->PC se použije kříženej? a PC-> třeba router nekříženej? nebo jak to je?

Díky moc

Křížený jenom a pouze na přímé propojení dvou počítačů (u novějších síťových karet už ani to není nutné). Přímý na všechno ostatní, tedy počítač <-> switch, počítač <-> router.
Je to snad logické - pokud propojuju dva počítače musím propojit vysílač (TX)jednoho na přijímač (RX) druhého a naopak.

jak píšou výš: propojení pc x pc je kříženým
propojení pc = switch/router přímým.

brzy se začaly dělat switche/routery s funkcí autonegotiation (taky značeno Auto MDI/MDI-X podle signálů), které samy určí zapojení kabelu a přizpůsobí se podle toho, dnes už jsou tak vybaveny všechny domácí síťové přepínače.
a zároveň začíná přibývat síťových karet (externích do pci slotu, i těch integrovaných na základních deskách), které už si s tím poradí taky.

čili do domácího routeru je už dávno jedno jaký kabel strčíš, u pc to ještě neplatí 100% - proto je univerzálnější křížený kabel kdybys chtěl zkusit dva pc mezi sebou.
na druhou stranu když si to cvakáš sám, nemůžeš se splést u přímého - budeš mít oba konce stejně.