Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozlisenie a pouzitie sietovych datovych kablov

Mal by som taky dotaz . . niekde som videl taku tabulku, ako su podelene UTP kable, 5 do 10, 5e do 100, a cat 6 do 1 Gb . . . teraz potrebujem natiahnut nejaky kabel, a ked uz to budem tahat, tak nech to chvilu vydrzi, takze 1 Gb. V jednej firma mi povedali, ze je aj kabel 5e na 1 Gb, ze to je 200 MHz. Totizto tie 6tkove co som videl, boli velmi hrube . . . Tak ako to je vlastne s tymi kablami . . . vie to niekto, strucne, jasne, vystizne :-)

5e běhá i na gigabitu, ale s velmi, velmi malou rezervou. Obecně vzato, většina lepších 5e kabelů dosahuje téměř na Cat6 (rozdíl okolo těch 50MHz), takže ta "podobnost" je tam hodně velká.

Vždy to je otázka rezerv. Viz rozdíl cat6 a Cat6a a Cat7 (C7 není ještě standardizován)

edit: kdybych dneska stavěl strukturku pro gigabit, rozhodně bych volil min. cat6

já mám taky jeden dotázek.Jaký je rozdíl mezi kříženým a nekříženým UTP ? Skoušel jsem google,ale nějak nevim co tam napsat a nic jsem nenašel :-(

třeba na propojení PC->PC se použije kříženej? a PC-> třeba router nekříženej? nebo jak to je?

Díky moc

Křížený jenom a pouze na přímé propojení dvou počítačů (u novějších síťových karet už ani to není nutné). Přímý na všechno ostatní, tedy počítač <-> switch, počítač <-> router.
Je to snad logické - pokud propojuju dva počítače musím propojit vysílač (TX)jednoho na přijímač (RX) druhého a naopak.

jak píšou výš: propojení pc x pc je kříženým
propojení pc = switch/router přímým.

brzy se začaly dělat switche/routery s funkcí autonegotiation (taky značeno Auto MDI/MDI-X podle signálů), které samy určí zapojení kabelu a přizpůsobí se podle toho, dnes už jsou tak vybaveny všechny domácí síťové přepínače.
a zároveň začíná přibývat síťových karet (externích do pci slotu, i těch integrovaných na základních deskách), které už si s tím poradí taky.

čili do domácího routeru je už dávno jedno jaký kabel strčíš, u pc to ještě neplatí 100% - proto je univerzálnější křížený kabel kdybys chtěl zkusit dva pc mezi sebou.
na druhou stranu když si to cvakáš sám, nemůžeš se splést u přímého - budeš mít oba konce stejně.